Intymus Monikos Dirsytės performansas „Kompleksas“: „Tai skatinimas išsivaduoti iš vidinių demonų“

Monika Dirsytė / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Monika Svėrytė
Publikuota: 2016-06-10 12:03
Menininkė Monika Dirsytė ryžosi nelengvam žingsniui. Parodų centre duris atvėrusioje šiuolaikinio meno mugėje „Art Vilnius“ ji su bendramintėmis pristatė itin atvirą performansą.

Penktadienį nuo 12 val. dienos Monika pradėjo net dešimt valandų truksiančią išpažintį, kurioje mugės lankytojams atveria ir sielą, ir širdį.

Performansu „Kompleksas“ Monika apnuogino jautriausius savo išgyvenimus ir drauge su dar septyniomis moterimis ir merginomis viešai dalijosi pačiais intymiausiais, itin asmeniškais pasakojimais.

Visos prie projekto prisidėjusios dalyvės – skirtingo amžiaus, skirtingų profesijų, tačiau jas visas vienija tai, jog praeityje yra patyrusios skaudžius išgyvenimus, akis į akį susidūrusios su savo nuoskaudomis, baimėmis, nepasitikėjimu.

Performanso „Kompleksas“ įrašas:

„Kodėl visa tai darau? Pirmiausia, manau, kad išdrįsus garsiai kalbėti apie sunkius dalykus – palengvėja. Tai tarsi paskatinimas kitiems, paskatinimas išsivaduoti iš savo vidinių demonų“, – Žmonės.lt kalbėjo Monika.

Pasak menininkės, metams bėgant ji vis labiau ėmė susimąstyti apie tai, kiek kiekvienas žmogus turi įvairių baimių, kompleksų apie kuriuos neretai bijo, gėdijasi kalbėti.

„Supratau, kad labai daug žmonių bijo patys savęs. Ilgai galvojau, kas turi įvykti, kad jie – išlaisvėtų. Manau, jiems labai trūksta atvirų nuoširdžių pokalbių, empatijos vienas kitam. Taip gimė ir paties performanso idėja, dėl noro kalbėtis, išsipasakoti“, – mintimis dalijosi Monika.

Dar prieš kelis mėnesius mergina socialiniame tinkle pasiskelbė ieškanti dailiosios lyties atstovių, kurios norėtų tapti jos naujo projekto dalimi. Tuomet Monika sako sulauksi didžiulio susidomėjimo, tačiau galiausiai intuityviai, po pokalbių su daugeliu jų atsirinko dešimt tuomet dar būsimo performanso dalyvių.

„Kai papasakojau idėją, buvo ir tokių, kurios greit atkrito. Anaiptol ne kiekviena gali ryžtis viešai pasakoti apie save. Tačiau šiandien esu labai patenkinta ta komanda, kurią turiu. Visos merginos – fantastiškos. Labai drąsios, ryžtingos, nebijo parodyti savo silpnosios pusės. Visoms joms sakiau, kad šis pasirodymas – didžioji mūsų diena. Čia skambės labai atviros išpažintys“, – dar prieš pasirodymo startą prasitarė Monika.

Ruošiant „Kompleksą“ teko surengti ir keletą repeticijų, tačiau daug vietos čia palikta improvizacijai. Juk kartojant tuos pačius pasakojimus, jie ima prarasti emocinį svorį, kuris šiuo atveju – itin svarbus, antraip patikėti menininku ir jo idėja taptų gana sudėtingas uždavinys.

„Repeticijose buvo ir juoko, ir ašarų. Nė vienos merginos iki tol nepažinojau, o tai – ir palengvina, ir apsunkina kalbėjimą. Performanse skambės istorijos apie patyčias vaikystėje, mokykloje išsivysčiusius kompleksus, sunkius kiekvienos dalyvės išgyvenimus. Niekas čia nesurepetuota, kalbėsim tuomet, kai kiekviena jausime, kad norime kažką pasakyti. Iš kiekvienos iš mūsų išeis visi nešvarumai“, – sakė Monika.

Menininkė šį performansą vadina sunkiausiu savo karjeroje. „Esu jautrus žmogus, tačiau tokiu būdu turiu perlipti per save. Garsiai ir be baimės kalbėdama apie skaudžius dalykus išmokstu juos paleisti, paleisti praeitį – tai labai svarbu“, – sakė Monika.

Kad ši teorija veikia, Monika įsitikino savo kailiu. Artėjant meno mugei ir jos pasirodymo startui net teko nutraukti repeticija su merginomis. Visa tai dėl to, kad dar būtų ką išjausti, kad pasakojimas vis dar iš tiesų viduje kutentų, o nebūtų tiesiog teatras.

„Sutikau ir tokių, kurios sako, jog labai norėtų, tačiau negalėtų dalyvauti, nes dalintis mintimis garsiai yra neva per daug intymu, asmeniška“, – kalbėjo Monika.

„Art Vilnius“ lankytojų laukia iki sekmadienio.

TAIP PAT SKAITYKITE: Atskirai apsigyvenę Oskaras Koršunovas ir Monika Dirsytė taško savo meilės istorijoje dar nededa

TAIP PAT SKAITYKITE: Monika Dirsytė pristatė 12 valandų performansą „Veidaknygė“: „Mene pasigendu drąsos būti savimi“

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai