Į Vilnių atvykusio „Cirque du Soleil“ užkulisiai: beveik 2 sunkvežimiai kostiumų, sporto salės įranga ir nuosava virtuvė

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Žmonės.lt nuotr.
„Cirque du soleil“ užkulisiai / Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-04-18 13:50
AA

Sakoma, kad „Alegría“ – tai daugiau nei cirkas ar spektaklis. Tai jaudinanti kova tarp naujo ir seno, jauno ir patyrusio, realisto ir svajotojo... Ketvirtadienio vakarą Vilniuje pasirodysianti „Cirque du Soleil“ trupė įsileido į spektaklio užkulisius ir parodė, kaip atrodo šiuolaikinis „ant lagaminų“ gyvenantis cirkas.

Nepaisant to, kad Vilniuje įsikūrusi „Siemens“ arena virto savotišku akrobatų miesteliu, keliaujantis saulės cirkas nė kiek nepriminė mūsų vaizduotėse įsirėžusio, tradicinio modelio – palapinių, drabužių rišulių, už grotų tupinčių meškų ar klykaujančių beždžionių. Priešingai, 22 sunkvežimiuose, kuriais atkeliavo iš Kanados, nuo lynų ir trapecijų iki asmeninės virtuvės, asmeninės sporto salės ir dekoracijų.

„Cirque du Soleil“ pasirodymo „Alegria“ repeticija (52 nuotr.)
+46

Kaip patvirtino ir spektaklio atstovė ryšiams su visuomene Vanessa Napoli, cirkas keliauja su visa jiems būtina ir reikalinga technika: „Mes kartu vežiojamės viską. Skalbimo ir džiovinimo mašinų reikia, nes po kiekvieno pasirodymo valyti kostiumus kitur truktų per ilgai. Turime 4 siuvėjus, kurie rūpinasi kostiumų priežiūra, jei kokia detalė nukrenta. Juk visi drabužiai – rankų darbo. Tad didžiulėje spintoje, kuri keliauja kartu, galite rasti nuo sagų iki plunksnų, nuo silikoninių nosių iki odos atraižų“, – varstydama stalčius ir rodydama į didžiulius medžiagų ritinius kalbėjo V.Napoli.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Po pasikeitusius „Siemens“ arenos užkaborius vedžiodama smalsuolius Vanessa patikino, kad kartu keliauja ir 55 artistai iš 17 skirtingų šalių – Mongolijos, Rusijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir kitų – maitinanti virtuvė bei jos šefai. Tačiau nei vieno įspūdingo artistų makiažo specialisto. Viską nuo pagrindo iki šešėlių jie darosi patys.

„Mes vežiojamės galybę pudros kepinių, šepetėlių, šešėlių ir pudros dėžučių, kad vienai pasibaigus galėtume artistui duoti naują, – pasakojo Vanessa, o išvydusi susiraukusių antakių jūrą pridėjo. – Taip, makiažą akrobatai darosi patys. Mes juos apmokome ir jie patys prieš kiekvieną pasirodymą nusigrimuoja.“ V.Napoli juokavo, kad bet kurio trupės artisto vyro paklausus, kuri darbo dalis sunkiausia, jis atsakytų ne skrajojimas keliasdešimties metrų aukštyje, o grimavimasis.

Kostiumus sukurti trunka 200 valandų

Kai kuriems „Cirque du Soleil“ šou „Alegría“ kostiumams pasiūti reikia 200 valandų. Kiekvienas spektaklyje naudojamas kostiumas, galvos apdangalas, batai ir kiti priedai yra gaminami rankomis, kiekvienas jų pritaikytas kiekvienam artistui atskirai.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.
Dalis baroko laikmetį vaizduojančios „Alegria“ personažų (baltoji ir juodoji atlikėjos, senieji paukščiai, vedlys po magišką pasaulį Fleur – aut.past.) dėvi ypač prabangius kostiumus, puoštus nėriniais, plunksnomis ar blizgančiais žvyneliais. Kiekvienas šių kostiumų yra savotiška aliuzija į apdarus, kurie buvo dėvimi aristokratų šioje epochoje Versalio ar kituose didžiuosiuose Europos rūmuose.

Būtent senųjų paukščių kostiumai ir yra ilgiausiai, net tris mėnesius siūdinami. Mat reikia sukurti ne tik nėriniais ir raukiniais padabintą švarką bei kelnes, bet ir pagal kiekvieno atlikėjo veido bruožus pagamintą odinę paukščio kaukę. V.Napoli patikino, kad su jomis daryti triukus nėra itin patogu, tačiau kelis jų vakaro svečiai tikrai išvysią.
„Kaip matote, yra po dvi kiekvieno personažo kaukes. Jei viena turo metu susidėvėtų, būtų galima ją iš karto pakeisti, nes greitai pasiūdinti naują – nėra įmanoma. Kiekviena kaukė yra sužymėta: artisto vardas, personažas ir pagaminimo data. Mat jos padarytos pagal tą personažą atliekančio artisto veidą ir niekas kitas negali jų dėvėti“, – sakė V.Napoli kilstelėdama vieną kaukių, su žiojinčiomis ertmėmis ties burna ir akimis, bei nuo antakių nutįsusiais dirbtiniais plaukais. Trumpą akimirkos dalį, išvydęs kaukę, pamanai, kad iš to „bedvasio“ silueto ką tik kažkas išsinėrė.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Jaunesniosios kartos atstovų (nimfų, angelų) kostiumams, kurie gaminamo daugiausiai iš likros, taip pat būdingi modernūs spalvų tonai, tačiau juos puošia mažiau dekoracijų ar brangakmenių. Tokie kostiumai pabrėžia personažų, kurie perims ateities kontrolę, vikrumą.

„Pasirinkę tokius kostiumus mes norime pabrėžti šį kartų skirtumą. Senieji paukščiai, yra aristokratiški ir įsikibę senų gerų laikų. Jaunuoliai, savo ruožtu, apsirengę kur kas lengviau, mažiau prabangių detalių, deimantų ir siuvinių“, – pasakojo ji.

Visi kostiumai ar jų detalės yra kruopščiai ruošiamos, siuvamos, klijuojamos cirko būstinėje Monrealyje, kur prie kostiumų gamybos dirba apie 300 darbuotojų. „Alegría“, kaip ir keleto kitų „Cirque du Soleil“ šou, kostiumus kuria dizainerė Dominique Lemieux, kuri dirba su daugiau nei 300 skirtingų artistų, o jos komandai cirko būstinėje priklauso per 80 darbuotojų. Tiesa, keliaujant kostiumai užima beveik du iš 22-jų sunkvežimių.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Neįtikėtini akrobatiniai numeriai

„Alegria“ – tai ispanų kalbos kilmės žodis, reiškiantis pakilią nuotaiką ir džiaugsmą. Šis spektaklis – tai barokinio ir operinio stiliaus „Cirque du Soleil“ kūrinys, kuriame neišdildomus įspūdžius ir užburiantį vaizdą kuria spalvingi kostiumai, originali gyvai atliekama muzika ir, svarbiausia, sudėtingi unikalūs artistų numeriai, pribloškiantys tiek atletiškumu, tiek ir artistiškumu.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Sudėtingi ir žmogaus galimybių ribas paneigiantys pasirodymai – tai artistų talento, įgūdžių, jėgos, greičio ir elegancijos derinys. Pustrečios valandos trunkančiame spektaklyje bus rodoma 10 kvapą gniaužiančių unikalių akrobatinių numerių. Daugeliui jų akrobatai nenaudoja jokių apsaugos priemonių, todėl nuolat balansuoja ant gyvybės ir mirties slenksčio.
Galbūt būtent dėmesys net ir menkiausiai detalei buvo viena priežasčių, dėl kurių šou „Alegría“ garso takelis tapo pats perkamiausias. Beje, 1995 m. jis buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, o „Billboard“ muzikos tope išsilaikė net 65 savaites.

Tiesa, akrobatus lydi ir nuosava sporto, treniruočių salė. Mat jiems būtina nuolatos palaikyti fizinę formą. Joje kabo ne tik pasiruošimui pasirodymams reikalingi lynai, trapecijos, bet ir bokso kriaušė, stovi bėgimo takelis ir dviračiai. Žinoma, kad šiek tiek pailsėtų ar atsipalaiduotų akrobatai, įsitaisę ant minkštasuolių, gali žiūrėti televizorių. Jame – jų ankstesni pasirodymai. Vanessa patikina, taip artistai mokosi iš gana retų, bet kartais vis tik pasitaikančių savo pačių klaidų.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Antras pasirodymas Lietuvoje

2012 metų pabaigoje „Cirque du Soleil“ Lietuvoje parodė spektaklį „Saltimbanco“. Garsiausių ir , matyt, brangiausių šou kūrėjas „Cirque du Soleil“ į Vilnių grįžo su kritikų ir viso pasaulio žiūrovų pripažintu spektakliu „Alegría“.

„Alegría“ 2012-ais metais Londone vykusioje viso pasaulio renginių organizatorių konferencijoje buvo išrinktas pačiu geriausiu metų šou. Tai klasikinis „Cirque du Soleil“ spektaklis, kurį visame pasaulyje jau matė daugiau nei 10 mln. žiūrovų.

Trumpai apie „Cirque du Soleil“

Kanados cirko „Cirque du Soleil“ istorija prasidėjo 1984 metais nuo 20 gatvės artistų komandos. Šiandiena „Cirque du Soleil“ – tai didžiulė organizacija, kurianti aukščiausio lygio meninius pasirodymus. Kompanijoje dirba 5 tūkst. darbuotojų, tarp kurių daugiau nei 1300 artistų iš daugiau nei 50 skirtingų pasaulio valstybių. „Cirque du Soleil“ pasirodymus matė daugiau nei 100 mln. žmonių iš 300 skirtingų miestų šešiuose kontinentuose.

„Cirque du soleil“ užkulisiai / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.