Įdomu žinoti: bičių šeimos gyvenimas

Bičių šeimos gyvenimas / Shutterstock nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2012-07-12 21:45
Bitės įdomios ne tik dėl to, kad neša itin vertingą produktą – medų. Ne mažiau intriguoja ir „asmeninis“ jų gyvenimas…

Įprastai bitės gyvena keliasdešimt tūkstančių narių turinčiomis šeimomis. Šeimos nariai skirstomi į tris kastas: tranus (arba patinus), bites darbininkes ir motinėles. Kiekvienoje šeimoje paprastai būna viena, išskirtinais atvejais dvi motinėlės. Motinėlė niekada neneša medaus, jos darbas – dėti kiaušinėlius. Tranai taip pat neneša medaus. Jie skraido ir ieško dar neapvaisintų jaunų motinėlių.

Bičių motinėlė turi specialų organą tranų spermatozoidams saugoti. Pakanka sykį susiporuoti, ir spermatozoidų užtenka visam jos gyvenimui. Motinėlė padeda ir apvaisintų, ir neapvaisintų kiaušinėlių. Iš apvaisintų išsirita bitės darbininkės, iš neapvaisintų – tranai. Per dieną ji gali padėti net iki 3 tūkstančių kiaušinėlių.

Sunkiausia našta tenka bitėms darbininkėms. Jos – avilio variklis. Ištisas dienas renka nektarą (iš jo randasi medus), kad šeima žiemą nebadautų. Taip pat darbininkės gina avilį bei „siuva“ vaško korius – šešiakampes akutes medui laikyti ir bičių lervoms auginti. Nenuostabu, kad dėl tokios gausos darbų jos vasarą gyvena daugiausia mėnesį.

Žiemojančios darbininkės ištveria ilgiau – iki pavasario. Motinėlės gyvena kelerius metus, o tranai nerūpestingu gyvenimu gali mėgautis tik vasarą. Kad nereikėtų penėti nereikalingų burnų, rudenį bitės darbininkės juos paprasčiausiai išspiria iš avilio lauk, ir šie žūsta nuo bado ir šalčio.

Naujausi straipsniai