Garsios mamos – apie žindymą viešumoje: kas už, kas prieš ir kodėl?

Erika Vitulskienė, Oksana Pikul-Jasaitienė, Katažina Zvonkuvienė ir Renata Norvilė / Adfoto, Militos Daikerytės ir Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-10-08 21:05
Ką daryti, jei esate viešumoje, ir atėjo metas pamaitinti kūdikį? Vienos motinos skuba ieškoti, kurgi pasislėpti, kitos – problemos nemato: ima ir pamaitina vaikelį krūtimi viešai.

Nors maitinimas krūtimi ir yra natūralus procesas, visuomenėje vaiko maitinimas viešai vis dar plieskia diskusijas.

Į diskusiją įsijungė ir žinomos šalyje mamos bei tos įžymybės, į kurių namų duris gandrai pasibels netrukus. Taigi ką apie maitinimą krūtimi viešai mano garsenybės?

Du sūnus – metukų ir aštuonių mėnesių Ajų bei septynių mėnesių Herkų – auginanti Erika Vitulskienė Žmonės.lt sakė pati maitinti vaikus viešumoje vengianti. „Man atrodo, kai maitinimas krūtimi yra tas laikas, kada vaikas ir mama būna dviese. Tai intymi akimirka, kada mama su vaiku pabūna kartu, bendrauja asmeniškai. Manau, geriausia maitinti vaiką susikaupus, galvojant apie jį, o ne supančią, galbūt trikdančią aplinką“, – svarstė E.Vitulskienė.

Adfoto nuotr.
Adfoto nuotr.

Vis dėlto anot jos, svarbiausia įvertinti aplinką, kurioje ketinama vaikelį maitinti: „Jei esi tarp mamų, kokiam nors mamų klube, tada nematau jokių problemų – sėskis ir maitink vaikelį. Bet jei esi kitokioje aplinkoje, apsupta jaunimo, žmonių, kurie neturi šeimos ir vaikų, ar tarp svetimų vyrų, tada maitinti vaiką viešai man būtų keista. Nekaip tada atrodo.“

Kaip E.Vitulskienė reaguoja pamačiusi viešai kūdikį žindančią motiną? „Žinoma, visad atkreipiu dėmesį. Manau, tai normalu. Tačiau pati turiu du vaikus, taigi jokio pasišlykštėjimo, neigiamų jausmų man tai nekelia. Visgi jei vaikų neturėčiau, galbūt tai ir keltų nepatogumo jausmą. Juk mes, lietuviai, išvis esame labai konservatyvūs, santūrūs. Nuoga krūtis mums tikrai asocijuojasi ne su maitinimu“, – šypsosi.

Panašios pozicijos laikosi ir šešerių metų sūnų Emilį, dukrą Vanesą ir vos rugsėjo viduryje gimusį Rėjų auginanti Renata Norvilė.

„Manau, kiekvienam savo. Vienos mamos, maitindamos viešai, jaučiasi gerai, joms tai tinka, kitos jaučiasi nepatogiai. Asmeniškai nesu linkusi kūdikio maitinti viešai. Juk dabar aplink tikrai nemažai vaiko ir mamos kambarėlių, į kuriuos galima užeiti ir tą procedūrą paprastai, asmeniškai atlikti. Visgi neskubu nieko teisti – kas kaip nori, tas taip daro. Jei pastebiu viešai maitinančią mamą, nesureikšminu. Jei jai gerai – man irgi gerai“, – svarsto Renata.

Kodėl pati viešai nemaitina? „Man norisi privatumo, nes maitindama kūdikį noriu matyti jį prieš save ir bendrauti su juo, o ne su dar šimtu aplinkinių, kurie, galbūt, įbedę į tave akis žiūri. O kai kurios močiutės dar ir pirštais pabado...“ – šypsosi.

Adfoto nuotr.
Adfoto nuotr.

Metų ir trijų mėnesių sūnų Dominyką auginanti Oksana Pikul-Jasaitienė Žmonės.lt sakė palaikanti tas, kurios nusprendžia vaikus maitinti viešumoje. Vis dėlto ji ragintų moteris perdėm nesidemonstruoti.

„Nesu iš tų, kurios kategoriškai sakytų, jog maitinti viešai yra negražu, negalima. Ką reiškia negražu, ką reiškia negalima? Žindyti vaiką visai atvirai, būtų kiek stiproka. Tačiau kultūringai prisidengus skarele, paėjus į šalį, kur yra mažiau žmonių... Nematau nieko smerktino, blogo. Tai natūralus dalykas. Galų gale, patogus ir mamai, ir vaikui. Juk ateina laikas, kai mažylis turi valgyti, tai kodėl ne? Tačiau žinoma, tai turi būti kultūringa“, – sakė O.Pikul-Jasaitienė.

Adfoto nuotr.
Adfoto nuotr.

Pati ji nesyk matė, kaip moterys problemą išsprendžia puikiai: „Kai su sūnumi skridome iš Lietuvos į Italiją, svarsčiau, kaipgi bus, jei reikės vaikelį pamaitinti kelionės metu. Lėktuve mačiau moterį, kurios pakankamai didelis lėliukas, maždaug metukų, užsimanė pienelio. Ji viską padarė kultūringai, prisidengusi skarele. Nematau čia nieko keisto, mano vyrui taip pat nekliuvo.“

Vis dėlto pati Dominyko viešumoje nemaitino niekad: „Taip išėjo, kad man maitinti viešai niekad neprireikė. Vis sutapdavo tos valandos, kad atėjus metui maitinti būdavome namuose.“

Tuo tarpu netrukus pirmagimio susilauksianti Katažina Zvonkuvienė Žmonės.lt tikino dar nė nespėjusi susimąstyti apie žindymą. Tačiau pasvarsčiusi nuomonę išsakė.

„Maitinančios viešumoje motinos manęs netrikdo, bet pati, matyt, taip nedarysiu. Esu atviras žmogus, viską suprantu, viską priimu ir žinau, kad būna įvairių situacijų. Tačiau pačiai mąstant apie tai kyla nepatogumo jausmas. Atrodo, maitinimas – intymus dalykas... Nors aišku, kad nežinau, kaip galiausiai darysiu: juk to dar nepatyriau. Gal nutiks taip, kad laikas spaus pamaitinti, ir nebus kitos išeities? Bet dabar atrodo, kad vis tiek kur nors nueičiau“, – šypsosi ji.

Adfoto nuotr.
Adfoto nuotr.

Kaip Katažina reaguoja pamačiusi viešai žindančią motiną? „Tada mane apima nepatogumo jausmas. Tai tikrai nėra viešai maitinančios moters smerkimas, bet asmeniškas susinepatoginimas. Aš tada lengvai pasimetu... Buvo toks atvejis, kai kažkur su vyru vasarą išvykome. Bendravome su žmonėmis, kai moteris tiesiog, kaip niekur nieko, ištraukė krūtį ir ėmė maitinti vaikelį. Tai juk normalu, galų gale, aš pati su pilvu vaikštau, bet vis vien pasidarė nepatogu“, – pasakojo.

O pirmagimio laukianti atlikėja Gabrielė Grygolaitytė-Vasha sako, kad jei reikės vaikelį maitinti viešai, tai ir maitins.

„Jei nebus kito pasirinkimo, kaip tik maitinti vaikelį viešai, tikrai tai darysiu ir jausiuos laisvai. Neketinu slėptis. Žinoma, viskam yra ribos“, – sako ji.

Kokios tos ribos? „Manau, nereikėtų vaiko maitinti visiškai akivaizdžiai. Pasitaiko mamų, kurios, atrodo, net tyčia tai kuo akivaizdžiau, drastiškiau daro, nori atkreipti dėmesį. Vis dėlto maitinimas krūtimi – natūralus dalykas, ir slėptis žindant vaikelį taip pat nereikėtų. Viešai maitinančios motinos, kurias pamatau, manęs netrikdo. Bet, pavyzdžiui, atvejis, kai Asta Baukutė vaiką žindė Seimo salėje, buvo akivaizdus pasirodymas. Tačiau aišku, už tai jos nesmerkiu“, – svarsto.

Adfoto nuotr.
Adfoto nuotr.

Maitinimo krūtimi viešai tema – „Kanų liūtų“ kūrybiškumo festivalyje

Kūdikio maitinimas viešumoje šiemet sulaukė atgarsio ir „Kanų liūtų“ kūrybiškumo festivalyje, kur buvo parodytos kelios socialinės reklamos šia tema. Jas, kaip ir daugybę kitų susimąstyti priverčiančių reklamų, galėsite išvysti „Geriausių 2016 m. KANŲ LIŪTŲ reklamų“ peržiūrose spalio 18 d. 5 Lietuvos miestuose, 7 kino teatruose.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai