Indrė Stonkuvienė: „Visuomenėje autizmą turintys vaikai vis dar tabu“

Indrė Stonkuvienė ir Kristina su autizmu sergančiu sūnumi Ignu/Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-07-24 10:20
„Mūsų visuomenėje vis dar tabu kalbėti apie autizmą turinčius vaikus. Dažnas apie šią diagnozę nežino nieko ir pamatęs kitaip besielgiantį vaiką jį drąsiai auklėja ir vadina neklaužada“, – sako televizijos laidų vedėja bei iniciatyvos #MoterųPasaulyje įkūrėja Indrė Stonkuvienė. Anot jos, toks elgesys yra nepriimtinas ir labai skaudina.

I. Stonkuvienės nuomone, šia tema reikia kalbėti daug ir garsiai. Būtent dėl to šį kartą #MoterųPasaulyje iniciatyvos liepos 25 d. Palangoje vyksiančio renginio heroje tapo klaipėdietė Kristina. Jauna mama augina 4-erių metų sūnų Igną, kuriam diagnozuota sunki autizmo forma. Tai įvairiapusis raidos sutrikimas, kai vaikui yra sutrikusios kai kurios funkcijos – mąstymas, bendravimas, sensoriai.

Paklausta, kada pastebėjo tam tikrus keistus apie diagnozę pranašaujančius požymius, Kristina buvo atvira: „Vieni pagrindinių požymių buvo regresas. Netikėtai dingo visi mano vaiko įgūdžiai. Tarkime, jis jau mokėjo naudotis tualetu, bet teko grįžti prie sauskelnių, taip pat dingo visi žodeliai, kuriuos mokėjo prieš tai. Raidos prasme buvo žengtas didelis žingsnis atgal. Labai susirūpinau ir iš karto kreipiausi į medikus. Jų atsakymas buvo labai skaudus – mano vaikui autizmas“.

Pasak renginio herojės, net jau ir apsipratus su mintimi, kad jos ir sūnaus gyvenimas bus kitoks, vis dar yra skaudu.

Indrė Stonkuvienė ir Kristina su autizmu sergančiu sūnumi Ignu/Organizatorių nuotr.
Indrė Stonkuvienė ir Kristina su autizmu sergančiu sūnumi Ignu/Organizatorių nuotr.

„Dažniausiai labai sunku būti viešose erdvėse, nes aplinkiniai nesusilaiko nuo komentarų. Tarkime, kad ir visai neseniai autobuse, kartu įlipome su kita mama ir jos taip pat autizmą turinčiu vaiku. Vairuotojas abu vaikus ir mus su kita mama išplūdo visokiais žodžiai ir atskaitė moralą, ne va auginame chamus“, – sunkiai žodžius rinko mama.

Paklausta, kaip #MoterųPasaulyje vykdoma iniciatyva galėtų palengvinta jos gyvenimą, Kristina prasitarė, kad labai norėtų įgyti vairuotojo pažymėjimą, jog galėtų paprasčiau vykti su vaiku į įvairias procedūras net ir kituose miestuose.

„Šį Kristinos norą išpildyti padėjo LT RESPUBLIKOS vairavimo mokykla, veikianti Klaipėdoje, Vilniuje, Skuode, Šilutėje, teikianti A,B,C,CE,D, 95 kodo ir traktorininkų vairuotojų mokymo paslaugas. Taip pat už pagalbą ir svajonės įgyvendinimą dėkojame ir iniciatyvos draugams „Gentle day“, „Cedralex“ bei Klaipėdos „L’Occitane“, – dėkojo I. Stonkuvienė.

Artimiausias iniciatyvos renginys vyks liepos 25 d. Palangoje bei pakartotinai rugpjūčio 23 d. Palangoje. Apie pastarąjį plačiau sužinoti galite ČIA.

Naujausi straipsniai