„Geriausia mano kelionė“: Milanai Jašinskytei paslaptingoje Šiaurės Korėjoje įsiminė žmonių kvapas, liūdnos akys ir griežta kontrolė

Milanos Jašinskytės kelionės po Šiaurės Korėją akimirka / Asmeninio albumo nuotr.
Autorius: Birutė Šarakojytė
Publikuota: 2014-06-16 11:39
Nemažai pasaulio apkeliavusi šokėja Milana Jašinskytė portalo Žmonės.lt rubrikai „Geriausia mano kelionė“ pasirinko papasakoti apie mitais ir įvairiausiomis istorijomis apipintą paslaptingą kraštą – Šiaurės Korėją. Moteris tikina, kad susiruošę tokiai kelionei turi būti atitinkamai jai nusiteikę: „Kim Jong Ilo akys tarsi seka visur iš paskos...“ – teigia M.Jašinskytė.

„Mačiau daug skirtingų šalių ir kultūrų – kiekviena jų savitai įdomi. Rinkdamasi kelionės maršrutą noriu, kad šalis būtų unikali, kad nebūtų panaši į jau aplankytą. Jei jaučiu, kad dėl vienų ar kitų priežasčių šimtmečius ar tūkstantmečius egzistavęs kraštas keisis, skubu pamatyti tos šalies unikalumą, kad žvelgdama į žemėlapį dukrai galėčiau papasakoti, kad aš mačiau Mianmarą, pilną kariškių su automatais, jaučiau Irako dykumų karštį ir žinau, kas slepiasi po Šiaurės Korėjos komunistine uždanga“, – portalui Žmonės.lt apie savo kelionių pasirinkimą sakė Milana.

Moteris Žmonės.lt skaitytojams rekomenduoja aplankyti Šiaurės Korėją, mat ši rytų Azijos valstybė – išskirtinė ir labai savita. „Ji gali labai daug apie save papasakoti. Ir kol ji dar yra – tikrai siūlau ten apsilankyti“, – ragina Milana.

„Gidai“ – saugumo darbuotojai

M.Jašinskytė pasakojo, kad apie Šiaurės Korėją buvo daug skaičiusi, tačiau joje prieš trejus metus atsidūrė beveik visiškai spontaniškai.

„Tik keturiom dienom – tiek, kiek ši uždara valstybė įsileido. Tai buvo trumpa viešnagė trijų mėnesių „paaugink vaikelį Azijoje“ kelionėje. Dukros atmintyje įspūdžių neliks, bet nuotraukos liks visam laikui. Tuo metu su kūdikiu apsigyvenome Indonezijoje ir neplanavau daug keliauti. Bet kai sužinojau, kad greitu metu Šiaurės Korėjoje vyks didžiausias festivalis „Mass Games“, nusipirkau bilietus į Kiniją, o iš ten į mitais apipintą šalį. Tai buvo viena iš mano gyvenimo svajonių, daug domėtis nereikėjo, nes viską, ko reikia, žinojau dar iki išvykimo“, – pasakojo Milana.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Moteris prisipažino, kad šalis –  ne veltui laikoma viena paslaptingiausių pasaulyje. Anot jos, griežta kontrolė buvo jaučiama kone kiekviename žingsnyje.

„Pamačiau tai, ką buvo galima pamatyti, nes visą kelionę jaučiau, kad mane lydėjo tuometinio lyderio Kim Jong Ilo akys. Joks žingsnis į šoną nebuvo leidžiamas, nes mus nuolat prižiūrėjo du jų vadinamieji gidai, kurie, akivaizdu, buvo jų saugumo darbuotojai“, – atviravo Milana.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Festivalis, kuriame galima šypsotis

M.Jašinskytė pasakojo, kad bene labiausiai jai įsiminė kvapai ir šalyje gyvenančių žmonių emocijos. „Apie režimą, būtiniausių prekių trūkumą parduotuvėse ir ekonominį atsilikimą nuo Vakarų ne vienas ten buvęs keliautojas yra pasakojęs. Gal pasirodys keista, bet mane labiausiai nustebino žmonių kūno kvapas ir liūdnos akys. Akių nuo žemės nepakeliantys žmonės dvelkia sunkiu darbu ir vargu ar jie kada nors turėjo galimybę pažinti prancūzišką parfumeriją“, – svarstė Milana.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Milanos teigimu, šiuos žmones pamatyti atsipalaidavusius ir kitokius galima būtent per minėtą festivalį „Mass Games“, todėl susiruošusiems į Šiaurės Korėją ji rekomenduoja nepraleisti šios šventės.

„Ne kartą nuotraukose ar televizijoje teko matyti keliasdešimt tūkstančių parade žingsniuojančių Šiaurės Korėjos gyventojų, nuo kurių veidų neišnyksta šypsena. Kelionės metu išvydau didžiausią jų rengiamą „Mass games“ festivalį, kuriame vienu metu dalyvauja šimtas tūkstančių dalyvių. Ten būdamas gana greitai pasiduodi dalyvaujančių euforijai, nes tai vienintelė proga jiems nuoširdžiai šypsotis. Tačiau tuo pačiu suvoki, kad pradedant gimnastais, baigiant cirko artistais, visi džiaugiasi šia galimybe pasirodyti tik todėl, kad jų gyvenime niekada nebuvo olimpinių žaidynių, Niujorko Brodvėjaus ar bet ko, kas prasideda už Šiaurės Korėjos sienos“, – pasakojo M.Jašinskytė.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Keliautojai pamato tik tai, kas leidžiama

Šokėja įsitikinusi – šioje šalyje principams ne vieta. Viskas yra kruopščiai apgalvota, todėl turistai turi tiesiog prisitaikyti ir pasistengti iš esamos situacijos išspausti maksimumą.

„Visų pirma keliaudami į šią šalį priimkite žaidimo taisykles. Jūs negalėsite savarankiškai keliauti, privalėsite naudotis vietinės kelionių agentūros paslaugomis ir teks mokėti už viską pilną kainą be jokių derybų. Tad užmirškite, kad šalis pigi, komunistinė valstybė, kurioje apsukrumas padeda. Čia matysite tai, ko norės Šiaurės Korėjos valdžia“, – dėsto Milana.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Ji taip pat pataria pamatyti demilitarizuotą zoną, kuri gniaužia kvapą dėl savo reikšmės. „Būtina pamatyti Šiaurės ir Pietų Korėjos demilitarizuotą zoną. Pasaulyje yra daug karštų taškų, kuriuose kasdien žūsta šimtai žmonių, tačiau pasak korėjiečių, jei šioje vienintelėje derybinėje teritorijoje žūtų bent vienas žmogus, visas pasaulis atsidurtų ant branduolinio karo ribos“, – teigė M.Jašinskytė.

Užmirškite, kad šalis pigi, komunistinė valstybė, kurioje apsukrumas padeda. Čia matysite tai, ko norės Šiaurės Korėjos valdžia.

„Esu aplankiusi daugiau nei 60 valstybių. Čia pasidalinau gana ekstremalia kelione, bet ieškantiems ko nors romantiškesnio siūlau būtinai pamatyti senovinį Maču Pikču miestą Peru, druskos ežerą Bolivijoje, tobulus Seišelių paplūdimius, paskanauti fantastiško pietryčių Azijos maisto, išmiegoti Mauritanijos dykumoje, suvokti, kad ne tik Škotijoje, bet ir Mianmare vyrai dėvi sijonus, o Gvatemaloje tautiniai moterų drabužiai užgniaužia kvapą. Jei ir visa tai jums pernelyg egzotiška, neužmirškite, kad Italijoje „Gelato“ ledai gardžiausi“, – šypsosi M.Jašinskytė.

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai