Į Lietuvą atvykstantis JAV kultūristas Korinas Suttonas: „Užsiauginti raumenis mėsos tikrai nereikia“

JAV kultūristas Korinas Suttonas / Asmeninio albumo nuotr.
JAV kultūristas Korinas Suttonas / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-05-07 09:53
AA

Vienas iš artėjančio „Vegfest LT“ vasaros festivalio svečių – žinomas JAV kultūristas, kūno rengybos treneris ir fotomodelis Korinas Suttonas. Renginyje sportininkas skaitys paskaitą tema „Kaip gauti baltymų ir kitos veganinės mitybos paslaptys“.

Tiki posakiu „Esi tai, ką valgai“? Ar visą laiką sąmoningai vertinai savo maistą?

Atsimenu, kai dar būdamas vaiku atsidūriau žuvies turguje, man labai nepatiko matyti kaip ji darinėjama, bet mano tėvai paaiškino, kad tai yra normalu. Todėl kaip ir didžioji dalis pasaulio žmonių maniau, kad gyvūnų valgymas yra priimtinas. Aš buvau įtikintas, kad gyvūnai yra tik prekė ir žmonės gali juos išnaudoti kaip jiems patinka. Nuo mažens sportavau, taip pat tarnavau kariuomenėje, tad laikiau save esant geros formos. Tačiau tik atsidūręs kare ėmiau kitaip vertinti gyvybę, ir supratau, kad man likimas yra paruošęs kitą kelią.

Kada įvyko šis pokytis? Kodėl tapai veganu?

Veganu tapau prieš maždaug 6 metus. Tuo metu tarnavau kariuomenėje, tačiau taip pat lankiau koledžą. Taip atsitiko, kad netyčia atsidūriau garsaus gyvūnų teisių aktyvisto Gary Yourofsky paskaitoje. Ši paskaita mane labai sukrėtė ir pilnai įtikino kuo skubiau savo mitybą keisti į augalinę. Jis pasakojo apie tai, kiek kančių gyvūnams sukeliama nuo jų gimimo iki išvežimo į skerdyklą.

JAV kultūristas Korinas Suttonas / Asmeninio albumo nuotr.

Kadangi pats buvau dalyvavęs karo operacijose Irake ir mačiau žudomus žmones, tie vaizdai jungėsi į vieną. Mačiau blogiausią žmonijos atvaizdą, koks jis tik galėjo būti. Karo metu niekas nesišypso, niekas nesijuokia – aplink tik skausmas, baimė, neapykanta ir mirtis. Elgiamės žiauriai tiek vienas su kitu, tiek su gyvūnais. Tą dieną viskas apsivertė aukštyn kojomis. Išėjau iš kariuomenės ir tapau veganu. Mano misija tapo skleisti veganizmo žinią pasaulyje, taip saugant gyvūnus, o žmones darant sveikesnius ir laimingesnius.

Kaip susidomėjai kultūrizmu, kiek laiko šia sporto šaka užsiimi?

Nuo vaikystės kilnojau svarmenis, o tarnaudamas kariuomenėje daugiausiai dariau hipertrofijos ir galios pratimus. Niekuomet nemaniau, kad tapsiu kultūristu. Sportavau, nes žinojau, kad taip stiprinu sveikatą ir norėjau tapti tobulu kareiviu.

Į kultūrizmą žiūrėjau kaip į sportą, kuriuo užsiimantys vartoja steroidus. Tačiau išėjus iš kariuomenės patraukė būtent šis sportas. Man labai įdomu tapo ir įrodyti žmonėms, jog puikių rezultatų jame galima pasiekti ir nevartojant „vaistukų“ ar mėsos. Šiuo metu dalyvauju tik tų organizacijų varžybose, kuriose tiriamas dalyvių šlapimas, o kai kuriuose jų dalyviai dar tikrinami ir melo detektoriumi.

Bet iš kur gauni baltymų? Ypač auginant raumenis?

Baltymai yra baltymai. Jų pilna visur. Baltymų yra net agurkuose. Pasirinkimas didelis. O ypač baltymais gausus yra tofu, tempė, seitanas, kanapių sėklos, pupelės, lęšiai ir kiti ankštiniai, įvairios lapinės daržovės.

Pakeitęs mitybą turėjau visko išmokti iš naujo, pavyzdžiui, kad galiu visas būtinas medžiagas gauti tiesiai iš žemės per augalus – joms visiškai nereikalinga dar viena tarpinė grandis – gyvūnai. Perėjus prie veganiško gyvenimo būdo, mano gyvenimo kokybė stipriai pagerėjo.

Kokių būtent pokyčių įvyko? Kaip tai įtakojo raumenų augimą ir jų atsistatymą po intensyvių treniruočių?

Visą gyvenimą buvau aktyvus žmogus. Kariuomenėje tarnavau beveik aštuonerius metus ir visi mano darbai po kariuomenės buvo labai aktyvūs. Dabar būdamas profesionaliu kultūristu ir kūno rengybos treneriu, sportuoju intensyviau nei bet kada anksčiau! Ir galiu drąsiai sakyti, kad augalinė mityba yra viena priežasčių dėl kurių mano rezultatai tokie puikūs.

Kol valgiau mėsą, riebalai sudarė net 18% bendrosios kūno masės, sportuoti buvo sunku, dažnai jausdavausi mieguistas. Dabar riebalų tėra 10%, raumenų masė padidėjo, jie po treniruočių atsistato žymiai greičiau, turiu žymiau daugiau energijos ir iš viso nebesergu.

JAV kultūristas Korinas Suttonas / Asmeninio albumo nuotr.

Ar rekomenduoji veganams sportininkams kokių nors papildų ar jie gali pasiekti puikių rezultatų ir be jų?

Jei esate sportininkas ir norite pasiekti aukštų rezultatų, manau, kad papildai reikalingi.

Intensyvios treniruotės gali būti alinančios, tad reikia užtikrinti, kad gaunamos visos reikalingos medžiagos. Aš vartoju „Clean Machine“ baltymų papildus „Clean Green Protein“ bei šakotosios grandinės amino rūgštis „Clean BCAA“. Kiti mano vartojami papildai: „Cell Block 80“, „Kre-Alkalyn“, gulsčiosios ragužės kapsulės, glutaminas, citrulinas, argininas.

Dirbate sporto treneriu, taip pat sudarinėjate mitybos planus. Ar jūsų klientai taip pat valgo tik augalinės kilmės maistą?

Aš turiu daug klientų, bet ne visi jie valgo tik augalinės kilmės maistą. Kai kurie vartoja mėsą ir jiems aš sudarinėju mitybos planus, kuriuose jiems yra tokia galimybė. Mano darbas skiriasi nuo kitų instruktorių.

Asmenims, kurie vis dar vartoja mėsą, aš siekiu pašalinti bent jau kelis esminius gyvūninės kilmės produktus, labiausiai kenkiančius sveikatai – tai kiauliena, jautiena, jūros gėrybės ir pieno produktai. Juos pakeičiu augalinės kilmės maistu. Tai leidžia klientams pajusti tokio maisto naudą, pagerėjusią savijautą ir sveikatą, ir daugelis jų dirbant toliau gyvūninės kilmės maisto atsisako iš viso.

Esi daug pasiekęs kultūrizme - esi laimėjęs ne vieną pirmos vietos apdovanojimą. Ar tokių rezultatų pasiekti buvo lengviau dėl augalinės mitybos, ar visgi tai sudarė ir sunkumų?

Jei nuoširdžiai, tai neturiu su kuo palyginti, nes kai pradėjau užsiiminėti kultūrizmu, jau buvau veganas. Todėl vienintelis dalykas, kurį galiu lyginti, yra mano savijauta fizinio aktyvumo metu. Galiu lyginti savo treniruotes tarnaujant kariuomenėje su dabartinėmis kultūrizmo treniruotėmis.

Darbas su svoriais yra tikrai sunkesnis fiziškai, todėl veganiška mityba tampa labai palankiu veiksniu fizinio aktyvumo atžvilgiu, nes maistas greičiau virškinamas, ne taip apkrauna organizmą, o reikalingų maistinių medžiagų kiekiu yra turtingesnis, nei mėsiškas.

Ką labiausiai mėgsti valgyti?

Mano mėgstamiausias augalinės kilmės maistas yra toks pats kaip ir visų kitų mėgstamiausias maistas, tik tiek, kad jis augalinis. Labai mėgstu „Buffalo „vištieną“, „Rančos” picą ir „Frankenšteino“ maltinį, kuriuos gamina mano mėgstamiausias Majamyje įsikūręs vegetariškas restoranas „By Hakin“.

Kai tik tapau veganu, galvojau, jog teks visą gyvenimą valgyti tofu ir salotas, ir buvau pasiryžęs tai daryti, tačiau netrukus paaiškėjo, kad to tikrai neprireiks. Atradau daug naujų produktų, receptų, gaminu pats, o jei noriu pavalgyti mieste, galimybių taip pat gausybė.

Daug keliauji ir skaitai paskaitas. Ar nesunku valgyti veganiškai keliaujant? Gal turi kokių nors patarimų?

Šiais laikais keliaujant tikrai nesudėtinga maitintis veganiškai. Aš naudojuosi programėle „Happy Cow“, kuri parodo visus veganiškus ar veganiškų patiekalų turinčius restoranus bet kur pasaulyje. Ši programėlė yra labai naudinga ir man padėjo visur, kur tik teko keliauti.

Sunkiausia būna kai ruošiuosi kultūrizmo varžyboms, nes tuo metu labai seku savo suvalgomą maistą bei gaunamus mikro- ir makroelementus. Tokiu atveju būna tikrai sudėtinga rasti maisto, kurio man tuo metu reikia. Bet tai yra visų kultūristų problema, kuomet jie keliauja, nepaisant ar jie valgo tik augalinės kilmės maistą, ar viską.

JAV kultūristas Korinas Suttonas / Asmeninio albumo nuotr.

Kokios šalies ar vietovės veganiškas maistas tau patinka labiausiai?

Man patinka veganiškas maistas čia, Majamyje, Floridoje. Veganizmas čia sparčiai populiarėja ir tuo užsiimančių įmonių vis daugėja. Man patinka įvairaus stiliaus maitinimo įstaigos - nuo greito maisto užkandžių, iki supersveiko ir prabangaus maisto. JAV esu aplankęs visas valstijas, bet čia, Floridoje, man patinka labiausiai.

Ar manai, kad veganizmas yra ateitis? Kokia tavo vizija?

Matau vis daugiau ir daugiau žmonių, keičiančių savo mitybą į augalinės kilmės, ko pasekoje pagerės jų savijauta ir fizinė būklė. Tokia mityba yra pagrindinė priemonė norint išvengti ligų ir ankstyvos mirties. O žmonės juk visą laiką ieško ,kaip gyventi sveikiau ir ilgiau. Kuo daugiau žmonių sugebės parodyti augalinės mitybos privalumus, tuo daugiau žmonių prisijungs. Koks tai stiprus judėjimas, matome jau dabar ir jis įgaus tik didesnį pagreitį.

Ar lauki atvykimo į Lietuvą? Ką apie šią šalį esi girdėjęs?

Labai nekantrauju! Man labai patinka keliauti ir jūsų pasaulio gale lankysiuos pirmą kartą. Internete žiūrėjau nuotraukas, labai noriu pamatyti Vilniaus senamiestį, Trakų pilį, Kuršių Neriją. Lietuvoje pabūsiu net 10 dienų, tikiuosi, kad užteks laiko viską aplankyti.

Beje, gyvensiu ne viešbutyje, o „Vegfest LT“ organizatorės namuose, tad manau, kad turėsiu progą su lietuvių kultūra susipažinti dar geriau. Labai noriu paragauti lietuviško maisto, susipažinti su Lietuvos veganų bendruomene.

JAV kultūristas Korinas Suttonas (5 nuotr.)
Asmeninio albumo nuotr.
+2