Hygge faktorius, arba kodėl danai yra laimingiausi žmonės

Laimingi žmonės / Fotolia nuotr.
Laimingi žmonės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-23 07:00
AA

Ar žinote, kad Danijoje veikia Laimės tyrimų institutas, kurio tikslas atskleisti laimės paslaptis? Gal neatsitiktinai danai jau ne kartą jau buvo pripažinti laimingiausia Europos tauta. Nors saule, kurios trūkumu taip skundžiasi lietuviai, jie irgi negali dažnai mėgautis, vis dėlto jaučiasi laimingi. Kas suteikia laimės?

Hygge labiau apibūdina nuotaikas ir patyrimus nei konkrečius dalykus. Jis reiškia buvimą su žmonėmis, kuriuos mylime.

Laimės tyrimų instituto Kopenhagoje įkūrėjas Meikas Wikingas ilgai ieškojo atsakymo, kas lemia, kad danai jau ne kartą buvo pripažinti pačia laimingiausia Europos tauta. Galiausiai jis apie tai parašė „Mažąją laimės knygą. HYGGE: gyvenimas pagal danus“, kurioje didžiausias dėmesys skiriamas vienai unikaliausių sąlygų – hygge. Šis žodis labiau apibūdina nuotaikas ir patyrimus nei konkrečius dalykus. Jis reiškia buvimą su žmonėmis, kuriuos mylime. Namų jaukumą. Jausmą, kad esame saugūs ir galime leisti sau atsipalaiduoti. Galbūt tai nesibaigiantys pokalbiai apie svarbius ir ne tokius svarbius dalykus jūsų gyvenime, o gal jaukus sėdėjimas tyloje su kitu žmogumi arba tiesiog buvimas su savimi, mėgaujantis arbatos puodeliu. Taigi mėgavimasis visai paprastais dalykais. Paprasta, ar ne? Visgi sunkiai pasiekiama.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvus mąstymas lemia sėkmę gyvenime

Pripažinkime, laimingiausi esame ten, kur praeina didžioji dalis mūsų gyvenimo. Ne tik šaltomis pavasario dienomis, bet kasdien. Žinoma, jeigu pasiseks, kartą per metus galime atsidurti kokios nors egzotiškos šalies paplūdimyje ir toli nuo namų patirti laimę. Tačiau hygge yra gebėjimas pasiimti viską, kas geriausia, iš to, ko turime su kaupu, – kasdienybės.

Knyga

Mėgavimasis ir dėkingumas

Anot M. Wikingo, hygge yra savęs ir kitų žmonių pamaloninimas. Tai mėgavimasis akimirka ir paprastais džiaugsmais, kuriuos mums teikia skanus maistas ir smagi kompanija. Tai gebėjimas karštam šokoladui su plakta grietinėle skirti tokį dėmesį, kokio jis nusipelnė. Trumpai tariant, mėgautis. Laimė yra mokėjimas gyventi čia ir dabar, mėgautis akimirka ir pasiimti iš jos viską, kas geriausia.

Mėgavimasis yra neatsiejamas nuo dėkingumo. O dėkingumas yra kai kas daugiau, nei tiesiog ištarti „ačiū“, gavus dovaną.

Mėgavimasis yra neatsiejamas nuo dėkingumo. Mes dažnai primename vieni kitiems, jog negalime laikyti visų mums nutinkančių dalykų savaime suprantamais. Dėkingumas yra kai kas daugiau, nei tiesiog ištarti „ačiū“, gavus dovaną. Tai reiškia turėti galvoje, kad gyvenate dabar, leisdami sau susikoncentruoti į akimirką ir vertinti gyvenimą tokį, koks jis yra; tai gebėjimas sutelkti dėmesį į tai, ką turite, o ne į tai, ko neturite. Banalybės? Visiškos. Nepaisant to, mokslininkų įrodymais pagrįsti tyrimai rodo, kad mokėjimas būti dėkingiems turi įtakos laimės pojūčiui.

Geriausi dalykai yra nemokami

Paprastų nutįsusių naminių vilnonių kojinių poros nepavadinsi nei prašmatnia, nei brangia, nei puošnia — ir tai yra svarbiausia hygge savybė. Šampanui ir austrėms apibūdinti galima parinkti daug žodžių, bet hygge nėra vienas iš jų.

M. Wikingas neabejoja: hygge siejamas su kuklumu ir lėtumu. Norėdami sukurti jaukią atmosferą, renkamės tai, kas kasdieniška, o ne nauja, kas paprasta, o ne ištaiginga, kas vienija, o ne žadina jaudulį. Daugeliu atžvilgių tai daniškas lėto ir paprasto gyvenimo variantas.

Patirti hygge reiškia žiūrėti „Žiedų valdovą“ lietingą savaitgalio vakarą, vilkint jaukia pižama; sėdėti prie lango ir stebėti, kas vyksta lauke, gurkšnojant mėgstamą arbatą; rymoti prie laužo su draugais ir šeimos nariais laukiant, kol iškeps dešrelės. Paprastumas ir kuklumas — hygge esmė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokia jūsų namų energija pagal numerologiją

Paprasti gyvenimo malonumai daug nekainuoja. Atliekant laimės tyrimus, aiškėja vienas neginčijamas dalykas — pinigai čia neturi beveik jokios reikšmės. Žinoma, jeigu neįstengiate nusipirkti valgyti, pinigai tampa be galo svarbūs, bet jeigu jūs nekovojate su skurdu ir nesukate galvos, kaip sudurti galą su galu, papildomi keli eurai per mėnesį daugiau laimės nepridės. Tas pat pasakytina apie hygge. Negalite nusipirkti jaukios ir šiltos atmosferos ar dvasinės bendrystės jausmo. Negalite patirti hygge, jei skubate ar jaučiate įtampą. Meno kurti intymumą neišmokys niekas kitas, tik laikas, domėjimasis jus supančiais žmonėmis ir įsipareigojimas jiems.

Hygge gali turėti ir dažnai turi daug bendra su valgymu ar gėrimu, bet kuo šie dalykai stipriau prieštarauja vartojimui, tuo daugiau laimės galima iš jų tikėtis. Kuo daugiau pinigų ir prestižo yra siejama su kažkokiu dalyku, tuo mažiau žavesio jis turi. O kuo paprastesnė ir primityvesnė veikla, tuo ji mielesnė hygge požiūriu. Antai gurkšnoti arbatą yra daug jaukiau, nei gerti šampaną, žaisti stalo žaidimus yra daug įdomiau, negu leisti laiką prie kompiuterio, o namie pagamintas maistas yra daug skanesnis negu pirktinis...

Trumpai tariant, nėra jokio reikalo tuštinti savo kišenių, norint sustiprinti laimės faktorių — nebent perkate kažką nebrangaus, pavyzdžiui, žvakes. Hygge yra atmosfera, kuri, išleidus daugiau pinigų, ne tik netaps malonesnė, bet kai kuriais atžvilgiais netgi suprastės.

8 dalykai, kurie suteiks jaukumo

1. Išsitraukite stalo žaidimus. Bet kuo čia dėti stalo žaidimai? Na, pirmiausia tai yra socialinė veikla. Jūs žaidžiate kartu. Kuriate bendrus prisiminimus ir stiprinate tarpusavio ryšius. Be to, daugeliui iš mūsų, kurie užaugo žaisdami, tarkim, „Monopolį“, stalo žaidimai kelia nostalgiją ir sugrąžina į paprastesnius laikus. Svarbi čia ir lėta veikla (ypač jei žaidimas trunka ne vieną valandą), jos apčiuopiamumas ir hygge nuotaika.

2. Gėrybių gaminimo vakaras. Pasikvieskite draugus maisto gaminimo ir hygge popietei arba vakarui. Taisyklės labai paprastos: kiekvienas žmogus atsineša produktų, iš kurių gamins kokį nors maistą. Braškių džemą, saldžiarūgštį daržovių pagardą, naminį kečupą, vištienos sultinį, citrinų likerį, moliūgų sriubą – bet ką. Visi taip pat apsirūpina stiklainiais ar kitokiais indais, kuriuose laikys dovanotas gėrybes. Grožis slypi įvairovėje. Užuot išvirę dešimt porcijų moliūgų sriubos, galėsite džiaugtis mangų salotomis, marinuotomis aitriosiomis paprikomis, baklažanų užtepu, slyvų marmeladu ar aviečių šerbetu. Skanaus!

3. TV naktis. Žiūrėti filmus internetu šiais laikais jokia naujiena. Pasirinktą mėgstamą serialą žiūrėkite kartu su draugais ir po kokias porą serijų iš karto. Ne daugiau. Toks sprendimas turi kelis privalumus. Pirma, televizija tampa daug socialesnė. Antra, mes nuolat turime ko laukti. Taigi pasistenkite save sutramdyti ir kas savaitę pasikvieskite draugus į TV vakarą.

4. Įkurkite mažą bendruomenės biblioteką. Susiraskite kokią spintelę ar kelias lentynas ir pastatykite savo laiptinėje. Į biblioteką atneškite keletą ar daugiau jau skaitytų knygų ir pasiūlykite kaimynams taip pat papildyti lentynas. Laikykitės principo: paėmę knygą, jos vietoje palikite kitą. Daug maloniau grįžti namo žinant, kad, įžengę į laiptinę, būsite sutikti mėgstamų knygų. Be to, tai paskatins jūsų namo gyventojus artimiau bendrauti.

5. Susikurkite laužą. Laužas neabejotinai yra vienas iš hygge sąlygų. Ant jo lėtai gaminamas neįmantrus maistas, o sėdėdami aplink laužą tyloje ir klausydamiesi spragsinčių malkų jaučiame stiprų dvasinį ryšį vieni su kitais – nereikia nė žodžių.

6. Lauko kinas. Vasarą kai kuriuose miestuose yra įrengiami lauko ekranai. Garsas dažniausiai būna prastas, jūs nepatogiai sėdite ant žolės, neturėdami į ką atsiremti, priešais jus įsitaiso žmonės, kuriems užteko proto atsinešti sulankstomąsias kėdutes, todėl jūs beveik nematote, kas vyksta ekrane. Tačiau jausmas vis tiek nuostabus.

7. Mainų vakaras. Pasikvieskite draugų ir šeimos narius į mainų vakarėlį. Taisyklės paprastos: kiekvienas žmogus atsineša daiktą, kurio daugiau nebenaudoja, bet kuris gali praversti kam nors kitam. Šis renginys ne tik nepatuštins jūsų piniginės ir nepakenks aplinkai, bet ir suteiks galimybę susitvarkyti drabužių spintą, virtuvės spinteles, rūsį ar kokią kitą vietą, kur saugote nenaudojamus daiktus. Be to, daug patogiau ir smagiau mainytis daiktais su draugais, nei leisti savaitgalį, bandant iškišti senienas sendaikčių turguje ar dedant skelbimus į internetą.

8. Žaidimai. Priimta manyti, kad suaugusiems žmonėms nedera žaisti. Mes turėtume patirti stresą, skęsti rūpesčiuose ir neveikti nieko kita, tik spręsti gyvenimiškas problemas. Tačiau viena iš mūsų, suaugusiųjų, problemų yra ta, jog mes pernelyg daug dėmesio skiriame veiklos rezultatui. Kada gi darysime kažką tik dėl to, jog tai smagu? Taigi, jei negalite prisiminti, kada pastarąjį kartą linksminotės, prisiminkite „Švytėjimą“: „Tik darbas be pramogų pavertė Džeką nuobodžiu.“