„Grįžtanti atmintis“: Izraelyje pagerbta studentė, kurios išsvajotas studijas nutraukė karo žiaurumas

VU „Grįžtančios atminties“ diplomas įteiktas Esterai Klabinaitei Grobman / Mildos Rūkaitės nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-05-02 13:34
Vilniaus universiteto rektorius prof. Artūras Žukauskas Izraelyje, Arado mieste, gegužės 1d. įteikė Vilniaus universiteto „Grįžtančios atminties“ diplomą Esterai Klabinaitei Grobman (98), išgyvenusiai Holokaustą, kalėjusiai Kauno gete ir Štuthofo koncentracijos stovykloje. Ji vienintelė iš Holokaustą patyrusių buvusių studentų yra gyva. Estera įstojo į universitetą studijuoti chemijos, tačiau mokėsi tik vienerius metus - 1941 m. prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir Holokaustui, ji išbraukiama iš studentų sąrašų dėl žydų tautybės.

Rektorius Esterą Klabinaitę Grobman aplankė jos namuose Arado mieste. Diplomo įteikime dalyvavo ir Lietuvos ambasadorius Izraelyje Edminas Bagdonas, VU doc. dr. Jurgita Verbickienė, Esteros Klabinaitės Grobman sūnus, anūkai ir proanūkis.

Mildos Rūkaitės nuotr.
Mildos Rūkaitės nuotr.

„Tai mūsų duoklė buvusiems bendruomenės nariams, kurie buvo pašalinti iš Universiteto totalitarinių režimų ir šiandien mes grąžiname jų diplomus. Mūsų istorikai dirba ir ieško buvusių studentų įvairiais būdais Lietuvoje ir pasaulyje“, - sakė Artūras Žukauskas.

Vilniaus universitetas vykdo moksliniu istoriniu tyrimu paremtą projektą „Grįžtanti atmintis“, šia iniciatyva siekia prisiminti ir pagerbti Vilniaus universiteto bendruomenės narius, studentus ir darbuotojus, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų veiksmų ar vietos žmonių kolaboravimo buvo pašalinti iš universiteto ir neteko galimybės baigti studijas bei įgyti išsilavinimą, tęsti mokslinius tyrimus, pedagoginę ar kitą su universitetu susijusią veiklą.

„Grįžtanti atmintis“ iniciatyvą rengiame antrus metus. Šiemet diplomai įteikti 15 -ai žmonių, kurie buvo Vilniaus universiteto studentai ar akademiniai darbuotojai. Šia iniciatyva stengiamės stiprinti ryšį su Vilniaus universiteto bendruomene, kuri dėl totalitarinių režimų įtakos turėjo nutraukti savo ryšį su Alma Mater Vilnensis", - sakė VU rektoriaus biuro vadovė Aistė Skrebytė.

Daugiau informacijos - Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės tinklapyje lzb.lt

https://www.vu.lt/apiemus/istorija/griztanti-atmintis/suteikti-atminties-diplomai

Žmonės.lt
Temos:
Izraelis Aktualu

Naujausi straipsniai