I.Stonkuvienė ir D.Filmanavičiūtė: kodėl mergaitės mokomos tylėti, o didžiausia svajonė vis dar – „pakabinti“ krepšininką?

Indrė Stonkuvienė ir Dovilė Filmanavičiūtė
Šaltinis: Žmonės
AA

Televizijos laidų vedėja ir socialinių projektų kūrėja Indrė Stonkuvienė bei reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė atvirai prakalbo apie moterų lygybę. „Kol esi savo burbule, atrodo, situacija pagerėjusi. Bet kai tik iš jo išeini – realybė visai kitokia. Mergaitės mokomos tylėti, o didžiausia svajonė – „pakabinti“ krepšininką“, – tinklalaidėje „Mudvi“ kalbėjo jos.

Anot projekto autorės Indrės Stonkuvienės, kai kurios istorijos ir patirtys priverčia stabtelėti ir viską pergalvoti: „Net iš savo aplinkos esu girdėjusi tikrai šokiruojančių istorijų. Pavyzdžiui, kad geidžiamiausi vyrai vis dar krepšininkai. Prie jų nuolat kabinasi moterys, bando juos suvilioti. Tikrai galvojau, kad tie laikai jau praeityje. Nuoširdžiai, išgirdus tokius pasakojimus, apima svetimas gėdos jausmas už tas moteris, kurios taip žeminasi ir negerbia savęs“.

Pasak Dovilės Filmanavičiūtės, tokie veiksmai tikrai nestebina. „Aš darau prielaidą, kad taip yra dėl įsisenėjusio mergaičių auklėjimo. Tokie stereotipai vis dar labai atsispindi visuomenėje“, – sakė ji.

Indrė Stonkuvienė ir Dovilė Filmanavičiūtė

„Nežinau, ar atsimenat, bet, berods, buvo kilęs skandalas, kur garsi kailių parduotuvės savininkė sakė, kad moteris turi būti nuolanki ir jeigu akių nedraskys, iš vyro gali gauti kailinius. Tuo metu visi buvo pasibaisėję, sulinčiavo tą garsią savininkę. Bet juk tokia mąstysena yra suformuota per eilę metų, tai yra sovietinių laikų palikimas, kad ta verslininkė taip galvoja“, – pasakojimu dalijosi D.Filmanavičiūtė.

Reklamos specialistės nuomone, net, kai galvoji, kad dabar situacija sparčiai pasikeitus, turi grįžti į realybę: „Mane kažkodėl Facebook‘e pasiekė reklama, kad egzistuoja toks dalykas, kaip mergaičių mokykla, kur moko kaip naudotis dekoratyvine kosmetika, vaikščioti su aukštakulniais, jaustis kaip princesei. Nors čia gali atrodyti nekaltai, bet juk tai irgi ilgainiui veda į tai, kaip patenkinti vyro poreikius, daryti tai, ko tu nenori, kad būtinai privalai būti moteriška, prisidažius, su aukštakulniais, kad būtum kažkam graži“.

Indrė Stonkuvienė ir Dovilė Filmanavičiūtė

Diskusijos metu moterys dalijosi patirtimi, kad nors ir sostinėje gali atrodyti, kad su vyrų ir moterų lygybę jau yra viskas tvarkoje, nuvažiavus į mažesnius miestelius ar kaimus, taip tikrai nėra.

„Iš tikrųjų, ta aplinka, kurioje tu būni, atrodo, ir yra ta realybė. Dabar, sukaupusi atitinkamą gyvenimo patirtį, suprantu, kad toje aplinkoje, kurioje buvau, jaučiausi nepritapelė – ta, kuri per garsiai kalba, per daug žargstosi, per garsiai juokiasi, per daug tiesmuka. Juk moteriai tai nepridera. Iš to ir gimė įvairūs projektai – tokie, kaip #MoterųPasaulyje. Šiuose projektuose pati esu sau vadovė ir man niekas nieko nebruka. Susikūriau savo pasaulį, savo darbus, kur galiu jaustis savimi. Tiesa, išėjus iš savo burbulo, situacija vis dar liūdna. Taip, pokyčiai vyksta, bet daugelis moterų vis dar yra užguitos“, – pasakojo I.Stonkuvienė.

Visą pokalbį ir diskusiją išgirsti galite čia:

Skaitykite daugiau