Į Marijampolę penktą kartą sugrįžo menininkai iš Londono ir Niujorko

Performanso „Penki“ akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Performanso „Penki“ akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-06-29 22:31
AA

Šių metų Lietuvos kultūros sostinėje Marijampolėje prasidėjo penktasis meno simpoziumas „Malonny“ – „Marijampolė, Londonas, Niujorkas: idėjų migracija“. Pagrindinis renginio organizatorius ARVI kartu su meno simpoziumo kuratoriumi Ray Bartkumi šiais metais miesto gyventojus ir svečius pakvies į intriguojančias diskusijas ir forumus, dirbtuves su menininkais iš Niujorko bei Londono, ir net šešių naujų meno kūrinių ant Marijampolės sienų pristatymus.

Kartu su Ray Bartkumi į Marijampolę atvyksta šviesos dizaineris Kacper Dolatowski. Jis pristatys J. Basanavičiaus aikštės apšvietimo projekto tęsinį, taip pat parengs šviesos instaliaciją „Malonny“ penkmečio proga rengiamame performanse „PENKI“. Performansą organizuoja avangardinės muzikos kompozitorius Fast Forward. Tarptautiniame architektūros ir urbanistikos tematikos forume dalyvaus urbanistikos dizaineris, vienas ryškiausių Didžiosios Britanijos kraštovaizdžio ir miesto planavimo specialistų Paul Anthony Campbell.

Performanso „Penki“ akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.
Ray Bartkus / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Lietuvai švenčiant Valstybės atkūrimo šimtmetį penktąkart ruošiamasi ambicingiems planams Marijampolėje - Lietuvos kultūros sostinėje’18. Ray Bartkus turi išskirtinį planą Lietuvos kultūros sostinei – surengti įspūdingą performansą cukraus fabrike, kuris įvyks birželio 29 d. 20 val.

Performansas „PENKI“ vyks istorinėse „Lietuvos cukrus” fabriko gamybinėse patalpose. Jų įspūdingu apšvietimu rūpinasi pasaulyje gerai žinomas šviesos dizaineris Kacper Dolatowski. Performanso programą rengia avangardinės muzikos kompozitorius Fast Forward. Jis surengs tarpdisciplininio kūrinio premjerą, kurioje vyraus penki skoniai: saldu, kartu, rūgštu, sūru ir umani. Muzikinę performanso dalį realizuos Marijampolės pučiamųjų orkestras, Jurga Šeiduikytė, „Baltos Varnos“, „DžiazLife“, „Electronic Music Trio“. Performansas truks vieną valandą, tai skonio, šviesos, muzikos ir unikalaus veiksmo performansas netikėtoje erdvėje. Jame dalyvaus gerai Lietuvoje žinomi meno, verslo, kultūros atstovai.

Performanso „Penki“ akimirka / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Ant Marijampolės sienų, kartu su Ray Bartkumi tapys dar trys menininkai iš Jungtinių Amerikos Valstijų: Jeffrey Jay Woodbury – tarpdisciplininis menininkas, eksponuojantis piešinius, fotografijas, brėžinius, žemėlapius, spaudos darbus, skulptūras, filmus. Niujorke kurianti Ianthe Jackson, kurios kūriniai dažniausiai sujungia piešimą, skulptūrą ir animaciją, sukurti vaizdai sukelia paslaptingos erdvės pojūtį ir Rachel Price Bacon, gimusi ir augusi Niujorke, tačiau šiuo metu moko piešimo Karališkoje meno akademijoje, Hagoje. Iš Londono atvyksta Will Teather, kurio kūriniai pasižymi magišku realizmu. Jo paveikslai ir piešiniai buvo eksponuojami daugiau nei šimte galerijų ir parodų Didžiojoje Britanijoje.

Pats renginio kuratorius R. Bartkus, kalbėdamas apie „Malonny“ išskirtinumą pasakojo, kad nors „Malonny“ panašus į gatvės meno festivalį, tačiau jame nedalyvauja nė vienas gatvės meno atstovas, todėl Marijampolėje sukuriami darbai yra išskirtiniai ir unikalūs, neretai galutinis rezultatas yra netikėtas. „Kartais menininkai, savo akimis pirmąkart išvydę Marijampolės miestą, jo gatves ir žmones, pagauti įkvėpimo paskutinę naktį koreguoja eskizus. O tokius grandiozinius darbus dideliu greičiu realizuoti padeda savanorių komanda“, - pasakoja Ray Bartkus.

Pasak jo, ne visi menininkai būna girdėję apie Lietuvą, kai yra į ją pakviečiami atvykti, todėl kūrėjai gali atsitraukti nuo bet kokių išankstinių nuomonių ir parengti įdomius meninius projektus. Simpoziumo kuratorius atskleidė, kad į Marijampolę kviečiami menininkai turi sugebėti ne tik sukurti projektą, bet ir dideliu greičiu jį įgyvendinti, įtraukti pirmąkart matomus komandos narius į darbą – tai didelis iššūkis.

Per penkerius gyvavimo metus „Malonny“ jau spėjo tapti Marijampolės savitumo ženklu, o sukurta sienų tapyba – turistų traukos objektu. Šiais metais pirmąkart vaizdas iš Lietuvos – simpoziumo sumanytojo ir kuratoriaus, lietuvių kilmės menininko Ray Bartkaus kūrinys „Tekantis gyvenimas“ – atsidūrė ant „National Geographic Lietuva“ žurnalo priedo viršelio.

„Malonny“ programoje dalyvaus ir žinomi lietuviai tokie kaip architektas, grupės „Antis“ lyderis ir dainininkas, vienas Lietuvos Sąjūdžio iniciatorių Algirdas Kaušpėdas, filosofas Justas Kučinskas, architektas, aktyvus visuomenės veikėjas Algirdas Žebrauskas, istorijos pedagogas, politinis ir visuomenės veikėjas Benjaminas Mašalaitis, dainininkė Jurga Šeduikytė.

Marijampolės pučiamųjų orkestras / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Mums svarbu kurti ilgalaikį teigiamą pokytį, paliečianti visą aplinką – toks galingas gali būti menas. Todėl „Malonny“ projektu susižavėjome nuo pat jo idėjos pradžios ir visus šiuos metus stengiamės jį plėtoti ir prisidėti prie to, kad Marijampolėje menas turėtų išskirtinę vertę. Įdomu, kad šiais metais dar labiau įtraukiame vietos menininkus“, – teigia ilgametė „Malonny“ organizatorė, ARVI rinkodaros vadovė Gintarė Urbaitienė.

Atvykdamas į penktąjį meno simpoziumą „Malonny“ Ray Bartkus atsiims ir garbingą apdovanojimą, jam bus įteiktas šv. Jurgio Marijampolės globėjo medalis. Menininkas išgirdęs apie šiuos planus nustebo. „Džiaugiuosi, tai įsipareigojimas man asmeniškai ir visam „Malonny“ projektui. Tačiau ne ką mažesnis apdovanojimas man yra tai, kad atvykus į Marijampolę miestiečiai ateina pabendrauti, išsakyti savo palaikymą ar idėjas, svečiai iš visos Lietuvos prisijungia dalyvaudami renginiuose“, – sakė R. Bartkus.

Programa ir daugiau informacijos: www.malonnyart.lt

Performansas „Penki“ „Lietuvos cukrus” fabrike (87 nuotr.)
+81