Geras žodis gali daug: kodėl taip malonu sulaukti komplimentų?

Laiminga moteris / 123RF.com nuotr.
Laiminga moteris / 123RF.com nuotr.
2023-06-29 12:39
AA

„Kokia graži tavo suknelė!“, „puikiai pasisakei per susirinkimą“, „man labai patiko tavo idėjos“ – atrodo, tai tik keli žodžiai, tačiau jie gali apversti kažkieno dieną ir akimirksniu pakelti nuotaiką. Komplimentai – kiekvieno žmogaus vienas iš esminių poreikių, pripažinsime tai ar ne. Kodėl jie taip maloniai mus veikia ir kaip tapti geresniais jų sakytojais?

Jautimasis įvertintu

Jaustis, jog esi vertinamas ir būti įvertintam yra pagrindiniai žmogaus poreikiai, aiškina psichoterapeutai.

Įvertinimas taip pat yra santykių pagrindas – tiek su partneriais ir sutuoktiniais, tiek su draugais. Tai yra dalis to, dėl ko norime bendradarbiauti ir kooperuotis su aplinkiniais. O jei susiduriate su iššūkiu, žinojimas, kad esate vertinamas, padeda norėti dirbti ir įveikti tą iššūkį, teigiama NBCNews.com publikacijoje.

Dėkingumo gestas

Komplimentai padeda mums išreikšti tą dėkingumą, kurį jaučiame vieni kitiems. „Komplimentą apibūdinčiau kaip bet kokį nuoširdų žmogaus bruožo, elgesio ar išvaizdos įvertinimą“, – sako klinikinė psichologė Marcia Naomi Berger.

Laimė ir džiaugsmas / 123RF.com nuotr.

Tai leidžia mums jaustis gerai. Mokslininkai nustatė, kad komplimentas iš tikrųjų įjungia tas pačias smegenų dalis, kurios suaktyvėja, kai gaunate piniginį apdovanojimą. Kiti tyrimai (atlikti tos pačios mokslininkų grupės) rodo, kad komplimentai ir pagyrimai gali padėti mums mokytis naujų motorinių įgūdžių ir elgesio. Taip pat komplimentai padeda mums parodyti, jog mums patinka kitas žmogus ar jo elgesys – jei pasakysime draugui, jog jo šypsena graži, tikėtina, kad tas žmogus dažniau pradės šypsotis.

Kaip tapti puikiu komplimentų dalintoju?

Vis tik ne visada komplimentai yra malonūs – kartais nuo jų imame jaustis keistai ir nejaukiai. Tad kaip dalinti tokius komplimentus, jog aplinkiniai gaudami juos jaustųsi puikiai? Dalinamės keletu patarimų:

  • Komplimentai turi būti nuoširdūs. Gali atrodyti nekenksminga pasakyti kam nors, kad jo batai gražūs, nors iš tikrųjų manote, kad jie bjaurūs. Tačiau tas, kuris sulauks šitokio komplimento, neužtruks suprasti, kad kalbate nenuoširdžiai.
  • Būkite atidūs detalėms. Norint sakyti komplimentus (ir gerai juos sakyti), svarbiausia atkreipti dėmesį į jus supančius žmones ir skirti dėmesio detalėms.
  • Būkite konkretūs. Geriausi komplimentai yra konkretūs, susiję su charakterio savybėmis, elgesiu ar išvaizdos detalėmis. Girdėti, kad kas nors mano, jog esate protingas, malonus ar gražus, yra malonu, tačiau tokie komplimentai tinka daugeliui žmonių. Išgirdę ką nors konkretaus, parodysite, kad kitas asmuo jumis domisi ir atkreipia dėmesį.
  • Negailėkite komplimentų. Idealiu atveju artimųjų rate komplimentų sulaukiame kasdien. Tačiau taip būna ne visada, todėl svarbu komplimentų sakymą artimiesiems paversti įpročiu.
  • Mokėkite priimti komplimentus. Kartais žmonės jaučiasi nejaukiai sulaukdami komplimentų, kadangi yra išmokę modelį, jog tai nėra gerai. Tačiau kaip tik – komplimentai yra geras dalykas ir reikėtų išmokti juos priimti. Jeigu nežinote, kaip, užteks tiesiog pasakyti paprasčiausią „ačiū“.
Pora / Vida Press nuotr.

Gal ir jūs turite įkvepiančią istoriją, kai pasakytas geras žodis paskatino jus pokyčiui ar tiesiog pastiprino sunkią akimirką? Kviečiame pasidalinti! Siųskite savo istorijas konkursai@15min.lt.