Intuityvaus valgymo konsultantė I. Augutė dalijasi asmenine patirtimi: skatina atsisakyti dietų

Ingrida Augutė/Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Beatričė Staniūnaitė
Publikuota: 2019-09-16 13:05
Paauglystėje susidūrusi su įvairiomis mitybos problemomis bei kūno alinimu, Ingrida Augutė nusprendė pakeisti savo mitybos įpročius ir jais pasidalinti tinklaraštyje „Taika su maistu“. Amerikoje sertifikuota intuityvaus valgymo konsultantė Didžiojoje Britanijoje baigė kognityvinio elgesio terapijos mokslus, kad galėtų skatinti besirūpinančius savo mityba bei svoriu įsiklausyti į save ir supažindinti su intuityvaus valgymo programa.

Ingrida pasakoja, kad jai pačiai su mitybos problemomis teko susidurti gana anksti: „Mano asmeninė patirtis prasidėjo jau paauglystėje, kai pradėjau „moteriškėti“. Nebuvau tuo patenkinta ir nelabai supratau, kas su manimi vyksta, todėl jau maždaug trylikos metų pradėjau domėtis įvairiomis dietomis bei sportu“.

Moteris neslepia, kad jau paauglystėje dėl išpuoselėto kūno susilaukdavo teigiamų komentarų, tačiau pati Ingrida nesijausdavo laiminga: „Iš mažo miestelio atvažiavusi į Vilnių nusprendžiau „padidinti savo vertę“, todėl sportuodavau dar intensyviau, išbandžiau įvairiausias dietas, kurį laiką propagavau ir vegetarizmą. Nors aplinkiniai pabrėždavo, kad esu liekna, viduje jaučiausi be galo nelaiminga ir savo figūroje vis dar įžvelgiau trūkumų“.

Kaip pasakoja specialistė, kuo labiau lieknėjo, tuo nelaimingesnė ji jautėsi: „Nusprendžiau apsilankyti pas psichoterapeutą, kuris susirūpino mano vidine būsena. Tuo tarpu aš vis dar penkis kartus per savaitę mankštinausi, kol galiausiai supratau, kad mankštinti turiu nebe savo kūną, bet sielą. Tikriausiai viskas nutiko tinkamu laiku, nes kaip tik tuo metu sužinojau apie intuityvaus valgymo programą, kurios pagrindinis tikslas ir buvo atsikratyti iškreipto mąstymo, alinančių dietų bei savęs kaltinimo dėl kiekvieno papildomo kąsnio“.

Susipažinusi su intuityvaus valgymo programa moteris atsisakė įvairių dietų, ribojimų ir žinią apie naują būdą, kaip pamilti savo kūną bei sveiką mitybą, pradėjo skleisti tinklaraštyje „Taika su maistu“. Vėliau gilesnių žinių ji sėmėsi ir Amerikoje bei Didžiojoje Britanijoje.

Paklausus, kokie yra pagrindiniai intuityvaus valgymo principai, konsultantė Ingrida pateikia dešimt gairių, kurios prasideda nuo maisto ribojimo ir dietų atsisakymo iki pagarbos savo sveikatai: „Tai yra tarsi „antidietinis“ judėjimas ir įsiklausymas į save. Ši programa sprendžia tam tikras mitybos, kūno vaizdo ir mankštos problemas, leidžia pažinti savo valgymo įpročius ir susigrąžinti sveiką santykį su maistu, taip pat išmoko, kaip išvengti potraukio tam tikriems maisto produktams, persivalgymo bei emocinio valgymo“.

Atlikti amerikiečių mokslininkų tyrimai rodo, kad žmogus suvalgo 1030 proc. daugiau maisto vien dėl savo emocijų. Intuityvaus valgymo konsultantė dalijasi patarimais, kaip viso to išvengti.

„Visų pirma, išsiaiškinkite priežastis, kurios sukelia jausmus ir skatina emocinį valgymą. Vėliau stenkitės tuos jausmus priimti (natūralu jausti visokius jausmus – malonius ir nemalonius). Galiausiai, išmokite tvarkytis su jais ir suvokite, kad maistas padeda tik trumpam, apie 1020 minučių, po kurių teks susidurti dar ir su kaltės jausmu. Emocinio valgymo gydymas būna veiksmingiausias tuomet, kai užsiimame prevencija – kuo daugiau laimės patirsime gyvenime, tuo mažiau jos ieškosime maiste“, – sako I. Augutė.

Ingrida Augutė/Asmeninio archyvo nuotr,
Ingrida Augutė/Asmeninio archyvo nuotr,

Moteris teigia, kad siekiant įsisavinti intuityvaus valgymo programą sudėtingiausia yra tai, kad pokyčiai vyksta gana lėtai: „Dažnai norime gauti greitą rezultatą, tačiau organizmas, kuris ilgą laiką buvo alinamas dietų bei įvairiausių ribojimų, yra streso būsenoje, todėl tai, kad žmogaus kūnas apsiprastų su naujomis sąlygomis ir pajustų intuityvaus valgymo naudą, priklauso nuo įvairių aplinkybių bei pačio žmogaus. Vieniems reikia kelių mėnesių, kitiems pusmečio, o kartais gali prireikti metų ir daugiau“.

„Būsiu nuoširdi – netikiu metodais, kai be pastangų yra pasiekiamas tam tikras rezultatas. Daugelis dietų ar lieknėjimo programų yra patrauklios tuo, kad daug ką gauname ant lėkštutės: ką valgyti, kaip valgyti, kokiais kiekiais. Taisykles diktuoja tam tikras šaltinis ir ilgainiui mūsų smegenys pradeda tam priešintis, būtent todėl dauguma dietų veikia tol, kol jų laikomės, o dažniausiai tai trunka ribotą laiką. Žmogus nėra sutvertas maitintis pagal kažkieno diktuojamas taisykles, atvirkščiai, esame sutverti valgyti pagal savo jausmą – intuityviai“, – teigia intuityvaus valgymo konsultantė, skatindama įsiklausyti į savo kūno siunčiamus signalus.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai