Ieva Šabanė ir Leonardas Pobedonoscevas pataria, kaip susiruošti į egzotišką šalį

Ievos Šabanės ir Leonardo Pobedonoscevo akimirkos Balio saloje / Balinėtojai.lt nuotr.
Ievos Šabanės ir Leonardo Pobedonoscevo akimirkos Balio saloje / Balinėtojai.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-07-22 21:00
AA

Atostogas egzotiškose šalyse planuojantiems keliautojams gali kilti daugybė įvairiausių klausimų. Tinklaraščio Balinėtojai.lt autoriai Ieva Šabanė ir Leonardas Pobedonoscevas dalinas patarimais, kaip pasiruošimą paversti lengvesniu. Nors tekstas subalansuotas keliaujantiems į Balį, bet tiks ir ieškantiems egzotikos kitur.

Viskas priklauso nuo keliautojo poreikių ir požiūrio. Vieniems ir metų neužtenka, kiti per valandą į tolimą kelionę susiruošia. Vieniems poros lagaminų vos užtenka, kiti su lengva kuprine keliauja.

Vis tik, kokie bebūtumėte spontaniški tam tikrus reikalus pries kelionę susitvarkyti reikia. Apie juos trumpai iš eilės.

Vizos. Į Bali vizų nereikia, jei vykstate iki mėnesio laiko. Jei palnuojate ilgesnę kelionę, reikia pasirūpinti social arba turistine viza.

Pasai. Mėnesį prieš kelionę pasitikrinkite savo pasą. Pasas turi galioti bent 6 mėn. nuo kelionės pabaigos. Atvykimo štampui įdėti reikia bent dviejų laisvų puslapių. Rekomenduojame el.pašto dėžutėse turėti savo asmens ir kitų kelionės dokumentų skenuotas kopijas – tai palengvins reikalų tvarkymą netekus originalų.

Skiepai ir sveikata. Privalomų skiepų vykstant į Balį nėra, bet mes rekomenduojame pasiskiepyti nuo stabilgės. Susiruoškite kelioninę vaistinėlę. Įsimeskite repiliatorių nuo uodų, kuris apsisaugos jus nuo denges viruso.

Pinigai ir bankai. Klausiate, kiek gi pinigų reikia turėti ilgai ir tolimai kelionei? Atsakymas panašus kaip ir dėl daiktų – viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Pasidomėti savo bankų ribojimais tiek dėl operuojamų sumų, tiek dėl atsiskaitymų trečiosiose šalyse. Turėkite grynųjų, nes teko ne kartą girdėti iš keliautojų nusiskundimų – tai bankai neaptarnauja kortelių, tai bankomatai tušti. Standartinė rekomendacija keliaujant į Balios salą – dienos išlaidos su nakvyne sudaro apie 100 Eur.

Draudimas. Niekada nežinai, kas gali nutikti. Paskutinė kelionė tęsėsi metus, tai draudimu (ne banko) pasinaudoti teko ne kartą. Kai kelionė trumpa, papildomai nesidraudžiame, nes draudimas eina kartu su kreditine kortele. Tačiau visuomet reikia žiūrėti sąlygas – ar galioja padidintos rizikos veiklai, kokia galiojimo trukmė ir kt. Swedbank draudimas galioja 1 mėnesį nuo išvykimo, SEB banko – 3 mėnesius.

Gidai. Visuomet pasirūpiname, kad mus aerouoste pasitiktų balinėtojų gidas. Malonus jausmas būti laukiamam. Jei vyktume į Tailandą, kreiptumės į “tailandiečius” dėl patikimų rekomendacijų, ką aplankyti, orientacinių transporto, nakvynės, maisto kainų.

Telefonas ir kompiuteris. Balyje nesunku įsigyti vietinę kortelę. Jos pardavinėjamos ant kiekvieno kampo. Mūsų mėgiamiausia kompanija simPATI. Aerouoste galima įsigyti kortelę nuo 1, 5 Eur iki 5 Eur. Jei vykčiau atostogauti, kompiuterį palikčiau namie. Pailsėčiau, išvėdinčiau mintis ir galvą. Visai kitaip, kai kompiuteris – pagrindinis darbo įrankis. Tik jo dėka balinėtojų fb prisipildo rekomendacijomis, patirtimis ir maloniomis akimirkomis. Bendravimo palaikymui Balyje mes naudojame mobiliąsias programėles Viber, WhatsApp, Messenger, leidžiantys nemokamai skambinti ir rašyti žinutes.

Daiktų sąrašas. Pateikiame sąrašą daiktų, kuriuos rekomenduojame vežtis į kelionę. Mūsų patirtis sako – kuo mažiau daiktų, tuo mažiau vargo.

Tad štai daiktų sąrašas (nesunkiai telpa į nedidelį lagaminą, kuris keliaują į registruojamą bagažą, o patys su lengva kuprinėle ant peties keliaujate), kuris palengvins prieškelioninę sumaištį:

  1. Lėktuvo bilietai
  2. Pasas ir kopija
  3. Pinigai ir mokėjimo kortelės
  4. Kelionės draudimas ir kopija
  5. Pora dokumentinių nuotraukų
  6. Maža kuprinė/rankinė
  7. Bliuzonas/megztinis
  8. Lengvi marškinėliai
  9. Lietpaltis (apsauga nuo karšto tropinio lietaus)
  10. Šortai
  11. Sijonai
  12. Suknelės
  13. Lengvi sportbačiai
  14. Sandalai, lengvos basutės
  15. Maudymosi kostiumėlis
  16. Ne sintentiniai apatiniai
  17. Kelioninis plaukų fenas
  18. Mėgstama kosmetika ir plaukų priežiūros priemonės
  19. Mažas rankšluostis (greitai džiūstantis)
  20. Šlapios servetėlės
  21. Kremas nuo saulės (50ar 30)
  22. Purškiklis nuo uodų (Ben’s 100 )
  23. Vaistai (nuo karščiavimo, viduriavimo, alergijos)
  24. Akiniai nuo saulės
  25. Telefonas/fotoaparatas ir pakrovėjas
  26. Kompiuteris ir pakrovėjas
  27. E – knygos, mylima knyga
  28. Lauktuvės iš Lietuvos!

Dėmesio! Kuo mažiau prabangių daiktų, tuo mažiau vagišių dėmesio! Tai va, kiek vis tik daug tam žmogui reikia...

Ievos Šabanės ir Leonardo Pobedonoscevo akimirkos Balio saloje (23 nuotr.)
+17

Automobilį įsigyti ko gero verta, jei:

⦁ jūs nusprendėte gyventi Balyje (nepatikėsite koks populiarus šis sprendimas pastaruoju metu ), turite vaikų
⦁ gyvenate pakankamai toli nuo miesto, kad išvengtumėte didelių kamščių tenkinant kasdienes reikmes ir mėgstate apsipirkinėti savaitei į priekį.
⦁ jūsų negąsdina mintis apie lėtą judėjimą kamščiuose, kai tik būsite praktiškai bet kur už pietų Denpasaro.
⦁ turite namą su parkingu.

Priežasčių, dėl ko automobilio įsigyti neapsimoka irgi yra:

⦁ sugaišite daugiau laiko važinėdami iš vienos vietos į kitą automobiliu nei sugaištumėte motociklu. Teks susitaikyti su lėtai judančiomis eismo spūstimis.
⦁ Parkingo automobiliams daug kur paprasčiausiai nėra. Apleisti žemės plotai, praminti „stovėjimo aikštelėmis“ nyksta dėl naujai statomų pastatų sulig augančia žemės sklypų verte, ypatingai Balio pietinėje dalyje.

O kaip dėl automobilio nuomos? Nuomotojams gali tikti ir jūsų esamas vairuotojo pažymėjimas iš gimtosios šalies arba tarptautinis vairuotojo pažymėjimas. Kitu atveju jie greičiausiai jums pasiūlys nuvykti į atitinkamą valdžios įstaigą įsigyti Indonezijos pažymėjimo. Nebijokite, neskaudės.

Vairuotojo pažymėjimo iš jūsų gimtosios šalies tikriausiai turėtų pakakti norint įsigyti bent laikiną Indonezijos atitikmenį (tai galioja ir automobiliui, ir motociklui). Ir vis tik dienos metu dabar aš tiesiog kviečiuosi taksi arba motoroleriu visur keliaučiau. Nuolatinis važinėjimas samdoma mašina su vairuotoju iš šalies gali atrodyti kaip kažkas ekstravagantiško, tačiau Balyje tai paplitęs „reiškinys“ dėl kelių priežasčių:

⦁ Jeigu esate vairuotojas naujokas Azijos keliuose, geriausiu atveju vairavimas Balyje jums kels pakankamai daug streso, o blogiausiu – nerealiai daug streso.
⦁ Važiuodami taksi neišleisite daugiau pinigų nei nuomodamiesi transporto priemonę be vairuotojo.
⦁ Jeigu esate turistas, taip lengviau atsipalaiduoti ir „absorbuoti“ aplinkos vaizdus.

Kasdienė nuoma: Prie jūsų nuolatos stos taksi vairuotojai, siūlydami savo paslaugas, už maždaug 400,000 rupijų visai dienai. Su jais neturėtų būti sunku derėtis.

Nuoma mėnesiui: Yra ne vienas ir ne šimtas, kurie nuomojasi mašinas visam mėnesiui. Kaip užsienietis ko gero turėsite mokėti daugiau nei maždaug 3.5 milijonų per mėnesį (tiek moka vietinis). Arba galite
sumokėti žmogui už vairuotojo paslaugas visam mėnesiui. Jūs nesunkiai rasite vairuotoją, kuris daug mieliau sutiks jus už sutartą mėnesinę sumą vežioti visą mėnesį nei lūkuriuoti ištisas dienas bei naktis laukdamas turistų. Kainą lengvai galima nusiderėti bent keliais milijonais per mėnesį. Tačiau neskubėkite ir nelieskite temos kol dar gerai nepažinosite vairuotojo. Jums svarbus geras vairuotojo charakteris bei kompetencija. Iš mano patirties vairuotojas tampa pagrindiniu pagalbininku arba „dešine ranka“, kuri gali daug pagelbėti, ypač jei rasite sau tinkamą žmogų.

Vieni kalba, jog kelionės Balyje dviratėmis priemonėmis yra bene siaubingiausi įspūdžiai visos kelionės metu. Žinome tą jausmą, bet su laiku atsiranda nuojauta…intuicija. Tikra teisybė.

Daugiau patarimų keliautojams rasite www.balinetojai.lt

Leonardo ir Ievos Pobedonoscevų gyvenimas (18 nuotr.)
+12