Į treniruotę – ne tik dėl idealios figūros. 8 dar svarbesni tikslai

Moteris bėgioja / Vida Press nuotr.
Moteris bėgioja / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-04-21 16:30
AA

Ideali figūra – gera motyvacija. Tačiau yra dar bent 8 tikslai, kurie galbūt paskatins bėgti į treniruotę. Ir jie net kur kas svarbesni nei centimetrai ir kilogramai.

Paradigmą vertėtų apversti: tikslai, nesusiję su figūros formavimu, jums pačiai yra svarbesni. Nes jie aprėpia kur kas daugiau – bendrą savijautą ir tvirtumą, naudingus įpročius, charakterio ugdymą ir geresnę atmintį.

Jei turėsite visa tai ir dar truputį – nebereikės streso užvalgyti pyragėliu ir bent vienas centimetrų ir kilogramų faktorius pranyks savaime. Viskas susiję! Ir būtent todėl pavojinga populiarioji absoliučios meilės sau teorija. Save mylėti reikia. Bet akla ir absoliuti meilė, kaip ir akla bei absoliuti valdžia, gadina. Taigi – iš meilės sau – pakilkit nuo sofos. Ir mylėkit save, bent jau vaikštančią parke. Nes lengviau gyventi sveikai, lieknai ir laimingai nei ligotai, storai ir slegiamai blogos nuotaikos. Štai jums dar 8 motyvai ne tik kūnui, kodėl reikia tai padaryti. Net jei jūsų figūra – tobula.  

1 motyvas. Sumažinti kūno riebalų

Iš meilės sau – pakilkit nuo sofos. Nes lengviau gyventi sveikai, lieknai ir laimingai nei ligotai, storai ir slegiamai blogos nuotaikos.

Tarp jūsų Naujųjų metų pažadų – tikslas numesti 5–10 kg? Bet tikrai esate girdėjusi seną taisyklę, kad raumenys sveria daugiau nei riebalai. Iš tiesų yra ne visai taip – kilogramas riebalų ir kilogramas raumenų yra vis tas pats kilogramas. Tačiau raumenų tankis didesnis ir jie užima mažiau vietos nei riebalai. Taigi tikslą – mesti kilogramus – reikėtų pakoreguoti: jūs siekiate atsikratyti riebalų ir įgyti raumenų. Kiek procentų riebalų esama jūsų kūne, parodys specialios svarstyklės (jų yra visuose sporto klubuose ir net daugelis buitinių modelių dabar turi tokią funkciją). Tyrimą reikia kartoti kas mėnesį pusantro ir stebėti rezultatus. Tai ne tik iliustruos jūsų progresą. Vidiniai riebalai, susikaupę apie gyvybiškai svarbius organus: širdį, kepenis ar kasą, – kur kas pavojingesni nei tie, kurie trukdo įsisprausti į aptemptus džinsiukus. Mes negąsdinam – mes informuojam, kad net lieknų moterų kūne tūno 3 l riebalų. (Sveikatos atžvilgiu nepavojinga – 1 l.) Nenervinkite savo šeimos gydytojo – tiesiog būkite sveika.  

2 motyvas. Būti stipresnei 

Tai nereiškia, kad jūsų siekis – būti panašiai į terminatorių ar moterį – sunkiojo kultūrizmo čempionę. Tačiau stiprybės, tos, fizinės, elementarios, jums reikia tikrai ne mažiau nei dvasinio tvirtumo. (Kartais mes, moterys, mėgstame aptakias formuluotes ir sakome, kad sporto klube norime „pastangrinti raumenukus“, tačiau, gink Dieve, nenorime nieko užsiauginti.) Būkite rami: jeigu užsiauginti raumenis būtų taip paprasta, atletės nelietų prakaito sporto salėje ir nesimaitintų baltyminiais kokteiliais. O štai padaryti atsispaudimų, pritūpimų, prisitraukimų turi sugebėti ne vien jos. Todėl, kad ne jos, o jūs kasdien nešiojate rankines ar krepšius iš prekybos centro, turite užkelti lagaminą ant lentynos lėktuve, galų gale – pasivyti besitaikantį nuvažiuoti troleibusą ar pabėgti lenkčių su vaiku. Jeigu jau gamta suteikė mums tokią privilegiją gyventi ilgiau, tai likime stiprios ir pajėgios iki to gyvenimo galo. Ir jokių būgštavimų dėl osteoporozės ar dūsavimų dėl lūžtančių klubo sąnarių: tegu tokios ligos palaukia bent iki jums sukaks šimtas.  

Moteris kelia savo rankinį bagažą / Vida Press nuotr.

3 motyvas. Pamatyti perspektyvą

Dažnai figūrą imamės šlifuoti tam tikra proga: vestuvėms, mokslo draugų susitikimui, gimtadieniui ar pliažo sezonui. Ne toks jau blogas dalykas – aiškiai apibrėžtas laikotarpis disciplinuoja. Be to, sakoma, kad per tris savaites susiformuoja įprotis ir organizmas tiesiog reikalauja sportuoti (tačiau taip gali nenutikti). Sportas gali padovanoti naujų kontaktų, leisti išbandyti naują veiklą – nuo zumbos iki stacionarių dviračių, galų gale jis padeda išmokti planuoti ir formuluoti tikslus, ugdo valią ir plečia akiratį. Savikontrolė, savistaba ir gebėjimas atsiriboti nuo viso pasaulio (ir likti akis į akį su treniruokliu) – taip pat nepamainomos savybės ir dalykiniame, ir asmeniniame gyvenime. Svarbiausia – darykite ką nors kitaip nei iki šiol. Nes nepakeitus įprasto veiklos modelio rezultatas irgi bus toks, kaip visada. Tai yra – joks. 

Šeštasis pojūtis

Tvirtas ir gerai sudėtas kūnas – viena esminių priežasčių, kodėl mes einame ten – į sporto salę, parką ar tiesiog pasivaikščioti. Bet ar žinote, kodėl tai naudinga ir sielai bei protui?  

Moteris kelia savo rankinį bagažą / Vida Press nuotr.

1. Tai padeda sušvelninti depresiją. Ir tą, buitinę, kuri vadinama bloga nuotaika, ir sukeliamą PMS, ir net tą, kuri yra liga, – sportas koreguoja hormonų svyravimus. Anot Teksaso universiteto mokslininkų, pacientams, vartojantiems antidepresantus, gydytojai turėtų skirti ir treniruočių dozes. Jos neatstotų vaistų, bet galėtų sušvelninti nepageidaujamus šalutinius reiškinius ir sustiprinti preparatų poveikį. 

2. Tai gerina atmintį. Treniruotės metu stipriau plaka širdis, pagerėja kraujagyslių darbas, suaktyvėja smegenų kraujotaka. Vadinasi, šios geriau funkcionuoja. Atlikę smegenų struktūros tyrimus prieš treniruotę ir po jos, mokslininkai nustatė, kad kuo labiau žmogus prakaituoja, tuo labiau padidėja jų tūris. Kalbant praktiškai – po treniruotės eksperimento dalyviai įsiminė 10–15 proc. daugiau informacijos ir gebėjo geriau atlikti įvairias užduotis. 

Svarbiausia – darykite ką nors kitaip nei iki šiol.

3. Tai padeda įveikti stresą. Prisipažinkite: kai darbų sąrašas nebetelpa nei popieriaus lape, nei kompiuterio ekrane, kyla pagunda sutaupyti laiko treniruotės sąskaita. Nedarykite to! Daugeliu tyrimų nustatyta (Kolumbijos universiteto – vieni naujausių), kad net tokie kone prievarta atlikti pratimai padeda atsikratyti nerimo. Taigi, neieškokite priežasčių neiti į salę – ieškokite galimybių ten atsidurti ir išlieti blogas emocijas, o paskui imtis reikalų. 

4. Tai padeda susitelkti. Tokia praktikų – salės fanatikų, ir teoretikų – Ajovos universiteto specialistų, išvada. Sportas reikalauja dėmesio: reikia rimtų pastangų vienu metu aktyviai stumti, kelti, lenktis, galvoti, ar taisyklingai atliekamas pratimas, ir dar nepamiršti ritmingai kvėpuoti. Bet jums nebebus baisūs dirgikliai darbe ar bet kur aplink – išmoksite jų nepastebėti. O komanda „įtraukite pilvą, ištieskite nugarą, įsivaizduokite, kad tarp menčių guli pieštukas“ dovanos taisyklingą laikyseną.

5. Tai padeda siekti tikslų. Tokią išvadą padarė to paties Ajovos universiteto specialistai. Bet koks sportas reikalauja ilgų ir nuoseklių pastangų bei valios. Jeigu susidorojate su valanda širdies pratimų ar bėgiojate pagal 5K programą, mokančią, kaip įveikti 5 km per 30 min., tai puikiai ugdo valią. O valios tik vienoje srityje nebūna – valingas vienu aspektu žmogus yra valingas visur. Negi jums nereikia charakterio ir kūno savybės, padedančios pasiekti, apie ką seniai svajojote?