Holivudo aktoriai pasiruošę streikuoti: derybos su kino studijomis pasibaigė be susitarimo

Aktorių ir scenaristų streikas, kokio Holivude nebuvo nuo 1960 metų, sustabdytų beveik visą JAV kino ir televizijos produkciją / „Scanpix“ nuotr.
Aktorių ir scenaristų streikas, kokio Holivude nebuvo nuo 1960 metų, sustabdytų beveik visą JAV kino ir televizijos produkciją / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
2023-07-13 15:56
AA

Holivudo aktoriams atstovaujanti profesinė sąjunga ketvirtadienį paskelbė, kad užbaigė derybas su kino studijomis nepasiekusi susitarimo, kuris padėtų išvengti didelio kino pramonės streiko. Tai atvėrė kelią balsavimui dėl pirmojo per daugiau nei keturis dešimtmečius aktorių streiko.

Ekrano aktorių gildija (SAG-AFTRA), atstovaujanti 160 000 aktorių, taip pat ir ryškiausioms žvaigždėms, teigė, kad derybose nepavyko išspręsti jų reikalavimų dėl mažėjančių atlyginimų ir dirbtinio intelekto (DI) keliamos grėsmės.

„Po daugiau kaip keturių savaičių derėjimosi, Kino ir televizijos prodiuserių sąjunga (AMPTP) (...) vis dar nenori pasiūlyti teisingo susitarimo svarbiais klausimais, esminiais SAG-AFTRA nariams“, – sakoma SAG-AFTRA pareiškime.

Profsąjungos pranešime teigiama, kad jos derybininkai savo nacionaliniam komitetui vienbalsiai rekomendavo surengti streiką. Priduriama, kad balsuoti dėl jo turima ketvirtadienį.

Aktorių ir scenaristų streikas, kokio Holivude nebuvo nuo 1960 metų, sustabdytų beveik visą JAV kino ir televizijos produkciją / „Scanpix“ nuotr.

Aktorių ir scenaristų streikas, kokio Holivude nebuvo nuo 1960 metų, sustabdytų beveik visą JAV kino ir televizijos produkciją. Ilgam atidėtas būtų populiarių serialų, kurie šiemet turėtų grįžti į televiziją, rodymas. Jei streikai tęsis, teks atidėti ir būsimų kino hitų pristatymą.

Aktoriai reikalauja geresnio atlyginimo ir apsaugos nuo potencialaus DI naudojimo televizijoje ir filmuose.

„Esame labai nusivylę, kad SAG-AFTRA nusprendė pasitraukti iš derybų. Tai sąjungos, o ne mūsų pasirinkimas“, – teigiama AMPTP pareiškime.

Siekdamos išeiti iš aklavietės Holivudo studijos pasitelkė federalinius tarpininkus – SAG-AFTRA šį paskutinės minutės žingsnį pavadino ciniška gudrybe.

SAG-AFTRA atstovauja tokioms žvaigždėms kaip Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Glenn Close. Visi nariai iš anksto pritarė streikui, jei susitarimas nebus sudarytas.

Aktorių ir scenaristų streikas, kokio Holivude nebuvo nuo 1960 metų, sustabdytų beveik visą JAV kino ir televizijos produkciją / „Scanpix“ nuotr.

Premjeros ir kiti renginiai

Streikas iš karto užkirstų kelią žvaigždėms reklamuoti kai kuriuos daugiausiai dėmesio turinčius pritraukti šių metų filmus per patį kino pramonės vasaros sezono įkarštį.

Režisieriaus Christopherio Nolano juostos „Openheimeris“ (Oppenheimer) premjera Londone trečiadienio vakarą buvo paankstinta viena valanda, kad aktoriai, įskaitant žvaigždes Robertą Downey jaunesnįjį, Mattą Damoną ir Emily Blunt, galėtų dalyvauti nepažeisdami profsąjungos taisyklių, pranešė pramogų leidinys „Variety“.

Tačiau streiko atveju žlugtų daug susidomėjimo turinti sulaukti filmo premjera JAV, pirmadienį suplanuota Niujorke, taip pat šį savaitgalį Disneilende numatytas naujojo filmo „Dvaras, kuriame vaidenasi“ (Haunted Mansion) pristatymas su raudonojo kilimo iškilmėmis.

Žvaigždžių gali nelikti ir kitą savaitę San Diege vyksiančiame didžiuliame kasmetiniame popkultūros renginyje „Comic-Con“.

Pranešama, kad net „Emmy“ apdovanojimus, „Oskarų“ alternatyvą televizijai, kurie turėtų įvykti rugsėjo 18 dieną, svarstoma atidėti iki lapkričio ar net kitų metų.

„Tikimės, kad vykstančiose profsąjungų derybose pavyks rasti teisingą ir greitą sprendimą“, – trečiadienį paskelbus „Emmy“ nominacijas sakė Televizijos akademijos pirmininkas ir generalinis direktorius Frankas Scherma.

Holivudas / „Scanpix“ nuotr.

Užmokestis ir DI

Nors dėl scenaristų streiko jau smarkiai sumažėjo kuriamų filmų ir laidų skaičius, dėl aktorių streiko beveik viskas būtų nutraukta.

Kai kurie realybės šou, animaciniai filmai ir pokalbių laidos galėtų būti tęsiami.

Anksčiau trečiadienį Holivudo profesinės sąjungos, atstovaujančios režisieriams, užkulisių darbuotojams ir scenaristams, paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškė tvirtą paramą ir solidarumą su aktoriais.

„Nors studijų kolektyvinė vertė siekia trilijonus dolerių, pasiekia milijardus žiūrovų visame pasaulyje, o pelnas yra milžiniškas, ši kova nėra aktorių kova su studijomis“, – sakoma jame.

Darbuotojai vienijasi, kad „neleistų megakorporacijoms pakenkti sąlygoms, už kurias kovojome dešimtmečius“, sakoma pranešime.

Kaip ir rašytojai, kurie jau 11 savaičių streikuoja, aktoriai reikalauja didesnio darbo užmokesčio, atsižvelgiant į infliaciją, ir garantijų, kad ateityje galės pragyventi.

Be atlyginimo, kai jie aktyviai dirba, aktoriai gauna ir išmokas, kiekvieną kartą, kai filmas ar serialas, kuriame jie vaidino, rodomas per televiziją – tai ypač naudinga, kai artistai nedirba.

Tačiau šiandien srautinių transliacijų platformos, tokios kaip „Netflix“ ir „Disney+", neatskleidžia savo turinio žiūrimumo duomenų ir siūlo vienodą fiksuotą tarifą už viską savo platformose, nepriklausomai nuo jų populiarumo.

Vandenį dar labiau drumsčia DI klausimas. Ir aktoriai, ir scenaristai nori garantijų, kad būtų reglamentuotas jo naudojimas ateityje, tačiau studijos kol kas atsisako nusileisti.