Į Lietuvą atvykstantis vaikų knygų dailininkas Piotr Socha: „Esi geras tiek, kiek geras tavo paskutinis piešinys“

Piotr Socha/Asmeninio archyvo nuotr.
Piotr Socha/Asmeninio archyvo nuotr.
Sandra Vainilavičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2019-03-05 17:32
AA

Iliustracijos – labai svarbi knygų, skirtų vaikams, dalis. Kas jei ne spalvingi ir efektingi piešiniai, atskleidžiantys ne ką mažiau nei pats knygos tekstas, pritraukia mažiausiųjų skaitytojų dėmesį? O sukurti pagaulias iliustracijas ne taip paprasta. Tai labai gerai žino Piotr Socha – talentingas lenkų kilmės dailininkas. „Bet talentas – tai dar ne viskas“, – užtikrintai teigia P. Socha. Tam, kad jo garsiausi darbai, didžiosios knygos „Bitės“ ir „Medžiai“, taptų daugybe apdovanojimų pelniusiais ir įvairiomis kalbomis išleistais bestseleriais, reikėjo nepriekaištingo kruopštumo ir tūkstančių valandų sunkaus darbo.

Kaip prisistatytumėte tiems, kurie nežino, kas esate?

Esu Piotr Socha. Man 52-eji. Aš – lenkų kilmės iliustratorius ir grafikos dizaineris. Kai buvau penkiolikos, labai norėjau būti kulinaras. Dabar gaminu kiekvieną dieną, bet mano pagrindinė veikla ir didžiausia aistra yra iliustravimas. Daug metų kūriau iliustracijas žurnalams, o dabar iliustruoju knygas, skirtas jauniesiems skaitytojams.

Kaip tapote vaikų knygų iliustratoriumi?

Man patinka piešti šmaikščius, nuotaikingus piešinius. Nesu geras rimtų iliustracijų kūrėjas, tai – ne man. Daug metų piešiau iliustracijas lenkiškiems suaugusiųjų žurnalams, nors Varšuvos dailės akademijoje esu baigęs knygų iliustravimo studijas. Aš labai ilgą laiką norėjau iliustruoti knygas, bet netikėjau, kad galiu uždirbti pakankamai pinigų būdamas vaikiškų knygų iliustratoriumi. Todėl per visą savo karjerą iliustravau tik septynias knygas. Prieš penkerius metus nusprendžiau surizikuoti ir sukurti iliustruotą knygą apie bites. Nuo pat pradžių tikėjau, kad tai labai gera idėja. Taip ir buvo.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte kurdamas iliustracijas savo žymiausiems darbams – knygoms „Bitės“ ir „Medžiai“?

Abi šios knygos buvo labai didelis iššūkis. Tai didžiausi darbai mano karjeroje. Knygą „Bitės“ kūriau apie dvejus metus, o knygą „Medžiai“ dar ilgiau – apie dvejus su puse metų. Šių knygų kūrimas buvo lyg maratonas, o gal net triatlonas iliustratoriui. Prie šių darbų praleidau tūkstančius valandų. Apie bites ir medžius išleista labai daug knygų vaikams. Aš nenorėjau kurti pasakos, norėjosi rimto, šmaikštaus ir vizualiai patrauklaus kūrinio jauniesiems skaitytojams bei jų tėvams. Norėjau projekto, kuris suteiktų man džiaugsmo, norėjau kurti knygas su galybe iliustracijų. Kurdamas knygą „Bitės“ norėjau pradžiuginti savo tėvus, kurie 40 metų buvo bitininkai. Man buvo labai svarbu turėti aiškią viziją, kaip sukurti tokias knygas. Nėra lengva piešti medžius ir kitus augalus – jie turi tiek daug lapų, tiek daug detalių. Tai buvo beprotiškas darbas, kuris reikalavo labai daug kantrybės.

Kas jus įkvepia?

Mane įkvepia daug dalykų. Pavyzdžiui, aš mėgstu stebėti, ką daro kiti iliustratoriai, kolekcionuoju vaikiškas knygas. Aš vis dar noriu mokytis, vis dar noriu savo darbą atlikti geriau. Mane taip pat įkvepia neprofesionalių menininkų darbai, vaikų darbai. Labai dažnai jie būna geresni ir kūrybiškesni nei profesionalūs artistai. Vaikai – lyg jaunieji genijai. Tol, kol jie pradeda lyginti savo darbus su suaugusiųjų darbais. Aš labai noriu išsaugoti savo vidinį vaiką.

Papasakokite, kaip atrodo jūsų įprasta diena?

Manau, kad vaikiškų knygų iliustratoriaus gyvenimas nėra toks, pagal kurį būtų galima sukurti įdomų filmą su daug veiksmo. Kai kūriau iliustracijas knygoms „Bitės“ ir „Medžiai“, mano dienos mėnesių mėnesiais buvo identiškos. Aš prabusdavau apie 8 valandą ryto, išgerdavau kavos ir apie valandą skaitydavau knygą ar laikraštį. Paskui pradėdavau darbą – per dieną piešdamas (su keliomis pertraukomis) praleisdavau apie 12 valandų. Tam, kad jausčiausi geriau ir būčiau sveikas, praktikuoju šiaurietišką ėjimą – tris arba keturis kartus per savaitę nueinu po 10 kilometrų.

Šiame darbe reikia labai daug koncentracijos, bet aš noriu, kad darbas būtų malonumas, o ne kančia. Mano gerų rezultatų receptas yra 95 procentai sunkaus darbo ir 5 procentai talento.

Kaip atrodo knygų iliustravimo procesas? Koks yra kelias nuo idėjos iki pabaigto darbo?

Pirmiausia reikalinga gera idėja. Tuomet reikia paruošti iliustracijų, kurias nori sukurti, sąrašą. Ne kiekviena tema yra palanki vizualiai patraukliai knygai sukurti. Labai svarbu turėti idėją, kaip įgyvendinti projektą. Juk gali sukurti knygą, pavyzdžiui, apie bites, keliais skirtingais būdais. Galima sukurti pasaką, istoriją apie mažus, šmaikščius vabzdžius, gyvenančius miške, ir apie jų nuotykius. Taigi pirmiausia svarbu žinoti, kaip tai darysi. Kad įsitikintum, jog idėja tikrai gera, reikia sukurti daugybę eskizų. Momentas, kai dirbi tik su popieriumi ir pieštuku, yra pats svarbiausias, nes tada tu nusprendi, kaip įgyvendinsi projektą. Turi žinoti, kaip turi atrodyti pagrindinis knygos herojus, jeigu knygoje toks yra. Mano pirmuosiuose eskizuose bitės, visai kaip žmonės, vaikščiojo ant dviejų kojų, bet aš nusprendžiau tai pakeisti. Iš pradžių pieštuku pradėjau piešti visas iliustracijų detales. Tuomet jas nuskenavau ir vieną po kitos paverčiau nespalvotomis. Šio etapo pabaigoje buvo parengta nespalvota knygos versija. Tolesnis etapas – visoms iliustracijoms suteikti spalvas. Po šio darbo ateina metas knygos viršeliui. Tai labai svarbi mano darbo dalis, nes juk iš esmės viršelis ir parduoda knygą.

Taigi baigiu visus grafinius knygos elementus, nuo pirmo iki paskutinio puslapio. Man labai svarbu, kad viskas vyktų sklandžiai. Galiausiai, kai viską patikrinu tiek aš, tiek leidėjai, knyga paruošiama spausdinti ir atgyja popieriniame variante.

Kokie jūsų dabartiniai projektai, kuo esate užsiėmęs šiuo metu?

Pastaruosius pusę metų buvau kviečiamas į daugybę susitikimų su skaitytojais Lenkijoje ir kitose šalyse. Šiuo metu mąstau apie naują knygą, bet dar negaliu pasakyti, apie ką ji. Tik esu tikras, kad tai nebus knyga apie vabzdžius ar apie gamtą. Manau, ji bus apie žmones. Bet nieko daugiau negaliu pasakyti.

Ką pasakytumėte tiems, kurie svajoja tapti vaikų knygų iliustratoriais? Koks būtų jūsų patarimas?

Jeigu nori būti vaikų knygų iliustratoriumi, turi skaityti labai daug knygų. Turi būti kantrus ir daug piešti. Privalai būti pasirengęs sunkiai dirbti. Taip pat labai naudinga stebėti, ką daro kiti iliustratoriai. Puiku, kai turi savo mylimiausius menininkus, turi autoritetą. Bet reikia kurti savo stilių, būti savitam. Toks darbas gali teikti labai daug malonumo, bet kartais būna sunku. Sunku nuolat turėti idėjų, būti kūrybingam. Kaip jau minėjau, tikiu, kad mažas ar vidutinis talentas ir sunkus darbas gali suteikti puikių rezultatų. Pavadinkime tai sėkme. Ir, žinoma, tau turi sektis. Tu esi geras tiek, kiek geras tavo paskutinis piešinys. Reikia bandyti dirbti savo malonumui, savo pasitenkinimui. Reikia pamėginti padaryti taip, kad darbas būtų ne tik tavo užsiėmimas, bet ir tavo aistra.

Susitikimas su menininku kovo 6 d., trečiadienį, 18 val. vyks Nacionalinės
Martyno Mažvydo bibliotekos renginių erdvėje.

Temos: