Holivudo žvaigždžių batų kūrėjo istorija

Salvatore Ferragamo firminės parduotuvės Florencijoje vitrina  / D. Smagurauskaitės nuotr.
Salvatore Ferragamo firminės parduotuvės Florencijoje vitrina / D. Smagurauskaitės nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-06-14 22:50
AA

Ar kada nors pagalvojote, kas sukūrė batelius Holivudo žvaigždei Gretai Garbo, kuriais ji žingsniavo raudonu kilimu Los Andžele? Kieno dėka aukštakulniai tapo žymiai patogesni ir įgavo naujų ir originalių formų? Visi atsakymai telpa į vienąvardą – tai italų dizaineris Salvatore Ferragamo.

Aistra batams

Salvatore Ferragamo

Būsimasis italų avalynės genijus Salvatore Ferragamo gimė 1898 metais Kampanijos regione Pietų Italijoje ir buvo vienuoliktasis vaikas iš keturiolikos, tad gyvenimas tokioje gausioje šeimoje nebuvo itin lengvas. Būdamas devynerių mažasis Salvatore pasiuvo pirmąją batų porą savo sesei, kurią ji avėjo per pirmąją komuniją. Taip S. Ferragamo atrado savo aistrą ir pašaukimą batams, ėmė mokytis batsiuvystės ir po kelerių metų atidarė mažytę batų parduotuvę savo tėvų namuose. Tačiau tikroji sėkmė dizainerio laukė ateityje – 1914-aisiais jis emigravo į JAV, Bostoną, kur aulinių batų fabrike dirbo jo brolis. Tačiau po kelių mėnesių darbo nenustygstantis vietoje Salvatore įkalbėjo brolį persikelti į Kalifornijoje esančią Santa Barbarą, o vėliau į Holivudą.

Būtent čia Salvatore Ferragamo aplankė sėkmė – jis tapo žinomas kaip „žvaigdžių batsiuvys“, mat jo klientais tapo žymiausios trečiojo dešimtmečio auksinio Holivudo kino žvaigždės. Tačiau Ferragamo nepasitenkino užgriuvusia šlove ir ėmė gilintis į tai, kodėl tokie gražūs ir geidžiami batai sukelia kojų skausmą, nuospaudas ir yra nepatogūs. Kad galėtų atsakyti į šį klausimą, ėmė studijuoti anatomiją Pietų Kalifornijos universitete. Būtent čia jis suprato, kaip kūno svoris veikia pėdą ir remdamasis daugybe bandymų nustatė, kad didžiausią dėmesį kurdamas avalynę turi skirti pėdos lanko ir bato pado santykiui.

Ferragamo išradimai

Salvatore Ferragamo

Po trylikos sunkių ir šlovingų metų JAV, 1927 metais S. Ferragamo nusprendė grįžti į gimtąją Italiją ir apsistojo Florencijoje. Būtent čia jis sukūrė batus žymiausioms, gražiausioms ir galingiausioms XX amžiaus moterims – Evai Peron, Marilyn Monroe, Gretai Garbo ar Indirai Raje Baroda. Metams bėgant Ferragamo įmonė įdarbino apie 700 specialistų, kurie per dieną pasiūdavo 350 originalaus dizaino rankų darbo batų porų.

Salvatore Ferragamo

Tad už ką turėtų būti dėkingos šiuolaikinės moterys dizaineriui Salvatore Ferragamo? 1937-aisiais gimsta batai kamštine platforma (it. zeppa) ir ilgainiui tampa laikmečio simboliu. Vėliau dizaineris sukuria nepamirštamus modelius – “Nematomus sandalus”, „Cage Heel“, t.y. batelius su narvo motyvų aukštu kulnu, basutes ilgais apie koją vyniojamais raišteliais ir daugybę kitų. Ferragamo sukūrė lengvutę metalinę arką, kurios dėka bato padas žymiai geriau prisitaikydavo prie pėdos ir išlaikydavo kūno svorį. Pasinaudojęs Šiaurės Amerikos indėnų mokasinų pavyzdžiu, italas sukūrė daugybę ypač patogių žemakulnių. Įkvėpimo Ferragamo sėmėsi visur, tad bestudijuojant tradicinį japonų apavą jo galvoje gimė linija, pavadinimu „Kimo“. Galiausiai žymiojo italų dizainerio įmonė pasiūlė prabangių rankinių, akinių, šilkinių aksesuarų, laikrodžių, kvepalų, pret-a-porter drabužių linijas.

Salvatore Ferragamo mirė 1960 metais, tačiau jo žmona Wanda ir šeši vaikai tęsė Salvatore įkūrtos įmonės veiklą. Salvatore Ferragamo pelnė žymiausių moterų pasitikėjimą, tapo mėgiamas Holivudo žvaigždžių, tad ir šiandien nenuostabu matyti Angelina Jolie, Brad Pitt, Eva Mendes, Gerard Butler, Lady Gaga, Rihanna, Sara Jessica Parker ar Demi Moore kino apdovanojimuose ar festivaliuose avint rankų darbo Salvatore Ferragamo vardu paženklintą avalynę, kurią gamina aukščiausio lygio meistrai. Pasigrožėkite keletu jų sukurtų šedevrų!  

Salvatore Ferragamo

Aštuonios Ferragamo aukso taisyklės

1. Neavėkite naujos batų poros pirmą kartą ilgiau nei kelias valandas. Tik tuomet, kai batai prisitaiko prie pėdos, juos galima nešioti ištisą dieną.
2. Nepatariama tos pačios batų poros avėti dvi dienas iš eilės – leiskite avalynei ir pėdoms pailsėti.
3. Visuomet naudokite „šaukštą“ batams apsiauti.
4. Nusiaunant batus su raišteliais būtinai juos atlaisvinkite tiek, kad pėda laisvai išslystų.
5. Nusiavus batus į juos patartina įdėti pėdos formos įdėklą, kuris išlaiko taisyklingą bato formą. Šios formos turi būti atitikti batų dydį ir formą.
6. Jei batai sušlapo, įdėklas tiesiog būtinas! Patariama batus palikti džiūti 24 valandoms paverstus ant šono.
7. Valykite ir blizginkite batus net tada, kaip jie atrodo visiškai švarūs.
8. Jei batų pora nebus nešiojama ilgesnį laiką, ištepkite juos batų tepalu, įdėkite į medžiaginį maišelį ir batų dėžutę. Taip avalynė išliks minkšta.

Tekstas D. Smagurauskaitės