Interjero dizainerė Elžbieta Skunčikienė: „Nesekite mada, nes greitai jūsų namai gali atrodyti senamadiškai“

Gulbinų namai / Nuo... Iki... nuotr.
Gulbinų namai / Nuo... Iki... nuotr.
2018-09-15 17:12
AA

„Kad gerai namuose jaustumėtės, jie turi atitikti jūsų poreikius, o namų jaukumas – labai individualus dalykas. Tik nesekite aklai madingomis tendencijomis, nes jau labai greitai jūsų namai gali atrodyti senamadiški“, – pataria interjero dizainerė, studijos „Soul House“ vadovė Elžbieta Skunčikienė.

Ar paprasta į savo gyvenamąją erdvę prisivilioti jaukumą?

Visada savo klientams sakau, kad interjero jaukumas, grožis ir estetika – labai subtilūs ir individualūs dalykai. Juos visi suvokiame labai skirtingai, todėl prisivilioti „savo“ jaukumą bus lengva tuomet, kai tiksliai atsirinksite elementus, kurie jums tą jaukumo jausmą suteikia. Tai gali būti apšvietimas, taip pat spalvos ar tiesiog interjero tekstilė ir dekoras. Dažnai pastebiu, kad lietuvaičiams jaukus interjeras yra praktiškas ir funkcionalus, kai daiktai atranda savo vietas, nebelieka chaoso. Iš dalies tam pritariu.

Kokie pirmieji žingsneliai turėtų būti nusprendus atnaujinti namus?

Pirmiausia reikia apsispręsti, ar dirbsite su profesionalu, ar bandysite atnaujinimo darbus įveikti patys. Esu šios srities specialistė, todėl natūralu, kad žmonėms patariu kreiptis į interjero dizainerius. Be to, esu įsitikinusi, kad nuoseklumas yra projekto sėkmė. Na, o jeigu ieškosite sprendimų patys, prieš prasidedant darbams, turite būtinai apgalvoti stilistiką, spalvas, suplanuoti visą darbų eigą.

Ar patartumėte sekti šiuolaikinėmis mados tendencijomis kuriant namus?

Aš pati kurdama interjerus laikausi tokios taisyklės – amžiną klasiką derinu su šiandieninėmis mados tendencijomis. Visada siekiu sukurti tokį interjerą, kuriame būdamas nejaustum, kada projektas buvo įgyvendintas. Tik taip kuriamas interjeras išlieka ilgaamžis ir namai atrodo šiuolaikiškai. Visu šimtu procentų pasiduoti madai tikrai nerekomenduoju, nes interjero tendencijos paprastai keičiasi kas metus. Kaip matote, mados labai greitai pasensta. Naujausias mados tendencijas taikykite interjere nebent tuo atveju, jeigu tai yra jūsų svajonių idėjos.

Ką patartumėte šiandien tiems, kuriems visgi labai svarbu sekti mada, būti ant bangos?

Kalbant apie stilistiką, būtų sunku išskirti madingą vieną ar kelias tendencijas. Tiesiog šiandien madingi dalykai yra nuosaikumas, praktiškumas, natūralios medžiagos (akmuo, metalas, medis).

Šių dienų interjere be galo madingi keli elementai, kuriuos sutiksime dažname interjere: grindys, sudėliotos „eglute“ – jos suteikia interjerui elegancijos, ir metalinės durų ar baldų konstrukcijos – jos taip pat yra puikus atradimas. Šiuolaikiniai baldai ar durys tampa lengvesni, o tai labai svarbu, nes butai ir gyvenamieji namai tampa vis mažesni. Pastaruoju laiku būsto kvadratūros akivaizdžiai mažėja, todėl žmonės ieško itin praktiškų sprendimų.

Šiuo metu rinkoje tikrai rasite madingų lengvų metalinės konstrukcijos šviestuvų su stiklo gaubtais, kuriuos labai rekomenduoju, nes juos ypač sėkmingai galima suderinti su baldų metalo detalėmis.

Žvakės / Vida Press nuotr.

Gal galite patvirtinti ar paneigti stereotipą, kad vyrai stato namus, perka butus, o vidaus jaukumu rūpinasi moterys?

Tokia teorija iš tiesų egzistuoja, bet mano patirtis rodo, kad vyrai valdo pinigus, todėl jie taip pat nori dalyvauti namų įrengimo procese. Įdomiausia tai, kad šiam procesui stiprioji lytis skiria netgi daugiau dėmesio nei moterys. Man tai labai priimtina, nes moterys dažnai mato tik gražius dalykus, o kuriant namus svarbu ne tik jų grožis ir jaukumas, bet ir funkcionalumas, kokybė. Tad su vyrais dirbti netgi lengviau ir paprasčiau. Vis dėlto stengiuosi, kad procese dalyvautų abi pusės – ir vyras, ir moteris. Be to, abiem derėtų dalyvauti visuose namų kūrimo etapuose, juk yra kuriami bendri namai (šypsosi). Na, nebent klientai patys sąmoningai pasirenka, kad procese dalyvaus tik vienas kuris šeimos atstovas.

Moterys dažniausiai jau per pirmąjį susitikimą kalba apie virtuvę, vonią ir užuolaidas (šypsosi). Nors su klientais dažniausiai susitinkame tada, kai dar nėra net namo sienų. Moterims techninė dalis nėra įdomi – jos be galo laukia galutinio vaizdo, todėl, kai susitikę aptarinėjame techninius planus, jos nedalyvauja pokalbyje arba dalyvauja pasyviai. Visai kitaip elgiasi vyrai – jie labiau gilinasi į techninius dalykus, tokius kaip šildymo, vėdinimo sistemos, elektros instaliacija. Vis dėlto labai dažnai būna taip, kad net ir vyrai neturi laiko gilintis į tokius dalykus, todėl, pasitikėdami specialistais, viską palieka spręsti mums (šypsosi).

Kokias dažniausias klaidas žmonės daro siekdami atnaujinti savo namų interjerą?

Pagrindinė klaida, kurią pastebiu, yra ta, kad visi nori kuo mažesnių pasikeitimų, tačiau, prasidėjus darbams, nedidelis projektas virsta grandioziniu. Tad tikrai siūlau iš pradžių apgalvoti visus įmanomus ir pageidaujamus pasikeitimų scenarijus ir tam pasiruošti.

Gal galite duoti praktiškų patarimų, kaip už prieinamą kainą pasiekti trokštamą rezultatą? Kam neverta išlaidauti, o kam vis dėlto reikėtų nepagailėti pinigų įrenginėjant namus?

Pakartosiu, bet praktiškiausia – į pagalbą pasikviesti interjero specialistą. Jis padės priimti geriausius sprendimus, galėsite pasinaudoti jo turimais kontaktais ir patirtimi. Jeigu visgi nuspręsite viską daryti patys, pagrindines investicijas skirkite esminėms apdailos medžiagoms. Nepagailėkite pinigų grindims, santechnikai, integruojamiems baldams, durims – šie turėtų būti itin kokybiški, nes juos pakeisti sudėtingiausia. Ar suma, kurią skiriate, yra tinkama, visada galite suprasti palyginę bent kelis panašius konkrečios medžiagos ar baldo variantus. Dažnai klientai manęs klausia, kiek maždaug šiandien kainuoja virtuvės baldai. Į tokį klausimą jiems atsakyti negaliu, nes visos virtuvės yra skirtingos. Kainą sudaro ne tik mechanizmai, bet ir fasadams skirta medžiaga – neaišku, ar tai bus medis, ar MDF plokštė, ar laminuota plokštė. Jų kainos labai skirtingos. Be to, kainą stipriai lemia ir virtuvės stalviršis – reikia nuspręsti, ar bus dedamas dirbtinis akmuo, ar laminuotas. Kiekvienas sprendimas yra individualus.

Interjero jaukumas, grožis ir estetika – individualūs dalykai. Juos visi suvokiame labai skirtingai, todėl prisivilioti „savo“ jaukumą bus lengva tuomet, kai tiksliai atsirinksite elementus, kurie jums tą jaukumo jausmą suteikia.

Ar dažnai tenka įkalbinėti tvirtą nuomonę turinčius klientus keisti įsitikinimus, kai matote, kad jų sprendimas virs grubiomis klaidomis?

Tiesą pasakius, labai retai (šypsosi). Tuo labai džiaugiuosi, nes lankstūs klientai mums – įrodymas, kad žmonės pasitiki profesionalais: kreipęsi į specialistą, leidžia jam dirbti savo darbą. Jeigu klientai ir turi savo griežtą nuomonę ir jeigu matau, kad tai negeras sprendimas, informaciją pateikiu labai argumentuotai ir konkrečiai. Taip išvengiame konfliktų.

Kokie žmonės ir kokiais atvejais dažniausiai į pagalbą kviečiasi interjero dizainerį?

Šiandien net ir labai jaunų žmonių sąmoningumas yra didelis, jie supranta, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą, tad į specialistus kreipiasi įvairaus amžiaus ir įvairių profesijų žmonės. Sulaukiame labai skirtingų klientų, norinčių įgyvendinti pačius įvairiausius projektus – nuo minimalistinio studentiško tipo būsto įrengimo iki visuomeninės paskirties objektų interjero sukūrimo. Pastaruosius įrengti be specialisto būtų tikrai sunku.

Kokius dalykus interjeras atskleidžia apie žmogaus asmenybę, jo pomėgius, gal net charakterį? Ar galima sakyti, kad namų stilius – žmogaus vizitinė kortelė?

Iš dalies galima taip sakyti. Juk taip sakoma ir apie moterį – kad ji vyro vizitinė kortelė (juokiasi).

Kalbant apie interjerą ir žmogaus charakterį, nesunku pastebėti, kad, pavyzdžiui, labai romantiškos asmenybės niekaip neapgyvendinsi moderniame ar minimalistinio stiliaus interjere. Tai sakau remdamasi profesine praktika, stebėdama savo klientus.

Taip pat negaliu nepastebėti, kad daug keliaujantys žmonės nenori prisirišti prie vienos stilistikos interjero, jiems patinka kiek eklektiški variantai.

Sportuojantys ir fiziškai aktyvūs žmonės dažnai prašo kuo daugiau spalvų. Prieš pradėdama kurti interjerą, būtinai užduodu klientams daug klausimų – labai svarbu kuo geriau juos pažinti. Vis dėlto tam tikri dalykai kartojasi. Interjeras gali atskleisti tikrai daug žmogaus asmenybės savybių, tačiau didžioji paslaptis yra ta, jog dažniausiai man net nereikia patekti į žmogaus namus, kad suprasčiau, kas jam patinka – didžiąją dalį savybių atskleidžia akys ir žmogaus bendravimas (šypsosi).

O kaip patartumėte namus įrenginėti tiems žmonėms, kurie yra nepastovūs, kuriems nuolat norisi atsinaujinti, perstumdyti baldus, įsigyti vis naujų dekoro detalių?

Puikus klausimas (šypsosi). Aš pati esu šio tipo žmogus ir atsakymo vis dar neturiu (juokiasi). Galiu patarti tik tai, kad, jei noras keistis atsiranda, tuomet ir reikia daryti. Tačiau pati metams bėgant nebeišlaidauju, nes supratau, kad, pavyzdžiui, dekoratyvinės pagalvėlės, nesvarbu, ar jos būtų už 10, ar už 100 eurų, ilgiau nei metus namuose neužsibūna. Dažniausiai keičiu jas net kelis kartus per metus. Tad mėgaukitės šiuo troškimu keisti ir atnaujinti namus, juk tai yra mūsų kūrybinė išraiška!

Elžbieta Skunčikienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Kokiame interjere vis dėlto geriausiai jaučiatės? Kuo alsuoja jūsų namai?

Geriausiai jaučiuosi kiek bohemiškame interjere, kuriame galima rasti lengvų klasikos elementų. Mane žavi kuo natūralesnės medžiagos, pavyzdžiui, alyvuotos medinės grindys, lininės užuolaidos, dideli langai, pro kuriuos atsiveria įkvepiantis vaizdas – jaukus, šiek tiek bohemiškas provanso stiliaus sodas. Tokie buvo mano vaikystės namai Vilniuje, Žvėryno rajone. Juos kūrė patys tėvai. Abu menininkai. Galite įsivaizduoti, kad užaugau dvare (šypsosi).

O dabar mano namai yra nuolat kintantys, tačiau alsuoja klasika, juose yra didžiuliai langai, pro kuriuos matyti bohemiškas sodas. Tokie dalykai, kaip minkšti baldai, krėsliukai ar užuolaidos, kinta kas kelerius metus.

Ko niekada neįsileistumėte į savo namus?

Manęs niekada nepavergs balta blizgi virtuvė.

O koks interjeras jus pačią labiausiai yra nustebinęs, sužavėjęs?

Kalbant apie mano matytus interjerus, tokių, kurie sužavėjo, yra gausybė. Daug keliauju po Italiją, Prancūziją, esu aplankiusi tikrai išskirtinių restoranų, viešbučių, vyninių, kurie yra palikę labai didelį įspūdį, tačiau vieną išskirti būtų sunku.

Kalbant apie Vilniaus interjerus, šiandien mano topas – viena akimi matyto Vilniaus istorinių Pacų rūmų viešbučio interjeras.

Daug naudingos patirties įgyju pati kurdama įdomius darbus. Štai praėjusiais metais kurtas meno galerijos projektas buvo be galo įdomus, naudingas, o visas procesas – intriguojantis ir netradicinis. Tokie kūrybiniai darbai įkvepia ir dovanoja naujų pažinčių.