Gal sekmadienį – į pirtį?

shutterstock_299203448
shutterstock_299203448
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-05 10:00
AA

Gera pirtis – sveikatos, energijos ir žvalumo šaltinis. Jos procedūros stiprina kūną, mažina įtampą ir suteikia gyvenimo džiaugsmo. Jei norite iš pirties gauti kuo daugiau naudos ir malonumo, reikia išmanyti, kaip tinkamai kaitintis.

Sureguliuokite pirties kaitrą

Viena dažniausių pirtyje daromų klaidų – per didelis karštis. Per daug garo taip pat nėra gerai. Pirtyje turite jaustis maloniai: ji neturi būti nei per karšta, nei per drėgna. Jei norite dengtis nosį ir veidą, vadinasi, pirtyje per karšta.

Garinėje pirtyje geriausiai jaučiamasi, kai temperatūra svyruoja nuo 55 iki 80 laipsnių, o drėgmė – maždaug 50–70 proc. Visgi svarbu nepamiršti, kad šiuo atveju mažiau yra daugiau. Į pirties procedūras vertėtų įsijungti palengva, neskubant. Turėtumėte paisyti savo kūno pojūčių.

Temperatūra turėtų svyruoti nuo 55 iki 80 laipsnių, o drėgmė – maždaug 50–70 proc.

Kiek kartų reikia eiti į pirtį?

Manoma, kad jei yra galimybių, 1–2 kartai per savaitę yra tas skaičius, kuris naudingas organizmui. Tačiau nepatartina eiti kasdien, nes tai gali pakenkti širdžiai, be to, prakaituojant netenkama daug naudingų mikroelementų ir vitaminų. Svarbiausia įsiklausyti į savo kūną, jis geriausias patarėjas. Visgi pirties turėtumėte vengti, jei esate labai fiziškai ar emociškai pavargę, sergate migrena, epilepsija, hipertonija, bronchine astma.

Nauda akivaizdi

  • Gydo ligas. Pirtyje gerai įšyla kaulai, raumenys ir sąnariai. Tai naudinga sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis. Be to, nustatyta, kad moterys, kurio lankosi pirtyse, rečiau serga ginekologinėmis ligomis ir lengviau išgyvena menopauzės laikotarpį.
  • Valo organizmą. Vieno apsilankymo pirtyje metu netenkama mažiausiai 1,5 litro prakaito, taip pat iš organizmo pasišalina daug toksinų ir šlakų.
  • Kūnas tampa švaresnis. Vonioje ar po dušu nenusiprausite taip švariai, kaip pirtyje, net šveitikliai neturi tokio poveikio. Po pirties oda tampa švaresnė, lygesnė ir stangresnė.

Vanotis – tik žinant, kaip tai daryti

Be vanojimosi neįsivaizduojame geros pirties procedūros. Tai labai sveika, nes gerina odos kraujotaką, medžiagų apykaitą, skatina prakaitavimą ir padeda nuodingoms medžiagoms pasišalinti iš organizmo, mažina stresą ir raumenų įtampą.

Tačiau nereikėtų galvoti, kad stipresnis vanojimasis yra geresnis. Tai, galima sakyti, yra tam tikra masažo forma. Todėl nepersistenkite – ši procedūra turi būti maloni. Jei kenčiate, jums nemalonu, to nereikėtų daryti. Vanoti turi tai išmanantis žmogus, tik tada ši procedūra turės didžiausios teigiamos įtakos.

Vėsiu oru pirtis - nuostabus malonumas / Fotolia nuotr.
Vėsiu oru pirtis - nuostabus malonumas / Fotolia nuotr.

Kaip išsirinkti vantą?

  • Liepų vanta padeda išprakaituoti, valo odą, suteikia skaistumo ir grožio. Šios vantos labai malonios, jomis galima trintis kaip plaušine, jos turi natūralių plaunamųjų medžiagų.
  • Klevinės yra labai švelnios, todėl tinka tiems, kuriems ne itin patinka vanotis. Dideliais klevų lapais galima švelniai glostyti.
  • Beržinės vantos – populiariausios. Beržų lapai pasižymi valomosiomis savybėmis, todėl oda tampa elastinga, o vanduo, kuriame mirko vantos, tinka kūnui prausti, galvai trinkti.
  • Ąžuolinės labai tinka vyrams, labai populiarios tarp profesionalių pirtininkų. Jos yra tvirtesnės nei beržų. Šios vantos tinka riebiai odai, mažina prakaitavimą.
  • kadagių šakelių vantą galima surišti bet kuriuo metų laiku. Tačiau tokios tinkamesnės žmonėms, kurie mėgsta aštrius pojūčius, nes kadagių spygliukai duria. Eteriniai kadagių aliejai atpalaiduoja, padeda gydyti nervų, odos, peršalimo ligas. Visgi jos tinkamesnės vyrams, kurių oda storesnė.
  • Dilgėlių. Periantis dilgėlių vanta mažėja kraujo spaudimas, atslūgsta nervinė įtampa. Tačiau stipriam pėrimui tokia vanta netinka. Ji dažniau naudojama kūnui įmasažuoti arba kelios dilgėlės pridedamos į beržinę ar ąžuolinę vantą.