Gwyneth Paltrow: sveikas miegas – tai naujasis sveikas valgymas

Gwyneth Paltrow / Vida Press nuotr.
Gwyneth Paltrow / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-01-11 09:20
AA

Sveikas miegas (angl. „clean sleeping“) – tai naujasis sveikas valgymas. Kitaip tariant – karščiausia šių metų sveikatos tendencija. Bent jau taip teigia aktorė Gwyneth Paltrow, neseniai išleidusi knygą „Clean Beauty“.

Gwyneth kartu su ekspertų iš jos interneto svetainės „Goop“ komanda domėjosi, kokia yra miego nauda sveikatai, grožiui bei savijautai. Kaip pati aktorė rašo straipsnyje „Daily Mail“, viskas labai paprasta: kiekvieną naktį žmogus turi išmiegoti po septynias aštuonias valandas, o jei gali sau leisti – ir devynias.

„Miegas užima tokį didelį vaidmenį lemdamas apetito ir energijos lygį, kad aš tikiu, jog tai turėtų būti pirmas prioritetas – net prieš pradedant svarstyti apie dietą. Prastos kokybės miegas trikdo medžiagų apykaitą ir hormonus, ko pasekmė gali būti svorio padidėjimas, bloga nuotaika, suprastėjusi atmintis ir „smegenų rūkas“, kaip ir rimti sveikatos sutrikimai, tokie kaip uždegimas ir pablogėjęs imunitetas (kas padidina chroniškų ligų tikimybę). Ir net nereikia sakyti, kad prastas miegas yra siaubingas dalykas, žvelgiant iš grožio perspektyvos.“

Gwyneth teigimu, nors daug kas mano, kad nerimastingumas, depresyvumas, dėmesio nekoncentravimas, negebėjimas susidoroti su stresu ir dirglumas yra vidurio amžiaus pasekmė, tai iš tikrųjų gali reikšti, kad žmogui labai trūksta kokybiško miego.

„Mano gyvenimo būdas paremtas ne tik švariu, sveiku valgymu, bet ir tokiu miegu“, – rašo aktorė ir priduria: „Vadinkite tai tuštybe, vadinkite tai sveikata, bet žinau, kad yra didelis ryšys tarp to, kaip aš atrodau ir kaip jaučiuosi, kai išsiridenu ryte iš lovos.“

Iš tiesų tai – nieko nauja, tik aktorė tam sugalvojo naują terminą, kuriam lietuvių kalboje nėra tikslaus atitikmens. O apie miego svarbą medikai, mokslininkai bei psichologai kalba jau seniai. Tačiau jei garsios aktorės pavardė padės žmonėms atkreipti dėmesį į tai, kodėl ne.

Gwyneth Paltrow / Vida Press nuotr.

Kaip minėtame straipsnyje rašo aktorės patarėja, mokslininkė Laura Lefkowitz, kūnas atsistato ir šalina šlakus nakties metu, ir būtent dėl šio proceso kitą dieną galime atrodyti puikiai. Arba ne.

Miego stoka skatina apetitą, nerimą, virškinimo sutrikimus, kenkia širdžiai, trikdo skydliaukės veiklą.

Artėjant menopauzei, dėl pakitusių hormonų gali sutrikti miegas, teigia L.Lefkowitz. Kai miego trūksta ir jis yra nutrūkstantis (t. y. naktį dažnai nubundate, miegas nėra gilus), dar labiau sutrinka hormonų veikla, kaip ir metabolizmas. Negana to, pavargęs organizmas pradeda gaminti daugiau apetitą skatinančio hormono grelino. Miego stoka taip pat skatina nerimą, virškinimo sutrikimus, kenkia širdžiai, trikdo skydliaukės veiklą. Dėl to galime pradėti senti ir stambėti anksčiau, nei būtų nulemta gamtos.

Gwyneth Paltrow / Vida Press nuotr.

Gyvenimo būdo pokyčiai, kurie pagerins miego kokybę:

  • prieš miegą nenaršykite telefone, nežiūrėkite televizoriaus, apskritai nenaudokite elektroninių prietaisų;
  • raskite būdų, kaip išmokti susidoroti su stresu;
  • prieš miegą nevartokite riebių, aštrių, sūrių ar saldžių produktų bei gėrimų, kaip ir alkoholio;
  • mankštinkitės triskart per savaitę;
  • daugiau vaikščiokite gryname ore;
  • reguliariai vėdinkite miegamąjį;
  • prieš miegą tris minutes pamasažuokite pėdas;
  • vakare pagulėkite šiltoje vonioje, kad atsipalaiduotų kūnas ir protas;
  • nuo vakarienės iki pusryčių turi praeiti dvylika valandų.