Įkvepiančios „Kanų liūtų“ istorijos: kaip vaikiškas lėlių serialas „Sezamo gatvė“ pakeitė pasaulį

Organizacijos „Sesame Workshop“ pristatymo akimirka/Organizatorių nuotr.
Organizacijos „Sesame Workshop“ pristatymo akimirka/Organizatorių nuotr.
Deimantė Statinytė
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-06-18 20:52
AA

Kaip susieti vaikišką pramoginį turinį su visai nevaikiškais klausimais, tokiais kaip autizmas, lyčių lygybė ar karas? Kaip kūrybiškas istorijos pasakojimas gali pakeisti mąstyseną ir pačią visuomenę? „Kanų liūtų“ festivalyje papasakota lėlių televizijos šou „Sezamo gatvė“ kūrėjų istorija paskatins permąstyti šiandien kuriamo vaikiško turinio vertes ne tik edukaciniame, bet ir socialiniame, kultūriniame bei kitų globalinių aktualijų kontekste.

Daugiau nei edukacija

Amerikietiško serialo „Sezamo gatvė“ („Sesame Street“) pirmoji serija televizijos ekranus išvydo prieš 50 metų su svarbia misija – kokybišką ankstyvąjį mokymąsi padaryti prieinamą kiekvienam vaikui. Idėjos autorius, amerikiečių lėlininkas Jim Henson su žmona Jane sukūrė pirmąsias „Sezamo gatvės“ lėles, kurios vėliau išpopuliarėjo ir komediniame seriale „Mapetų šou“ („The Muppet Show“).

Naujos programos herojė/Organizatorių nuotr.

Televizijos šou idėja švietimo srityje neapsiribojo tik raidėmis ir skaičiais, pramoginis turinys ugdė empatiją, gerumą, ryžtingumą ir kitus socialinius bei emocinius įgūdžius, kurie būtini vaikams pilnavertiškai formuotis. Laidose taip pat svečiavosi daug žinomų pasaulinių veidų bei populiariosios kultūros veikėjų. Tačiau čia niekuomet nebuvo ir nebus vietos sarkazmui, politikai ar neapykantai, teigia kūrėjai.

„Besikeičiant technologijoms, stengiamės būti pasiekiami visose platformose – nuo televizoriaus iki planšetės ir mobiliojo telefono. Yra posakis – jeigu negali pasiekti, negali ir išmokyti“, – teigė serialą „Sezamo gatvė“ kuriančios, ne pelno siekiančios organizacijos „Sesame Workshop“ vykdomoji viceprezidentė bei kūrybos vadovė Brown Johnson.

Organizacijos „Sesame Workshop“ vykdomoji viceprezidentė bei kūrybos vadovė Brown Johnson.JPG/Organizatorių nuotr.

Suprasti ir pagerbti autizmą

Pasak kūrėjų, viena svarbiausių priežasčių, padėjusių „Sezamo gatvei“ per penkiasdešimt metų išlikti ne tik svarbiai, bet ir populiariai laidai, yra kalbėjimas apie vaikų poreikius ir dėmesys, skiriamas pokyčiams. Kai keičiasi vaikų poreikiai, keičiasi ir laida su savo herojais bei temomis.

Prieš dvejus metus serialas pristatė pirmajį personažą, dedikuotą vaikams autistams. Raudonplaukė 4 metų autistė Julija buvo kurta konsultuojantis su autizmo organizacijomis, tėvais, gydytojais ir pedagogais, siekiant kuo tiksliau atskleisti herojės charakterį. Šių metų balandį, pagerbiant autizmo supratimo mėnesį, „Sezamo gatvėje“ pristatyta ir Julijos šeima.

„Šių herojų įtraukimas į šou atliko svarbų vaidmenį, padedantį integruotis vaikams autistams klasėse ir visuomenėje. Tai paliko didelį poveikį visiems vaikams ir tėvams. O svarbiausia, buvo parodyta, kad Julija taip pat turi daug draugų. „Sezamo gatvės“ šou kiekvienas vaikas turi draugų“, – sakė Sherrie Westin, Globalaus poveikio ir filantropijos („Global Impact and Philanthropy“) prezidentė organizacijoje „Sesame Workshop“.

Sherrie Westin, Globalaus poveikio ir filantropijos prezidentė organizacijoje „Sesame Workshop“/Organizatorių nuotr.

Skatinti lyčių lygybę ir moterų švietimą

Serialo kuriamą stiprų socialinį poveikį iliustruoja ir Afganistano pavyzdys. Šios šalies „Sezamo gatvės“ versijoje buvo pristatytas mergaitės personažas Zari. Juo siekiama parodyti, kad mergaitėms eiti į mokyklą ir svajoti apie karjerą yra nuostabus dalykas gyvenime. Seriale buvo įtraukta daug scenų, kuriose būtent tėčiai ruošė savo dukras į mokyklą.

Kaireje Brown Johnson, dešinėje – Sherrie Westin/Organizatorių nuotr.

Naujai serialo herojei sulaukus teigiamo tėvų ir vaikų įvertinimo visuomenėje, Zari personažui buvo sukurtas brolis Zeerak. Berniuko charakteris turėjo pabrėžti lyčių lygybę ir švietimo svarbą šalyje, kurioje didžioji dauguma mergaičių nelanko mokyklos, o moterų raštingumo lygis yra vienas žemiausių pasaulyje.

Vėliau atliktas tyrimas parodė, kad vaikai, kurie augdami žiūrėjo „Sezamo gatvės“ šou, turėjo 30 procentų didesnę toleranciją lyčių lygybės atžvilgiu. Taip pat rezultatai atskleidė, kad „Sezamo gatvės“ šou žiūrėjimas lėmė tėčių sprendimą šeimose leisti dukras į mokyklą.

Herojė autistė Julija/Organizatorių nuotr.

Dėmesys pabėgėliams ir taikai

Šiuo metu kuriama nauja šou programa, skirta Libanui, Jordanijai ir Sirijai, kuriai organizacija „Sesame Workshop“ gavo 100 milijonų JAV dolerių paramą iš fondo „MacArthur Foundation“ bei dar tiek pat – 100 milijonų JAV dolerių – iš paramos fondo „Lego Foundation“.

Nors daug dėmesio bus skirta be namų likusiems personažams, pagrindiniai serialo herojai bus draugiški šių tautybių kaimynai. Pasak „Kanų liūtų“ pranešėjų, svarbu ne tik pasiekti pabėgėlius, bet ir visiems rasti draugišką vietą „Sezamo gatvėje“.

Ne pelno organizacija „Sesame Workshop“ šiuo metu dirba daugiau nei 150 šalių.