Garsiausi kavos miestai

Mergina gerianti kavą / Fotolia nuotr.
Mergina gerianti kavą / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2012-11-07 23:36
AA

Be jokios abejonės, kiekviename pasaulio mieste rasite bent vieną jaukią kavinukę, kurioje galėsite pasimėgauti skania kava. Tačiau esama tokių miestų, kuriuose šis gėrimas įgyja ypatingą statusą...

Stambulas (Turkija)

Keliaujantys į didžiausią Turkijos miestą Stambulą turėtų ne tik pasigrožėti nuostabiais lankytinais objektais, bet ir užsukti į vieną iš tūkstančių miesto kavos barų. Viena įspūdingiausių vietų – po Galatos tiltu esančios užeigėlės, siūlančios šviežios žuvies sumuštinius ir juodos sodrios turkiškos kavos. Kava čia – vienas iš daugybės šalies kultūros paveldo elementų, tad įdomu stebėti, kaip barista ruošia šį energijos teikiantį gėrimą. Pirmiausia kavos pupelės skrudinamos, sumalamos ir supilamos į specialų indą, vadinamą cezve, su vandeniu ir dažniausiai cukrumi. Kai vanduo užverda, kava išpilstoma į mažus puodelius. Kadangi indas, kuriame kava verdama, yra be tinklelio, prieš geriant turkišką kavą reikia palaukti, kol kavos nuosėdos pasieks puodelio dugną.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Sietlas (JAV)

Amerikietiškos kavos mėgėjai puikiai žino, kad Sietlas – JAV kavos sostinė ir vienas svarbiausių miestų kavos pasaulyje. Būtent čia 1971 metais gimė pirmoji vieno populiariausio pasaulyje amerikietiškos kavos tinklo Starbucks kavinė. Beje, Sietlas savo gyventojams ir turistams gali pasiūlyti ir kai ko daugiau, pavyzdžiui, daugybę mažų privačių kavos barų (teigiama, kad 100 000 Sietlo gyventojų tenka 35 kavinės – tai daugiausia visose Jungtinėse Valstijose), siūlančių įvairiausių rūšių ir gamybos kavos.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Tel Avivas (Izraelis)

Tel Avivas vilioja kavos mėgėjus ice-café ir botz. Pirmoji siūloma vasarą, mat į šią kavą dedama ledukų, o antroji patiekiama karšta ir paklausiausia žiemos metu. Izraelyje gaminama kava nė trupučio neprimena amerikietiškosios ir yra artimesnė turkiškai kavai – juoda, stipri ir intensyvaus skonio. Norint užsisakyti kavos su pienu, reikia prašyti espresso hafukh. Sakoma, kad neįsimylėti izraelietiškos kavos tiesiog neįmanoma (beje, kaip ir paties Tel Avivo). Na o daugybė mažų kavos barų, siūlančių prisėsti prie tiesiog ant šaligatvių pastatytų staliukų, dovanoja puikią galimybę stebėti kunkuliuojantį gatvės gyvenimą.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Melburnas (Australija)

Antrasis pagal dydį Australijos miestas Melburnas tituluojamas šalies kavos sostine. Ne veltui būtent šiame mieste leidžiamas žurnalas apie kavą Melbourne Coffee Review, kuriame labai dažnai kalbama ir mieste veikiančius barus ir juose ruošiamos kavos privalumus ir trūkumus. Šių barų kava tokia pat įvairi, kaip ir jų klientai – nuo itališko espreso iki šaltos ir prieskoniais pagardintos kavos, gaminamos buvusiame sandėlyje įsikūrusiame moderniame bare.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Havana (Kuba)

Tik tolimos Kubos sostinėje Havanoje galima pasimėgauti tikrąja café cubano su Demeraros cukrumi (Demerara – regionas, esantis Pietų Amerikoje, dabartinės Gajanos teritorijoje, kurioje buvo auginamos cukranendrės). Ši daug kofeino turinti kava pilama į mažytį puodelį ir yra ypač saldi. Nepratusiems prie itin stipraus šios kavos skonio rekomenduojama užsisakyti švelnesnės cortadito – su šlakeliu pieno. Beje, visos kubietiškos kavos pupelės atkeliauja iš Eskambrajaus ir Siera Maestros kalnų, kuriuose, manoma, yra pačios geriausios sąlygos kavamedžiams augti.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Paryžius (Prancūzija)

Labai dažnai iš turistų galima išgirsti, kad kava Paryžiuje – prasto skonio, mat naudojamos ne tik prastos kavos pupelės, bet ir kavos aparatai. O kur dar „kosminė“ tokios prastos kavos kaina! Tačiau gero skonio kavos Prancūzijos sostinėje galima rasti – svarbiausia ieškoti neturistinėse zonose, pasiklausinėti vietinių arba ieškoti specializuotų kavos barų. Tačiau tiems, kuriems kava yra tik gėrimas, o svarbiausia – aplinka, Paryžius dovanoja daugybę kavinių su staliukais lauke, pačiais gražiausiais miesto vaizdais ir skubančiais paryžiečiais. Petits noirs – mažas kavos puodelis – tampa tik priežastimi pasimėgauti miesto gyvenimu ir paplepėti su draugais.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Adis Abeba (Etiopija)

Į šį kavos miestų sąrašą Etiopijos sostinė nepakliūti tiesiog negalėjo – juk šalis laikoma tikrąja kavos gimtine, vieta, iš kurios kilo ir po visą pasaulį paplito kvapusis gėrimas. Etiopijoje įprasta išreikšti dėkingumą ar simpatiją pakviečiant į namus puodeliui kavos. Pasitaikius progai derėtų priimti pasiūlymą – kavos gėrimo ritualas čia prasideda nuo kavos pupelių skrudinimo. Vėliau jos malamos ir verdamos puode, vadinamame jebena. Įdomiausia, kad jei Adis Abeboje kava gardinama cukrumi, kaimo vietovėse į ją beriama druskos. Jei nenusišypsojo laimė dalyvauti kavos gėrimo ceremonijoje svečiuose, nederėtų nusiminti – kavos bare galima paragauti ne prastesnio skonio šio gėrimo.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Santa Maria de Dota (Kosta Rika)

Kostarikiečiai kavos pupelę vadina pagarbiai – „aukso pupele“, mat nuo kavos šios šalies biudžetas gerokai padidėja. Nuo XVIII a. ši Centrinės Amerikos šalis augino arabišką kavą ir iki šiol puoselėja senąsias tradicijas. Centrinėje Kosta Rikos dalyje esantis Santa Marios de Dota miestelis ir šalia jo besidriekiančios kavos plantacijos vilioja turistus – čia ne tik verta pasivaikščioti po laukus, bet ir paragauti ką tik pagamintos cafécito – juodos kavos.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Roma (Italija)

Bene visi šurmulingą Romą aplankę žmonės žino, kad caffè čia toli ieškoti nereikia – mieste gausybė mažų ir didelių barų, siūlančių nuo klasikinio espreso ir kapučino iki įmantresnės kavos su grietinėle ir kitais priedais. Sakoma, kad Italijoje kava – kaip makaronai ir tapyba – viena svarbiausių meno rūšių. Kava – tai svarbi italų socialinės kultūros dalis, mat į barą renkamasi ne tik išgerti skaniai kvepiančios juodos kavos, bet ir aptarti svarbiausias dienos naujienas. Na o italas barista, paprastai, atsakingai renkasi pupeles, vandenį ir kavos virimo aparatą.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Kailua-Kona (Didžioji sala, Havajai)

Ramiajame vandenyne esantis pasakiško grožio salynas garsėja ne tik gamta, ugnikalniais ir havajietiškais šokiais. Kavos mėgėjai puikiai žino, kad čia gamina gera ir labai brangi kava. Dėl Havajų dirvožemio, turtingo vulkaninių pelenų, ir švelnaus jūrinio klimato nuo XIX a. pr. čia auginama Kona kavos rūšis (tačiau tik kava iš Konos regiono, esančio Didžiojoje saloje, gali būti laikoma tikrąja Kona kava). Norintys pamatyti plantacijas gali užsisakyti kelionę, kurios metu sužinos pačias įdomiausias detales apie kavos auginimą Havajų salose.

Stambulas(Turkija) / Fotolia nuotr.

Tekstas D. Smagurauskaitės