Ginti Lietuvą ruošėsi pagal Bruce’o Lee suktukus ir skraidančio Van Damme’o smūgius

Pociūnai / Organizatorių nuotr.
Pociūnai / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-19 14:01
AA

Chucko Norriso suktukai ar Bruce’o Lee virtuoziškai valdomi nunčiakai. Priešininkų gynybą į šipulius sudaužantys Dolpho Lundgreno smūgiai rankomis. Jean-Claude van Damme’o špagatai ir skraidantys kirčiai. 1980-ųjų veiksmo filmų herojai Lietuvos specialiojo būrio karius ruošė svarbiausioms nepriklausomybės kovų operacijoms.

„Dabar „Youtube“ gausu patarimų, kaip atlikti kovinius veiksmus. 1991-aisiais jokios informacijos apie tai nebuvo. Žiūrėjome ir mokėmės iš filmų VHS vaizdajuostėse. Profesionaliose dvikovėse sporto šakose niekas taip nekovoja kaip filmuose, bet mums reikėjo semtis patirties“, – prisimena pirmojo specialiųjų operacijų būrio, vadinamo „Franco žvėrynu“ ar „Spec. Žvėrynu“, vadas Pranas Kasteckas.

Neįtikėtinos istorijos apie spec. būrio ruošimąsi ginti trapią nepriklausomybę ir atsakyti į sovietų karių provokacijas nuo sausio 11 dienos skleisis dokumentiniame filme „Spec. Žvėrynas“ (rež. Andrius Lekavičius).

Kovos scena iš filmo „Kruvinas sportas“:

Norėjom būti tokie pat kieti

„Kai tik pirmą kartą pamačiau filmą su Bruce’u Lee, supratau, kad nieko kito gyvenime nesieksiu. Noriu būti panašus į tą kovotoją, išmokti bent kažkokių jo fantastinių veiksmų“, – pasakoja Voro pravardę gavęs spec. būrio narys Aleksiejus Gaiževskis. Paauglystėje jis paslapčia išsinuomodavo vaizdajuostes ir naktimis žiūrėdavo kovinius filmus.

Geriausios Bruce’o Lee kovos scenos:

„Spec. Žvėryno“ nariai pasakoja, kad paauglystėje žiūrėdavo visus filmus, kur vaidino stalonės, van damai, švarcnegeriai. „Kai rodydavo, kaip lentą spirt, taip ir mes spardydavom. Kopijuodavom, nes norėjom būti tokie pat kieti. Tie filmai darė didžiulę įtaką“, – prisimena tuometinio spec. būrio vadas P. Kasteckas.

Vadas Pranas Kasteckas / Organizatorių nuotr.

Kopijuoti Kaulų laužytojo pravardę gavusiam P. Kasteckui sekėsi neprastai, nes 1980-aisiais jis penkis kartus tapo Sovietų Sąjungos kovinės savigynos čempionu.

Filmo herojai prisipažįsta, kad ir saugodami Aukščiausiosios Tarybos pastatą 1991 m. pučo metu, didesnę poilsiui skirto laiko dalį žiūrėdavo filmus.

„Susirinkdavo į kambarį žmonės, kurie tuo metu nebuvo tarnyboje, ir žiūrėdavo filmus. Filmą „Raudonasis skorpionas“ su Dolphu Lundgrenu galėčiau turbūt dar ir šiandien papasakoti minučių tikslumu, nes tą filmą 10–15 kartų peržiūrėjau“, – pasakoja vienas iš „Spec. Žvėryno“ herojų.

Filmo „Raudonasis skorpionas“ anonsas:

Filmų žiūrėjimas buvo vienas iš metodų, kaip su įvairiausiomis kovinėmis priemonėmis supažindinti į spec. būrį surinktus jaunuolius, kurie beveik neturėjo karinės patirties. Šuoliai su parašiutu ant važiuojančių automobilių taip pat buvo atliekami po kovinių filmų peržiūrų.

„Niekas mūsų neruošė specialiuose daliniuose. Kokius sprendimus priimsime ir kaip elgsimės tam tikrose situacijose, mokėmės žiūrėdami veiksmo filmus“, sako pirmojo Lietuvos spec. būrio nariai.

Pociūnai / Organizatorių nuotr.

Iš nepublikuotos archyvinės medžiagos surinkta, 1990-ųjų animacija ir muzika papildyta, ilgai nutylėta Lietuvos karinio būrio istorija „Spec. Žvėrynas“ – kinuose nuo sausio 11 dienos.

Šis projektas – Lietuvos ir Latvijos bendros gamybos filmas, kurio įgyvendinimą finansavo Lietuvos kino centras ir Latvijos nacionalinis kino centras.

Filmo „Spec. Žvėrynas“ anonsas: