Gyvenimas pagal bioritmus

Nuotaikos / Fotolia nuotr.
Nuotaikos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2012-12-14 07:00
AA

Mums gimstant pradeda tiksėti vidinis laikrodis – bioritmai. Dėl jų įtakos esame kupini jėgų, darbai tirpte tirpsta rankose arba nenorime bendrauti, viskas erzina, darbų daugiau nei jėgų juos atlikti...

Bioritmai – tai organizmo saugos sistema, kuri neleidžia pervargti ar išsekti. Kai bioritmo kreivė kyla, esame aktyvūs, atliekame sudėtingus darbus, o kai ji leidžiasi, ilsimės ir kaupiame jėgas.

Šios nuolatinės pakilimų ir nusileidimų kaitos išvengti negalime. Galime tik rinktis – ignoruoti juos arba prie jų prisitaikyti.

Pagrindinių bioritmų tipai

Skiriami trys pagrindiniai žmogaus bioritmai: fizinis, emocinis ir intelektinis. Fizinis bioritmas atsakingas už mūsų sveikatą, jėgą ir koordinaciją. Jis trunka 23 dienas. Emocinio bioritmo ciklas, trunkantis 28 dienas, veikia mūsų nuotaiką, kūrybiškumą, jautrumą, gebėjimą bendrauti su žmonėmis. Intelektinis bioritmas turi įtakos mąstymui, gebėjimui įsiminti ir perteikti informaciją. Jo trukmė – 33 dienos.

 

Kaip įvertinti bioritmų kreivę

Bioritmai vaizduojami kreive. Ši kreivė pusę ciklo lėtai kyla aukštyn, kol pasiekia aukščiausią tašką (pakilimo fazė), po to staiga (beveik vertikalia linija) nusileidžia iki vidurio linijos (pokyčio diena – kritinė) ir lėtai pasiekia žemiausią tašką (nusileidimo fazė). Tada vėl staiga pakyla iki vidurio linijos (pokyčio diena – nulinė). Po to ciklas kartojasi iš naujo, prasidėdamas ties vidurio linija.

Virš vidurinės ašies esanti kreivės dalis – teigiama, o žemiau – neigiama fazė. Dienomis, kai bioritmo kreivė yra labai žemai, arti minimumo, venkite su ta sritimi (fizine, emocine ar intelektine) susijusios veiklos, o kai ritmo reikšmė arti maksimumo – jus lydės sėkmė.

Diena, kai teigiama fazė pereina į neigiamą, vadinama kritine, o kai neigiama pereina į teigiamą – nuline. Jos dar vadinamos pokyčio dienomis. Tai kritinis laikotarpis, turintis neigiamos įtakos mūsų organizmui, emocinei ir intelektinei būsenai. Nulinės dienos poveikis ne toks stiprus kaip kritinės, tačiau kelias dienas iki nulinės dienos mūsų fizinė ir emocinė būklė yra itin prasta.

Bioritmai

 

Fizinis bioritmas (trunka 23 dienas)

Fizinis bioritmas veikia fizinę savijautą. Jį jaučia visų profesijų žmonės, bet ypač tie, kurių darbas susijęs su aktyvia fizine veikla: sportininkai, šokėjai, masažuotojai, fizinį darbą dirbantys žmonės.

Kylant fizinio bioritmo kreivei, esame gyvybingi, ištvermingi, iniciatyvūs, dinamiški, turime puikų apetitą, jėgų ir noro dirbti bei judėti. Šiomis dienomis skirkite daugiau laiko fizinei veiklai: sportuokite, daugiau vaikščiokite, tvarkykite namus, dirbkite sode. Tuo metu geriau gyja žaizdos, esame atsparesni skausmui. Šis ritmas veikia ir mūsų psichiką – kelia drąsą ir pasitikėjimą savimi. Sportininkai fizinio bioritmo pakilimo fazėje pasiekia geresnių rezultatų.

Atėjus pokyčio dienai (11,5 diena) sveikata susilpnėja, sunkiau atlikti darbus, reikalaujančius fizinių pastangų, susitelkimo, pablogėja koordinacija, greitai pavargstame. Šiuo metu rūpinkitės savo sveikata. Svarbu žinoti, kad organizmui tuo metu geriausiai tinka vaistai, vitaminai, gydomosios procedūros ir masažai. Nustatyta, kad po operacijų, atliktų kritinėmis fizinio bioritmo dienomis, pasitaiko daug komplikacijų, todėl šiomis dienomis venkite bet kokio chirurginio gydymo.

Fizinio ritmo nusileidimo fazė – tai laikas, kai organizmas atsinaujina. Atsisakykite daug fizinių jėgų reikalaujančių pratimų, kelionių ir darbų. Ilsėkitės ir kaupkite jėgas. Jei persitempsite šioje ciklo fazėje, nuovargis gali sukelti nervingumą, apatiją, pesimizmą ir nepasitenkinimą savimi.

Neverta nusiminti, kad net 12,5 paros trunka neigiama fizinio bioritmo fazė. Sumažinę tempą ir  fizinį krūvį paruošite organizmą pakilimo fazei. Pripratę gyventi šiuo ritmu, pajusite, kad tai labai paprasta.

 

Emocinis bioritmas (trunka 28 dienas)

Emocinis bioritmas valdo jausmus, nuotaiką, intuiciją ir kūrybinius sugebėjimus. Šio ritmo poveikį ypač jaučia tie, kurie darbe nuolat bendrauja su žmonėmis: mokytojai, gydytojai, paslaugų sferos darbuotojai, dvasininkai, vadybininkai.

Pakilimo fazės metu jausmai intensyvesni, o požiūris į gyvenimą – pozityvesnis. Padidėja reakcijos greitis, sugebėjimas susikoncentruoti, suprasti. Dabar palanku įgyvendinti kūrybinius planus, skirti romantiškus pasimatymus, bendrauti.

Kas 14 dienų, visada tą savaitės dieną, kurią gimėme, būna emocinio ritmo pokyčio diena. Jaudinamės dėl smulkmenų, kyla prieštaringų minčių, o jausmuose vyrauja chaosas. Apima liūdesys ir nenoras bendrauti. Nustatyta, kad emocinis bioritmas tiesiogiai veikia vairuotojų ir lėktuvų pilotų pastabumą. Kritinėmis dienomis įvyksta daugiau avarijų ir nelaimingų atsitikimų darbe, jos taip pat labai pavojingos sportininkams. 

Žmogaus, išgyvenančio nusileidimo fazę, požiūris į gyvenimą tampa pesimistiškesnis, apima baimė ir slogi nuotaika. Savijauta dar labiau pablogėja baigiantis nusileidimo fazei. Tomis dienomis atsargiau vairuokite, stenkitės valdyti emocijas, nepasiduokite pesimizmui – visa tai greitai baigsis, ir jūs vėl išgyvensite pakilimo laikotarpį.

 

Intelektinis bioritmas (trunka 33 dienas)

Intelektinio bioritmo sritys: logika, suvokimas, mokymasis, mąstymas, orientacija, reakcija, planavimas. Jo pakilimus ir nusileidimus stipriausiai išgyvena mokslininkai, rašytojai, žurnalistai, mokytojai, politikai, vadovai, studentai ir moksleiviai.

Intelektinio ritmo pakilimo fazės metu (iki 16,5 dienos) lengva mokytis, įsiminti informaciją ir perteikti ją kitiems. Laikas tinka deryboms, testams ir sudėtingiems uždaviniams spręsti. Skaitykite, spręskite kryžiažodžius ir kitais būdais lavinkite savo intelektą. Šiuo laikotarpiu kils naujų idėjų, padarysite teigiamą įspūdį reikalingiems žmonėms. Tai laikas, kai palanku laikyti egzaminus, lankyti kursus, pereiti į naują darbą.

Intelektinio bioritmo pokyčių dienomis protas ne toks gyvybingas, sulėtėja reakcija, sunkiau mokytis ir reikšti mintis. Tomis dienomis venkite didelės koncentracijos reikalaujančių užduočių, nedarykite svarbių sprendimų. Jei šiuo metu numatytas svarbus susitikimas, atidėkite jį, o jei tai neįmanoma – gerai pasiruoškite, nes intelektinio bioritmo pokyčio dieną didelė klaidų tikimybė.

Nusileidimo fazėje jaučiame protinį nuovargį, sunku mąstyti, mažėja noras ir sugebėjimas mokytis ir priimti sprendimus. Šiuo metu silpsta atmintis ir prastėja koncentracija, todėl venkite užsiimti kuo nors nauju, dirbkite įprastus kasdienius darbus.

 

Bioritmų nauda

♦ Svarbu suprasti, kad bioritmai nėra nei geri, nei blogi. Tiesiog žinodami savo ir artimųjų bioritmus, galime prisitaikyti prie pokyčių ir pasinaudoti esama padėtimi. Jei galite rinktis svarbių darbų ar sprendimų datą, pasirinkite palankią jums dieną. Jei to padaryti negalite, o svarbus susitikimas paskirtas kritinę dieną – gerai pasiruoškite ir būkite budresni nei paprastai.

♦ Šeimoje išvengsite nesusipratimų, jei atsižvelgsite į partnerio bioritmus. Bus lengviau suprasti sutuoktinį, kai žinosite, kad tuo metu jis išgyvena emocinio bioritmo pokyčio dieną. Nustatyta, kad simpatija tarp dviejų žmonių didesnė, jei jų bioritmai sutampa. Tačiau tokiose šeimose abu partneriai kartu išgyvena ne tik pakilimo, bet ir nusileidimo fazes, o tai gali būti tikras išbandymas.

♦ Tėvai galėtų atsižvelgti ir į vaikų emocinę ir fizinę būklę ir nereikalauti iš jų daug išmokti tuo metu, kai jų bioritmų fazės leidžiasi arba vaikai išgyvena pokyčių dienas.

 

Bioritmų poveikis žinomas nuo seno

Bioritmų sąvoka atsirado XIX ir XX a. sandūroje. Vienos psichologas Hermannas Swoboda ir Berlyno gydytojas Wilhelmas Fliessas tyrinėjo ligų pasikartojimus, žmogaus fizines bei emocines būsenas ir pastebėjo, kad tai vyksta cikliškai. Tačiau bioritmų poveikis buvo nustatytas daug anksčiau. Jau senovės Graikijoje gydytojai atsižvelgdavo į gerąsias ir blogąsias pacientų dienas.

Pribuvėjos puikiai išmanė gamtos ritmų poveikį. 11 naujagimio diena laikyta kritine, nes tai pirmoji žmogaus fizinio ritmo pokyčio diena. Kai kūdikis išgyvena pirmąsias 33 dienas, jis jau būna patyręs visų trijų bioritmų pakilimo ir nusileidimo fazes. Manyta, kad tuo metu sunkiausios kūdikio dienos jau praeityje.

Mūsų laikais senoji išmintis apie bioritmus nėra deramai įvertinta. Šiuolaikiniame pasaulyje labai sunku gyventi atsižvelgiant į atskiro žmogaus bioritmus. Jų poveikis labiau vertinamas Rytų šalyse. Pavyzdžiui, Japonijoje į bioritmus atsižvelgiama priimant ekonominius ir politinius sprendimus. Šioje šalyje daugelio įmonių vadovai paiso darbuotojų bioritmų. Į juos kartais atsižvelgia medikai.

Šiuolaikinis gyvenimas negailestingas: darbe iš mūsų nuolat reikalauja puikių rezultatų ir geros formos. Neigiamus pojūčius slopiname vartodami vaistus. Kai kasdienis gyvenimas yra kova, sunku pajausti ir patikėti tuo, kad bioritmai iš tiesų veikia mūsų gyvenimus, o dar sunkiau paklusti jų ritmui. Tačiau pasitikėdami natūralia gyvenimo tėkme, sukurtume daug harmoningesnį ir sveikesnį gyvenimą.

Bioritmai

 

Kaip apskaičiuoti bioritmus

Suskaičiuokite savo bioritmus. Visų pirma apskaičiuokite, kiek iš viso dienų praėjo nuo jūsų gimimo dienos. Atlikite šiuos veiksmus:

• Padauginkite savo metus iš 365.

• Suskaičiuokite, kiek dienų praėjo po jūsų gimtadienio.

• Suskaičiuokite, kiek buvo keliamųjų metų (t.y. metų, kai vasaris turi 29 dienas).

• Visus šiuos skaičius sudėkite. Rezultatas rodo, kiek iš viso dienų gyvenote.

Fizinį bioritmą suskaičiuosite padalinę savo gyvenimo dienų skaičių iš 23, emocinį – iš 28, o intelektinį – iš 33.

Gausite tris skaičius su keliais skaičiais prieš ir keliais po kablelio. Skaičiai prieš kablelį nėra svarbūs, bioritmų skaičiavimui naudosime pirmus tris skaičius po kablelio (pavyzdžiui, vietoj 480,086 – 0,086).

Kiek dienų praėjo nuo fizinio bioritmo pradžios apskaičiuosite padauginę fizinio ritmo skaičių (tris skaičius po kablelio) iš 23, emocinio – iš 28, intelektualinio – iš 33. Gautus skaičius suapvalinkite.

Skaičiavimo dieną kalendoriuje įrašykite gautus skaičius. Ateityje galėsite lengvai sekti savo bioritmus. Praėjus 23  fizinio, 28 emocinio ar 33 intelektualinio bioritmo dienoms pradėkite skaičiuoti nuo 1.

Ar teisingai apskaičiavote, sužinosite pagal emocinio ritmo pokyčių dienas, kurios visada sutampa su savaitės diena, kurią esate gimę. Žmonių, gimusių pirmadienį, 14 ir 28 emocinio bioritmo dienos turi sutapti su pirmadieniu. Jei nesutaps – teks perskaičiuoti.

Jei veiksmus atliksite rašikliu popieriuje, atkreipkite dėmesį į vieną skirtumą. Dalydami gyventų dienų skaičių iš ritmo dienų skaičiaus, gausite liekaną. Po to nebereikės atlikti jokių daugybos veiksmų. Liekana parodys nuo ritmo pradžios praėjusių dienų skaičių. 

Paprasčiausias būdas susirasti bioritmų skaičiuoklę internete ir naudotis ja. Įrašykite skaičiuoklėje savo gimimo dienos datą. Programa parodys, kurią fizinio, emocinio ir intelektinio bioritmo fazę dabar išgyvenate.

 

Pavyzdys

Gimimo data 1978 m. vasario 6 d., bioritmus skaičiuojate 2008 m. gegužės 1 d.
Amžius: 30 metų. 30*365=10950.
Po gimtadienio praėjo 120 dienų (24+31+30=85).
Keliamųjų metų: 7.
Viso dienų gyventa: 11042.
Fizinis bioritmas: (11042/23=480,086), (0,086*23=1,975). Rezultatas 2.
Emocinis bioritmas: (11042/28=394,357) (0,357*28=9,996). Rezultatas 10.
Intelektinis bioritmas: (11042/33=334,606) (0,606*33=19,998). Rezultatas 20.

Asmuo, gimęs 1978 metų vasario 6 dieną, 2008 m. gegužės 1 d. išgyvena antrą fizinio, dešimtą emocinio ir dvidešimtą intelektinio bioritmo dieną. Jo fizinė savijauta puiki, nes jau pasibaigusi nulinė diena ir fizinio bioritmo kreivė kyla aukštyn. Emocinio bioritmo 10-oji diena rodo, kad emocinė būsena kasdien vis gerėja, nes šio bioritmo kreivė artėja iki maksimumo. Jam dar liko kelios dienos iki kritinės 14-os dienos. 20-ąją intelektinio bioritmo dieną išgyvenantis asmuo yra šio bioritmo nusileidimo fazės pradžioje. Jo intelektinė būsena kasdien vis prastės, kol pasieks žemiausią tašką – 33 dieną.

P. S. Jei tokia matematika ne prie širdies, internete apstu bioritmų skaičiuoklių, kur tereikia įvesti savo gimimo datą ir iškart pamatote savo bioritmų kreives.

 

Taip pat skaitykite:

Kaip gyventi vienu ritmu su organizmu

Kaip oras lemia savijautą

Lieknėjimo programa biologinio laikrodžio ritmu