Gyvūnų nutukimas: kokie pavojai tyko?

Šuo. / Fotolia nuotr.
Šuo. / Fotolia nuotr.
2016-10-15 17:00
AA

Naminiai gyvūnai daugeliui žmonių užpildo vienatvę. Šeimininkai jaučiasi dėkingi, todėl neretai lepina savo augintinius suteikdami jiems pernelyg sotų gyvenimą ir taip stumdami į ligų liūną.

Polinkis tukti

Kai kurių veislių šunims kyla didesnė rizika priaugti nereikalingų kilogramų. Dažniau nutunka gyvūnai kompanionai. JAV 59 proc. labradorų ir 63 proc. auksaspalvių retriverių turi antsvorio ar yra nutukę. Spanieliai, pudeliai, taksai ar buldogai dažniau kenčia nuo antsvorio nei tarnybinių veislių šunys ar iš prigimties judrūs keturkojai.

Kokie pavojai?

Antsvorį turintys šunys ir katės dažniau serga sąnarių, inkstų ligomis, kenčia dėl padidėjusio kraujospūdžio, apsunkinto kvėpavimo. Nutukusiems augintiniams padidėja cukrinio diabeto, širdies ir vėžinių ligų rizika.

Ilgo liemens veislių šunims (taksams, basetams) padažnėja stuburo išvaržų tikimybė. Nutukimas sumažina gyvūno gyvenimo trukmę.

„Nutukimo profilaktika – pagrindinis klausimas, kurį turėtų aptarti gyvūno šeimininkas ir veterinarijos gydytojas. Antsvoris ne tik vargina ar suteikia diskomfortą. Dėl didelės apkrovos kenčia sąnarių raiščiai, gyvūnas jaučia skausmą, kurį netiesiogiai suteikia šeimininkas“, – teigia JAV Veterinarinės medicinos universiteto specialistas dr. Steve‘as Budsbergas.

„Šunų ir kačių nutukimas yra susijęs su medžiagų apykaita ir organizmo hormonų pokyčiais. Dėl sparčiai didėjančio augintinių svorio netrukus atsidursime ant diabeto epidemijos slenksčio“, – teigia veterinarijos gydytojas endokrinologas dr. Markas Petersonas.

Plačiau apie gyvūnų nutukimo priežastis, jų gydymą ir pasekmes skaitykite 41-ajame „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (41 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.
Temos: