Geležies trūkumas – kaip atpažinti ir ką daryti

Nuovargis / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-07-10 15:05
Vasaros metu nesinori sukti galvos dėl sveikatos, tačiau gerą nuotaiką gali sugadinti sveikatos pablogėjimai, pranešantys apie geležies trūkumą. Svarbu pastebėtų organizmo siunčiamų ženklų neignoruoti, o išsitirti kraują ar pradėti vartoti geležies preparatų. Ką daryti pajutus pirmus geležies trūkumo simptomus, pataria tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.

Geležies trūkumas gali kamuoti net sveikuolius

Geležies trūkumo organizme simptomai gali niekuo neišsiskirti, tad kartais žmonės jų nepastebi arba į juos neatkreipia dėmesio.

Pirmieji simptomai – nuovargis, veido blyškumas, sumažėjęs darbingumas.

Pirmieji trūkumo simptomai – nuovargis, veido blyškumas, sumažėjęs darbingumas. Simptomų nepaisant gali pradėti slinkti plaukai, lūžinėti nagai, trūkinėti lūpų kampučiai. Apie geležies trūkumą organizme gali byloti ir fiziniai sutrikimai, tokie kaip rankų, kojų tirpimas ir mažesnis fizinis pajėgumas.

Geležies trūkumas gali atsirasti dėl netinkamos mitybos, tad nuo šio sutrikimo gali kentėti vegetarai.

„Raudona mėsa yra praturtinta geležimi, todėl žmonės, nevalgantys mėsos produktų, gali jausti geležies trūkumą. Taip pat jo gali trūkti ir besilaukiančioms moterims, mat jos turi aprūpinti ne tik save, bet ir mažylį. Geležies trūkumas taip pat kartais kamuoja piktnaudžiaujančius alkoholiu, sergančius virškinamojo trakto ligomis“, – tikina vaistininkė.

Geležies trūkumo padariniai

Geležies reikia visiems organizmams, tad liūdni padariniai gali grėsti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Be geležies gali sutrikti tolesnis vaiko vystymasis, o suaugęs organizmas be geležies greičiau nusilpsta, tampa ne toks atsparus, todėl gali greičiau susirgti, ypač padidėja infekcinių ligų rizika.

„Kai kurie žmonės gali geležies ir padauginti, tačiau tai negali nutikti dėl maisto, dažniau žmonės vartoja per daug geležies papildų, o tai, kaip ir geležies trūkumas, yra nesveika organizmui. Padauginus geležies turinčių preparatų pasireiškia viduriavimas ir pykinimas, dėl to svarbu papildus vartoti tinkamomis dozėmis.“

Geležies šaltiniai

Reikiamą geležies kiekį galima pasisavinti iš tam tikrų maisto produktų. Tarp jų yra ne tik raudona mėsa, bet ir kepenėlės, burokėliai, pupelės, granatai, mėlynės. Norint padidinti geležies kiekį organizme reikia valgyti produktus, praturtintus vitaminu C. Jei tinkama mityba nepadeda atstatyti geležies kiekio, verta kreiptis į vaistininkus, kurie patars, kokius papildus rinktis.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

„Žmogui atėjus be kraujo tyrimo pasiūlome maisto papildus, kuriuose yra rekomenduojama geležies dienos dozė. Geležies papildai būna įvairiausių formų: kramtomi, tirpstantys vandenyje, sirupai. Žmonėms, kurių skrandis yra labai jautrus, patariame vartoti kapsules, kurios ištirpsta ne skrandyje, o žarnyne, tad nesukelia nemalonaus jausmo. Vaikams rekomenduojame geležies lašelius, skanius sirupus ar papildus miltelių forma.“

Svarbiausia stebėti savo organizmą ir norint išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų neignoruoti kūno siunčiamų signalų.

Elaima.lt

Naujausi straipsniai