Inauguracijoje suspindo 22-ejų poetės A.Gorman žvaigždė: liaupsių negailėjo M.Obama ir O.Winfrey

Amanda Gorman / „Scanpix“
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-01-21 12:23
22-ejų amerikietė Amanda Gorman tapo jauniausia poete istorijoje, skaičiusia savo kūrybą per JAV prezidento inauguraciją. Pirmosios ponios Jill Biden kvietimu pasirodžiusi jaunoji kūrėja pritraukė viso pasaulio dėmesį. 

CNN praneša, kad poetės pasirodymas JAV prezidento inauguracijoje yra išskirtinis įvykis – teigiama, kad per visą istoriją tokioje ceremonijoje poezija nuskambėjo vos keturis kartus, kai ją pasirinko prezidentai Johnas F.Kennedis, Billas Clintonas, Barackas Obama bei šiais metais Joe Bidenas.

1961 metais vykusioje J.F.Kennedy inauguracijoje žmonės girdėjo Roberto Frosto „The Gift Outrifght“, B.Clintonas 1993 metais kvietė Mayą Angelou, o 1997-aisiais – Millerį Williamsą. Pirmojoje B.Obamos inauguracijoje, vykusioje 2009 metais, pasirodė Elizabetha Alexander, o 2013-aisiais  – Richardas Blanco.

Joe Bideno inauguracijoje A.Gorman skaitė savo kūrybos poemą „The Hill We Climb“.

Žiūrėkite Amandos Gorman skaitomos poemos vaizdo įrašą:

„Atėjus dienai, mes klausiame savęs, kur galime rasti šviesą šiame nesibaigiančiame šešėlyje?“ – tokiais žodžiais prasidėjo A.Gorman skaityta poema.

Jaunosios poetės kūryboje neliko nepastebėtas ir prieš dvi savaites įvykęs Kapitolijaus šturmas.

„Mes matėme jėgą, kuri siekė sugriauti mūsų tautą, vietoje to, kad suvienytų, siekė sunaikinti šalį, jei tam tik reikėtų vilkinti demokratiją. Ir šios pastangos beveik pavyko, tačiau, nors demokratiją galima vilkinti ir atidėti, jos niekada negalima visam laikui sugriauti“, – prie Kapitolijaus susirinkusiems svečiams skaitė ji.

Poemoje A.Gorman save apibūdino kaip liesą juodaodę mergaitę, kilusią iš vergų, o dabar auginamą vienišos motinos. A.Gorman šypsojosi, kad dabar ir ji galėtų svajoti tapti prezidente, jei tik pati save išsikeltų.

Amanda Gorman / „Scanpix“
Amanda Gorman / „Scanpix“

Prieš ceremoniją A.Gorman džiaugėsi galinti būti Amerikos istorijos dalimi. 

„Aš iš tikrųjų norėjau savo kūryba būti vienybės, bendradarbiavimo ir bendrumo simboliu. Manau, kad Amerika įžengia į naują etapą, į gražią ateitį“, – prieš renginį kalbėjo jaunoji poetė.

A.Gorman perskaityta poema sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio, ja dalijosi ir pasaulio žvaigždės.

JAV televizijos laidų vedėja, rašytoja Oprah Winfrey savo „Twitter“ paskyroje skelbė, kad dar niekad taip nesididžiavo prieš akis matydama augant jauną moterį. 

A.Gorman socialiniame tinkle šiltų žodžių negailėjo ir buvusi pirmoji ponia Michelle Obama.

„Savo stipriais žodžiais Amanda Gorman mums primena galią, kurią kiekvienas turime palaikydami demokratiją. Spindėk ir toliau, Amanda! Nekantrauju pamatyti, kur tave kelias nuves“, – rašė M.Obama.

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton socialiniuose tinkluose paviešino nuotrauką, kurioje ji užfiksuota su su A.Gorman.

„Ar Amandos poema nebuvo tiesiog nuostabi? Ji man pažadėjo siekti prezidentės posto 2036-aisiais ir aš to nekantrauju sulaukti“, – rašė H.Clinton.

Savo kalba inauguracijos svečius užbūrusi A.Gorman vaikystėje turėjo kalbos sutrikimų.

„Tai pavertė mane tokia, kokia esu, siekiant būti pasakotoja, kokia noriu būti. Kai turi sutelkti dėmesį į garsus, kuriuos vis bandai pasakyti, o tau nepavyksta, išmoksti geriau suprasti, kokią reikšmę šie garsai turi, kaip jie skamba“, – sakė Los Andžele gimusi poetė.

A.Gorman būdama 16 metų tapo Los Andželo jaunimo poezijos konkurso laureate. Po trejų metų, Harvardo universitete studijuodama sociologiją, ji tapo Nacionalinio jaunimo poezijos konkurso laureate.

Pirmąją savo knygą „The One for Whom Food Is Not Enough“ ji išleido 2015 metais.

Naujausi straipsniai