Ieškantiems kalėdinių dovanų – Armino Lydekos patarimai: įvardijo klaidą, kurią daro dažnas

Arminas Lydeka / Shutterstock ir V.Ovadnevo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-12-05 16:18
Artėjant gražiausioms metų šventėms dažnas susiduria su klausimu – kokią dovaną artimam žmogui įteikti, kad jo veide nušvistų nuoširdi šypsena. Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka mielai dalijasi patarimais ir atskleidžia klaidas, kurias, tikėtina, beveik kiekvienas ne kartą esame padarę.

Keliomis idėjomis, palengvinsiančiomis dovanų pirkimą, A.Lydeka dalijasi su portalu Žmonės.lt. Etiketo žinovas neslepia – prašymų patarti, ką pasirinkti kalėdinėms dovanoms, jis sulaukia ne vienos dešimties. 

Susimąstęs apie dovanų pirkimo džiaugsmus, A.Lydeka portalui Žmonės.lt atskleidžia, kad pati įsimintiniausia dovana, kurios iki šiol yra sulaukęs, jam yra dukros padovanota įrėminta nuotrauka. Rodos, būtent šiuo pavyzdžiu per žiemos šventes ir reikėtų sekti – pasak protokolo žinovo, per Kalėdas nereikėtų per daug išlaidauti. 

„Negalima užmiršti, kad kalėdinė dovana brangi negali būti. Kalėdos yra ta proga, kai visi keičiasi dovanėlėmis. Todėl bendrame visuotiniame dovanų fone brangi dovana išsiskirs ir iškreips kalėdinės dovanos esmę“, – pasakoja jis.

Kalėdinė dovana / Shutterstock nuotr.
Kalėdinė dovana / Shutterstock nuotr.

A.Lydeka priduria, kad vietoj brangaus daikto, geriau rinktis dovanas, kurias galima suvalgyti, pavyzdžiui, saldainius ar šokoladą. Anot etiketo žinovo, dar geriau, jei valgoma dovana yra rankų darbo, nes tuomet žmogus į dovaną įdeda savo sielą, širdį ir požiūrį.

„Malonus daiktas, ypač jei jis suvalgomas ar išgeriamas, yra labai gera dovana. Tai reiškia, kad mes to žmogaus neįpareigojame užkrauti savo lentynų daiktais, nes dovanų žmogus per Kalėdas gali gauti daug ir po to jos gali tiesiog dulkėti namų lentynose“, – patarimais dalijasi protokolo ekspertas.

Arminas Lydeka / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Arminas Lydeka / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

O ko per Kalėdas šiukštu nederėtų dovanoti? Pasak A.Lydekos, dovanų pirkimas – asmeniškas dalykas, tad spręsti, ką priimtina dovanoti, o ko – ne, vertėtų individualiai. „Vis tik dovanų segmentas, kurių per Kalėdas būtina atsisakyti, yra intymios dovanos. Intymių dovanų šia proga dovanoti nereikėtų“, – atskleidžia specialistas.

Tiesa, jei jau išsirinkote puikią dovaną, čia yra dar viena taisyklė, kurią būtina prisiminti. Atsakykite nuoširdžiai – kiek kartų nuo dovanojamų daiktų esate nuplėšę etiketę, o pirkimo čekį išmetę? Pasak etiketo žinovo, šį, sovietmečiu prigijusį įprotį, reikėtų pamiršti, nors šio neva mandagumo gesto vis dar paiso dažnas lietuvis.

Kalėdinė dovana / Shutterstock nuotr.
Kalėdinė dovana / Shutterstock nuotr.

„Taip daryti yra negarbinga ir neetiška. Čekis parodo, kad pirkau šią dovaną ir ši kaina yra tinkama, nes per brangi ar per pigi dovana, yra bloga dovana.

Be to, šalia gali būti ir techninių dalykų. Pavyzdžiui, nepatikrinus daikto gali būti brokas, tokią dovaną žmogus galės pakeisti. Arba galbūt ten pateikiama tam tikra informacija apie daiktą, kurią mes panaikiname. Šią sovietinę, labai neteisingą praktiką, čekių nepridėjimą, etikečių tušavimą, reikėtų išrauti su šaknimis, pamiršti ir palikti viską, kaip yra, kaip gero tono elementą“, – patarimais dalijasi A.Lydeka.

Naujausi straipsniai