Greta Thunberg liko be Nobelio taikos premijos – ji atiteko Etiopijos premjerui

Abijus Ahmedas / „Scanpix“ nuotr.
Abijus Ahmedas / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2019-10-11 12:10
AA

Penktadienį paskelbta, kam atiteko Nobelio taikos premija. Ja šiemet apdovanotas Etiopijos premjeras Abijus Ahmedas.

Abijus Ahmedas prisidėjo prie 20 metų trukusio konflikto su Eritrėja pabaigos. Nobelio taikos premija jam skirta už „pastangas pasiekti taiką ir tarptautinį bendradarbiavimą“. Apdovanojimą teikusio Norvegijos komiteto pranešime teigiama, kad „tapęs premjeru, A. Ahmedas leido aiškiai suprasti norintis atnaujinti taikos derybas su Eritrėja“.

Etiopijos premjeras aktyviai bendravo su Eritrėjus prezidentu ir po ilgų derybų pasiekė taikos susitarimą bei baigė šalis varginusį konfliktą.

Abijus Ahmedas / „Scanpix“ nuotr.

Šiemet buvo kalbama, kad Nobelio taikos premija gali atitekti jaunajai švedų aktyvistei už klimatą Gretai Thunberg (16). Ji buvo viena iš nominantų. Vieni ja žavisi ir vadina mergaite, keičiančia pasaulį. Kitiems atrodo, kad jaunoji švedė Greta Thunberg, kurios nuotraukos pasirodo įtakingų leidinių (tarp jų ir žurnalo „Time“) viršeliuose ir kuri buvo nominuota Nobelio taikos premijai, – politikos viešųjų ryšių projektas.

Nepaprasta paprasta mergaitė jau dalyvavo Jungtinių Tautų konferencijoje klimato klausimais, kalbėjo Davoso ekonomikos forume, „TEDx“ konferencijoje Stokholme. Minėtasis „Time“ įtraukė ją į ateities kartos lyderių sąrašą, jos portretas buvo išspausdintas „Vogue“, „GQ“ ir „i-D“ žurnalų viršeliuose, su ja susitiko popiežius Pranciškus ir Barackas Obama.

Greta Thunberg/Vida Press nuotr.

Rugpjūtį Greta kartu su tėvu aktoriumi Svante Thunbergu (50) sportine jachta „Malizia II“ plaukė iš Plimuto į Niujorką, čia nuo rugsėjo 23-osios ji dalyvavo Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje. Apie 60 pasaulio lyderių susirinko į JT organizuojamą viršūnių susitikimą dėl klimato krizės, per kurį bandyta susitarti dėl stringančios Paryžiaus sutarties geresnio įgyvendinimo. Savo kalbą čia pasakė ir jaunimo protestų veidu tapusi Greta Thunberg.

Jautri mergaitė apie klimato kaitą išgirdo būdama aštuonerių ir nustebo, kodėl suaugusieji nieko nedaro, kad tai sustabdytų. Po trejų metų, kai šią temą nagrinėjo mokykloje, Gretą apėmė depresija, ji neteko balso. Netrukus jai buvo nustatyti Aspergerio sindromas, obsesinis kompulsinis sutrikimas ir selektyvus mutizmas: ji pati „TEDx“ konferencijoje aiškino kalbanti tik tada, kai tikrai reikia ir kai turi tam tikrą pagrindą. „Manau, kad mes, autistai, esame normalūs, o visi kiti labai keisti – kartoja apie ekologinę krizę ir klimato kaitą, bet nieko nedaro, kad tai sustabdytų.“

Sutrikimai netrukdo veikti: Gretos spaudžiama šeima tapo veganais (kaip pati sakė, įtikino tėvus, kad valgydami mėsą vagia savo vaikų ateitį; ji dar turi seserį Beatą) ir nustojo skraidyti lėktuvais – taip mažina išmetamo anglies dvideginio kiekį. Motina, be kita ko, atstovavusi Švedijai 2009 metų „Eurovizijoje“, metė solistės karjerą. Greta atsisako dalyvauti ir kalbėti renginiuose, jei į juos reikia skristi.