Geriausi siaubo filmai, įtiksiantys paties įvairiausio skonio kinomanams

Kadras iš filmo „Get Out“ / Vida Press nuotr.
Kadras iš filmo „Get Out“ / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-10-31 18:54
AA

Siaubo filmas – dažnai nepelnytai nuvertinamas kino žanras. Tačiau nėra nieko geriau už kokybišką siaubo filmą tamsų Helovino vakarą.

METŲ SIAUBO FILMAS: „Tas“ (orig. „It“, 2017)

„Tas“ – laukiamiausias 2017-ųjų siaubo filmas, vis dar karaliaujantis viso pasaulio kino teatruose. Režisieriaus Andréso Muschietti ekranizuotas vienas populiariausių Stepheno Kingo romanų įvarė kaulrofobiją (klounų baimę).

Filmas pasakoja apie nedidelį ir iš pažiūros niekuo neišsiskiriantį JAV miestelį Derį. Jei ne viena siaubinga aplinkybė: kartas nuo karto jame dingsta vaikas. O suaugusieji gyvena toliau, lyg nieko nebūtų nutikę. Dingus Džordžiui, jo vyresnysis broliukas Bilas (aktorius Jaedenas Lieberheras) kartu su dar šešiais draugais įsipainioja į keistų, nepaaiškinamų ir siaubingų įvykių voratinklį, kurio centre – vis dažniau jiems pasirodantis kraupus klounas Penivaisas (akt. Billas Skarsgårdas).

Aiškindamasi miestelio vaikų dingimo paslaptį, septyniukė atranda, jog klounas Deryje siaučia jau kelis šimtus metų. Supratę, kad iš suaugusiųjų pagalbos nesulauks, septyniukė pasiryžta stoti į lemtingą dvikovą. Tiek su savo pačių baimėmis, tiek su kraują stingdančiu blogio įsikūnijimu, šiurpiuoju Penivaisu.

Vaikams: „Mirusi nuotaka“ (orig. „Corpse Bride“, 2005)

Pasaka apie mirusiųjų karalystę – tai vienas žinomiausių režisieriaus Timo Burtono darbų. Jaunasis Viktoras perkeliamas į požeminį mirusiųjų pasaulį, kur paslaptingai veda Mirusią nuotaką. Tuo metu tikroji jo sužadėtinė Viktorija nuliūdusi jo laukia gyvųjų pasaulyje. Nors mirusiųjų žemėje gyvenimas yra daug spalvingesnis nei jo griežtas auklėjimas, Viktoras suvokia, kad čia nėra nieko, dėl ko galėtų atsisakyti savo tikrosios meilės…

Klasikos gerbėjams: „Psichopatas“ (orig. „Psycho“, 1960)

Sunku patikėti, kad po daugiau nei penkių dešimtmečių Alfredo Hitchcocko juosta „Psichopatas“ vis dar sukelia šiurpą. Tai genialiai pastatytas psichologinis trileris, prikaustantis prie ekrano net tuomet, jei jį matai antrą, trečią ar net ketvirtą kartą... Tarptautinėje filmų bazėje IMDb sudarytame geriausių filmų šimtuke „Psichopatas“ užima garbingą 34 vietą.

Filmo herojė Marion Krein (akt. Janet Leigh) pasisavina milžiniškus pinigus ir skuba pas savo meilužį. Moteris išsigandusi ir pavargusi, todėl mielai apsistoja mažai lankomame motelyje toli nuo greitkelio. Jaunas savininkas Normanas Beitsas (akt. Anthony Perkinsas) pasiūlo jai drauge pavakarieniauti šalia esančiame jo name, kur gyvena drauge su motina. Po vakarienės Marion žiauriai nužudoma, o į jos paieškas išvykusiai seseriai Lilai Krein (akt. Vera Miles) iškyla mirtinas pavojus.

Romantikams: „Išgyvena tik mylintys“ (orig. „Only Lovers Left Alive“, 2013)

Režisieriaus Jimo Jarmuscho sukurtas filmas pasakoja romantišką dviejų vampyrų istoriją. „Undergroundo“ muzikantas Adamas (akt. Tomas Hiddlestonas) vengia kompanijų ir svarsto apie savižudybę, nes pasaulyje nėra nieko labiau nuviliančio už žmogų. Jaudindamasi dėl vis gilėjančios Adamo depresijos, į namus sugrįžta jo žmona ir mūza Eva (akt. Tilda Swinton). Jų meilė tęsiasi jau keletą amžių. Tačiau vampyriškai idilei iškyla pavojus, kai į poros gyvenimą įsiveržia Evos sesuo Ava (akt. Mia Wasikowska).

Psichologinių trilerių aistruoliams: „Mizerė“ (orig. „Misery“, 1990)

Tai dar viena kraują stingdanti Stepheno Kingo ekranizacija. „Mizerę“ į ekraną perkėlė režisierius Robas Reineris, o pagrindinė jo aktorė – legendinė Kathy Bates, būtent už šį vaidmenį laimėjusi „Oskaro“ statulėlę. Filmo centre – populiarus rašytojas Polas Šeldonas (akt. Jamesas Caanas), kuris per pūgą pakliūva į avariją. Vyras išgyvena, tačiau jo abi kojos sulaužytos. Iš pusnies jį ištraukia ir į savo namus parsigabena medicinos sesuo Enė (akt. K.Bates). Ji - maniakiška Polo talento gerbėja, dėl savo dievuko pasiruošusi net... žudyti. Enės namai prikimšti vaistų, nukniauktų iš ligoninės, o galvoje – romantiškos Polo Šeldono romanų herojės Mizerės istorijos. Blogiausia, kad Enė nenusiteikusi kam nors pranešti apie Polą... Dabar jis bus jos „naminis“ rašytojas.

Mistikos mėgėjams: „Anabelė 2“ (orig. „Annabelle: Creation“, 2017)

Režisierius Davidas F. Sandbergas į kino ekraną perkėlė realiais poltergeistų ir piktųjų dvasių medžiotojais apsiskelbusių Edwardo ir Lorraine Warrenų pasakojimą apie apsėstą lėlę Anabelę. Pirmą kartą Anabelė pasirodė filme „Išvarymas“, vėliau žiūrovai su siaubu stebėjo kraupią lėlės istoriją Džono ir Mijos Formų namuose. Šis naujasis filmas pasakoja apie Anabelės apsėdimą.

Lėlė „gimė“ lėlininko, praradusio savo dukrą, namuose. Praėjus 20-čiai metų po tragiškos mergaitės mirties, lėlininkas su žmona atveria savo namų duris vienuolei ir kelioms našlaitėms, po vaikų namų uždarymo praradusioms pastogę. Demoniškos jėgos, gyvenančios Anabelėje, pajunta galimybę ir sukrunta. Iš pradžių atsargiai, o vėliau – vis įžūliau kraupioji lėlė ima skleisti savo kerus. Galų gale išsirinkusi auką, visas savo galias nutaiko į pažeidžiamiausią našlaitę Dženisę (akt. Talitha Bateman). Lėlininko namuose pamažu įsiviešpatauja demoniškos jėgos, o siaubas auga sulig kiekviena diena. Anabelė atgyja.

„Kruvinų“ filmų mėgėjams: „Pjūklas 8“ (orig. „Jigsaw“, 2017)

2004 metais kino teatrus pasiekęs „Pjūklas“ tapo tikra siaubo filmų sensacija. Žiaurus, nenuspėjamas ir sadistiškas Pjūklas žmonėms suteikdavo paprastą pasirinkimą: išsilaisvinti iš gudrių spąstų suluošinant save, nužudant kitą arba mirti pačiam. Protu nesuvokiamas situacijos siaubas greitai atskleisdavo pačius slapčiausius ir žiauriausius žmonių prigimties bruožus. Didžiulė filmo sėkmė tarp 2004 ir 2010 metų paskatino sukurti iš viso septynias juostas, tapusias viena sėkmingiausių siaubo filmų serijų kino istorijoje. Dabar, praėjus septyneriems metams, Pjūklas sugrįžta režisierių Peterio Spierigo ir Michaelio Spierigo dėka.

Policijai radus kelis žiauriai sudarkytus žmonių kūnus, visi įkalčiai nedviprasmiškai rodo į vieną žmogų: liūdnai pagarsėjusį Džoną Kreimerį (akt. Tobinas Bellas), dar žinomą kaip Pjūklas. Tačiau kaip tai įmanoma? Juk Pjūklas mirė prieš daugiau nei dešimtmetį. Ar vis tik ne?

Neabejingiems socialinėms temoms: „Pradink“ (orig. „Get Out“, 2017)

Režisieriaus Jordano Peele juosta – tai žiauri, mistiška istorija, persmelkta XXI amžiuje sunkiai protu suvokiamo rasizmo. Jauna, žavi baltaodė mergina Rouz (akt. Allison Williams) kviečia savo juodaodį vaikiną Krisą (akt. Danielis Kaluuya) savaitgalį aplankyti jos tėvus, kurie gyvena nuošalioje vietoje užmiestyje. Vaikinas jaudinasi, kaip jį – juodaodį – priims merginos tėvai. Iš pradžių viskas klostosi labai lengvai, šiltai ir liberaliai. Tačiau po kurio laiko, vaikiną ima trikdyti daugelis keistų dalykų, vykstančių tuose namuose. Jis supranta, kad visi ten sutikti juodaodžiai yra dingę asmenys realiame gyvenime. Tiesa pamažu iškyla į paviršių, kai vaikinas nusprendžia iš ten dingti.

Queer filmų mėgėjams: „Šiurpiojo Rokio šou“ (orig. „Rocky Horror Picture Show“, 1975)

Jimo Sharmano filmas pasakoja keistai žavingą istoriją. Ką tik susituokusių Bredo (akt. Barry Bostwickas) ir Dženet (akt. Susan Sarandon) automobilis sugenda, todėl jaunavedžiai yra priversti išbėgti į lietų ieškoti pagalbos. Drakulos tėvynėje Transilvanijoje įsimylėjėliai randa pilį, kurios šeimininkas... Ne, ne Drakula. Jis – transvestitas Rokis (akt. Peteris Hinwoodas). Jis pasiūlo užklydėliams apsistoti, o šiems sutikus prasideda spalvinga rokenrolo fiesta.

Norintiems komedijos: „Ką mes veikiame šešėliuose“ (orig. „What We Do in the Shadows“, 2014)

Režisierių Jemaine‘o Clemento ir Taika Waititi filmas – puikus geros nuotaikos užtaisas su siaubo prieskoniu. Filmas pasakoja apie šių dienų vampyrus, besifilmuojančius dokumentinėje juostoje. 379-erių Viago (akt. T.Waititi), 183-ejų Diakonas (akt. Jonny Brughas) ir 862-ejų Vladislavas (akt. J.Clementas) pažįstami jau daug metų. Jie tyliai ir ramiai gyvena nuomojamame name, bet seniai nemoka jokių mokesčių. Rūsyje vegetuoja pikčiausias ir vyriausias Piteris (net 8000 metų nešvenčia gimtadienių), kuris yra lyg iš akies trauktas Nosferatu. Kaip ir visiems padoriems vampyrams, bičiuliams būtinas šviežias kraujas. Jie šiek tiek nerimauja, kad jų niekas nekviečia į naktinius klubus. Galbūt adaptuotis visuomenėje padės ir maisto tiekimą užtikrins naujas geriausias draugas Stju (akt. Stuartas Rutherfordas), kurio kraujo šiek tiek nori visi, bet draugiškai nutarė palikti jį žmogumi.

Mokslinės fantastikos fanams: „Prisukamas apelsinas“ (orig. „A Clockwork Orange“, 1971)

Režisieriaus Stanley Kubricko filmas nukelia mus į ateitį, kur siautėja keturių vaikinų grupuotė. Jie muša benamius, laužiasi į turtuolių namus, mušasi su kitomis gaujomis. Filme demonstruojama daug prievartos, socialinės įtampos elementų. Juostos sukeltas atgarsis visuomenėje pasiekė aukštumas, kai Anglijoje gauja įvykdė nusikaltimą, apsirengę kaip „Prisukamo apelsino“ veikėjai. Galiausiai režisierius S.Kubrickas ir jo šeima pradėjo gauti anoniminius grasinimus mirtimi, todėl pats filmo autorius nusprendė atšaukti filmą iš prekybos Jungtinėje Karalystėje. „Prisukamas apelsinas“ vėl ten pasirodė tik 2000 m., jau po režisieriaus mirties.

Kiti dėmesio verti siaubo filmai:

„Svetimas“ (orig. „Alien“, 1979)

„Avynėlių tylėjimas“ (orig. „The Silence of the Lambs“, 1991)

„Egzorcistas“ (orig. „The Exorcist“, 1973)

„Helovinas“ (orig. „Halloween“, 1978)

„Henris: serijinio žudiko portretas“ (orig. „Henry: Portrait of a Serial Killer“, 1986)

„Ir kalnai turi akis“ (orig. „The Hills Have Eyes“, 2006)

„Nasrai“ (orig. „Jaws“, 1975)

„Karklų žmogus“ (orig. „The Wicker Man“, 1973)

„Kas nutiko Džeinei?“ (orig. „What Ever Happened to Baby Jane?“, 1962)

„Kerė“ (orig. „Carrie“, 1976)

„Grėsmingas“ (orig. „Sinister“, 2012)

„Išvarymas“ (orig. „Conjuring“)

„Paukščiai“ (orig. „Birds“,

„Projektas: Bleiro ragana“ (orig. „The Blair Witch Project“, 1999)

„Skambutis“ (orig. „The Wicker Man“, 1973)

„Šeštasis pojūtis“ (orig. „The Sixth Sense“, 1999)

„Švytėjimas“ (orig. „The Shining“, 1980)

„Tūnąs tamsoje“ (orig. „Insidous“, 2010)