Garsiausi pasaulio pyragai: skanaujame ir balsuojame!

Austriškas obuolių pyragas (štrudelis) / Fotolia nuotr.
Austriškas obuolių pyragas (štrudelis) / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-11-29 11:00
AA

Galime kirsti lažybų, kad gardaus pyrago gabalėlis praskaidrina dieną kur kas labiau nei danguje besiritinėjanti saulė. Kiekviena tauta turi savo tradicinį skanėstą ar desertą, kuriam sunku atsispirti. Taigi virtualiai pasigardžiuokite šiais pyragėliais. Gal kurį susigundysite išsikepti ir pavaišinti artimuosius?

► Austriškas obuolių pyragas (štrudelis)

Tai labai populiarus pyragas Austrijoje, Vengrijoje ir daugelyje kitų Europos šalių. Sluoksniuotos tešlos vyniotinis, padengtas milteliniu cukrumi, prikimštas obuolių, pagardintų cinamonu, džiūvėsėliais, razinomis, dažnai patiekiamas su ledais arba plakta grietinėle. Seniausias štrudelio receptas parašytas dar 1696-aisiais, kuriuo su malonumu mėgaujamasi ir šiandien. Štrudelio įdarui gali būti naudojama varškė, riešutai, įvairūs vaisiai, uogos ir t. t. Žodžiu, šeimininkėms belieka pasitelkti fantaziją.

{recipe|3837}

► Amerikietiškas obuolių pyragas

Šis obuolių pyragas – tai amerikiečių maisto kultūros simbolis, žinomas jau nuo XIX amžiaus. Skanėsto pagrindas – trapi tešla, o įdaras – pjaustyti obuoliai, paskaninti muskatu ir cinamonu. Orkaitėje pyragas kepamas apie valandą, skanaujamas dar šiltas ir gali būti patiektas su plakta grietinėle, ledais. Labai dažnai obuolių pyragas papuošiamas sukryžiuotomis juostelėmis. Trumpai tariant, tai greitai paruošiamas ir gardumu kitiems desertams nenusileidžiantis kepinys.

{recipe|3838}

► Švediškas varškės arba sūrio pyragas „Ostkaka“

Iš švedų kalbos išvertus ost, reiškia „sūrį“, kaka – „tortą, pyragą“. XX a. 6-ajame dešimtmetyje Kaisas Karlsonas išgarsino „Ostkakos“ receptą, nors pats pyragas jau labai seniai buvo kepamas Švedijoje. Užfiksuota, kad juo mėgautasi dar XVI amžiuje.

Nei šaltas, nei karštas. Vos šiltas – toks turi būti šis gardus pyragas, mat tik tuomet jo aromatas atsiskleidžia geriausiai. O kvepia „Ostkaka“ migdolais ir grietinėle. Išties gundančiai!.. Atšalęs pyragas praranda dalį savo žavesio. Šis skanėstas puošiamas plakta grietinėle, džemu, uogomis, vaisių gabaliukais, ledais – pagal kiekvieno kepėjo skonį.

{recipe|3773}

PLAČIAU  APIE ŠĮ PYRAGĄ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „KEPAME LEGENDINĮ ŠVEDŲ VARŠKĖS PYRAGĄ „OSTKAKĄ“. 

► Turkiška baklava

Po šiuo pavadinimu slypi saldus kepinys, ruošiamas iš sluoksniuojamų itin plonos tešlos (phyllo) lakštų ir riešutų bei visuomet sulaistomas sirupu ar medumi. Nors tradiciškai baklavos gimtine laikoma Turkija, pyrago atsiradimo istorijoje painiavos ne tiek ir mažai. Šiandien šį desertą kepa daug šalių ir kiekviena jų įberia po žiupsnį savo virtuvės tradicijų. Sirijoje baklava tradiciškai ruošiama tik su graikiniais riešutais, o Armėnijoje jos sirupas visuomet pagardinamas cinamonu ir gvazdikėliais. Graikijoje, siejant desertą su Kristaus amžiumi, baklava ruošiama iš 33 tešlos lakštelių, o Irane prie recepto sudedamųjų dalių pridedamas dar šlakelis rožių vandens. Turkijoje ruošiamai baklavai tradiciškai naudojamos kelios riešutų rūšys. Tai gali būti pistacijos, graikiniai riešutai, migdolai ar net lazdynų riešutai.

{recipe|2355}

PLAČIAU  APIE ŠĮ DESERTĄ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „PASAULIO SKONIAI: BAKLAVA“.

► Itališkas tiramisas

Jis tiesiog tirpsta burnoje, pasižymi aksominiu skoniu ir suteikia dangiško malonumo mūsų skonio receptoriams. Yra dvi tiramiso atsiradimo versijos: viena – kasdienė, kita – romantiška. XVII a. vienas Italijos hercogas Sienoje rengė savo gimtadienio šventę. Vaišes ruošę Toskanos konditeriai sumanė nustebinti svečius: desertui jie patiekė dieviško skonio gardėsį, kuris visiems jo ragavusiems svečiams suteikė jėgų šėlti iki ryto. Hercogas buvo sužavėtas ir paprašė konditerių recepto. Vėliau, dėl visiems suprantamų aplinkybių, receptas pateko į kurtizanių rankas... Jos mokėjo įvertinti stiprios kavos ir švelnaus kremo poveikį! Argi nenuostabu, kad garsas apie tiramisą tada pasklido žaibišku greičiu? Beje, pagal šią romantiškąją versiją net ir pavadinimas tira-mi-su (tikslus vertimas iš italų kalbos – „kelk mane aukštyn“) skamba gana dviprasmiškai...

Kita istorija – arčiau kasdienybės, bet irgi įtikima. Deserto receptas esą gimė Pirmojo pasaulinio karo metais, kai skurdo verčiamos šeimininkės sugalvojo būdą, kaip panaudoti sužiedėjusio pyrago likučius ir atvėsusią kavą. Esą moterys šiuo gardėsiu palepindavo į karą išeinančius vyrus. Žodžiu, kad ir kaip būtų, italams galime garsiai padėkoti už šį nuostabų desertą.

{recipe|54}

PLAČIAU  APIE ŠĮ DESERTĄ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „10 POPULIARIAUSIŲ PASAULIO PATIEKALŲ“. 

► Australiška arba Naujosios Zelandijos „Pavlova“

Įdomu, kad šis desertas pavadintas garsios rusų balerinos Anos Pavlovos vardu ir, sakoma, yra toks pat lengvas, kaip ir pati balerina. Manoma, jog jis buvos sukurtas maždaug 1926-aisiais balerinos gastrolių metu. Tortas, kuriam iškepti nereikia nei miltų, nei riebalų, – kiekvienos savo figūra besirūpinančios smaližės svajonė. Tešla morenginiam tortui gaminama tik iš kiaušinių baltymų ir cukraus. Tiesa, cukraus reikia nemažai, t. y. tiek, kiek ir baltymų ar net daugiau. Pats tortas traškus iš išorės, o viduje minkštas, aksominis, patiekiamas su plakta grietinėle, vaisiais, uogomis. Ar gali būti skaniau?

{recipe|901}

PLAČIAU APIE ŠĮ DESERTĄ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „KULINARIJOS PAMOKĖLĖ: GAMINAME „PAVLOVOS“ TORTĄ“.

► Prancūziškas „Karalių pyragas“

Galeta – tai tradicinis prancūzų virtuvės patiekalas, ruošiamas iš sluoksniuotos ar trapios tešlos pagrindo ir įvairių saldžių arba nesaldžių įdarų. Kalbėdami apie galetų atsiradimo istoriją, turime nusikelti į senuosius laikus – į Dvyliktąją naktį, kai Trys Karaliai atvyko į Betliejų su dovanomis kūdikėliui Jėzui. Prancūzai kasmet šią dieną, sausio 6-ąją, mini ant šventės stalo patiekdami galette des rois, t. y. „Karalių pyragą“ (anglų k. King cake). Tradicinis jo įdaras – tai migdolų pasta, sumaišyta su kiaušiniais ir tarkuota apelsinų žievele.  Prancūzijoje per Tris karalius kepėjai į parduodamus „Karalių pyragus“ įmaišo ir tam tikrų laimę nešančių mažų amuletų. Pagal tradiciją šventės dieną, kai galeta supjaustoma gabalėliais, kiekvienas šeimos narys išsirenka po vieną. Tas, kuris savo gabalėlyje randa amuletą, žaismingai karūnuojamas šios dienos karaliumi ar karaliene – jam uždedama simbolinė karūna ir tądien pildomi visi karūnuotojo ar karūnuotosios norai.

{recipe|3501}

PLAČIAU APIE ŠĮ KEPINĮ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „RUOŠIAME PRANCŪZIŠKAS GALETAS: 2 PUIKŪS RECEPTAI“. 

► Angliškas „Batenbergo“ pyragas

Rausvos ir gelsvos spalvos migdolų skonio pyragas pirmą kartą buvo pagamintas 1884-aisiais Anglijos karalienės Viktorijos anūkės ir princo Louiso iš Batenbergo vestuvėms. Greitai šis skanėstas išpopuliarėjo visoje Didžiojoje Britanijoje kaip išskirtinis ir puikaus skonio desertas prie arbatos. Ir nors ruošdamos šį skanėstą sugaišite nemažai laiko, rezultatas bus vertas jūsų pastangų. „Batenbergo“ pyragas įtrauktas į populiariausių angliškų pyragų sąrašą.

{recipe|3574}

PLAČIAU APIE ŠĮ PYRAGĄ SKAITYKITE STRAIPSNYJE „SAVAITGALIO EKSPERIMENTAS LANGUOTAS „BATENBERGO“ PYRAGAS“.