G.Nausėdos žodžiais nusivylusi D.Filmanavičiūtė palaiko LGBT vaiko mamą ir rengia paramos akciją

Dovilė Filmanavičiūtė ir Rasa Račienė / Oksanos Točickajos, asmeninio albumo nuotr.
Adelė Meškinytė, 15min
Šaltinis: Žmonės
AA

„Tai turi rūpėti visiems“, – sako rinkodaros specialistė Dovilė Filmanavičiūtė, šeštadienį Simono Daukanto aikštėje kviečianti palaikyti LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mamą, medicinos mokslų daktarę, vaikų odontologę Rasą Račienę, kuri pirmadienį susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda aptarti LGBT+ bendruomenės problemų Lietuvoje.

Šeštadienio rytą, 11 val., Simono Daukanto aikštėje organizuojama palaikymo akcija Rasai Račienei, LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mamai, kuri laiške prezidentui buvo pažadėjusi čia stovėti ir apie save priminti tol, kol šis jai darbotvarkėje atras laiko ir pagaliau pasikalbės apie niekur nedingstančias LGBT+ bendruomenės problemas.

Nors Gitanas Nausėda ir paskyrė moteriai susitikimą jau artėjantį pirmadienį, šį gestą nulydėję žodžiai apie tai, kad, esą, „mes visi susiduriame su tuo fenomenu (aut. past. – patyčiomis ir grasinimais), nepriklausomai nuo seksualinės orientacijos“, ir kad jam esą norisi pasikalbėti ir apie kitų „visuomenės grupių persekiojimą“, kai kuriems pervėrė širdį.

Sukrėsta prezidento pasakymo liko ir rinkodaros specialistė, nuomonės formuotoja, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė, suskubusi organizuoti palaikymo akcijos R.Račienei ir sutikusi apie tai papasakoti plačiau.

Kritika G.Nausėdai

„Pastaruoju metu mažokai vėliausi į įvairiausias diskusijas, nes galvoju, kad viešajame lauke yra labai daug agresijos, o man tame visiškai nesinori dalyvauti – tiek dėl to, kad saugau savo emocinę sveikatą, tiek dėl aktyvaus gyvenimo tarpsnio, kai galbūt ne visada spėju sužvejoti gyvenimo aktualijas. Vis dėlto šitas atvejis mane prarovė – negaliu patikėti nesąmonėmis, kurias šneka Gitanas Nausėda“, – apie tai, kaip kilo idėja organizuoti palaikymo akciją R.Račienei, pasakojo D.Filmanavičiūtė.

Iš pradžių rinkodaros specialistė apie tai, kad ketina užsukti į S.Daukanto aikštę ir palaikyti vaiko mamą, pranešė soc. tinkluose. Ji taip pat pakvietė prisijungti ir kitus, kuriems svarbi LGBT+ bendruomenės ir visos Lietuvos ateitis.

Dovilė Filmanavičiūtė / R.Mickevičiūtės ir T.Stuko nuotr.

„Paskui buvusi „Maisto banko“ vadovė Deimantė Žebrauskaitė parašė, kad nustatytume konkrečią palaikymo akcijos valandą. Taip renginys ir atsirado. Aišku, man įdomu, kiek tame renginyje bus aktyvumo, nes viena yra paspausti „like“, kita – iš tiesų 11 val. fiziškai nueiti. Pažiūrėsime“, – šypsojosi D.Filmanavičiūtė.

Pati moteris dėl to, kad dalyvaus palaikymo akcijoje, nė vienos abejonės neturi. Ir iš tiesų jai net ne taip ir svarbu, kad aikštėje tądien susirinktų minia žmonių.

„Man daug svarbiau yra tie, kurie nuolat skaudinami mūsų valstybės vadovo keistos retorikos. Vienaip ar kitaip turime atsistoti ir išreikšti savo poziciją. Visas feisbukas šurmuliuoja apie vienokius ar kitokius maršus ir mitingus, todėl tai puiki proga tiems, kurie feisbuke demonstruoja sąmoningumą, ateiti ir parodyti, ką jie galvoja. Man, kaip mamai, tai yra beprotiškai svarbu, nes gimdydama vaiką tikėjausi, kad jis augs laisvoje, vertybiškai stabilioje ir pasaulietiškoje šalyje.

Rasa Račienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Visgi tai, kas dabar kiekvieną kartą yra transliuojama, man yra sunkiai suvokiama protu. Jeigu jau norime šlietis prie Vakarų Europos, turėtume nustoti lyginti žmonių skausmą, nustoti skaičiuoti vertesnius ir mažiau vertus lygių žmogaus teisių“, – sakė D.Filmanavičiūtė.

„Man gana“

Beje, renginio šūkio „Mamos už mamas“ nereikėtų traktuoti tiesiogiai – pati Dovilė prisipažino, kad kalbėjimas iš mamos perspektyvos jai paprasčiausia yra natūraliausias. Vis dėlto čia dalyvauti kviečiamos ne tik mamos, o ir visi tie, kuriuos esama situacija neramina.

„Pasikartosiu – tai turi rūpėti visiems. O labiausiai norėčiau, kad tai rūpėtų tiems, kurie tik rašo feisbuke ir taip neva bando už kažką kovoti. Labai norėčiau, kad visi atsistotų fiziškai, nuo kėdžių pakeltų savo užpakalius ir, jeigu jiems ne tas pats žmogaus teisės ar tai, kokioje šalyje mes gyvenime, o juolab – kokioje šaly gyvena mūsų vaikai, rytoj nueitų ir valandą pastovėtų su Rasa“, – skatino nuomonės formuotoja.

Gitanas Nausėda / Pauliaus Peleckio / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Asmeniškai Rasos D.Filmanavičiūtė teigė nepažįstati, tačiau iš aplinkos girdėjusi, kad ši mama dėl situacijos su Gitanu Nausėda yra išvargusi, įskaudinta, sunkios emocinės būklės, todėl jai palaikymas yra labai reikalingas.

„Jeigu kalbame apie emocinės sveikatos kreives, apie savižudybių statistiką, apie smurtinius išpuolius, neapykantos kurstymą ir apskritai neapykantos kiekį mūsų šalyje, rytoj kartu su Rasa turime nueiti į S.Daukanto aikštę, su ja pastovėti, ją apkabinti. Taip pat pastovėti ir už save.

Man keista, kai žmogus, kuris turėtų telkti ir klausytis visų, nepaisant to, kad tai daro įtaką jo reitingams ir bandymui laimėti antrą kadenciją, kaip priešpriešą jis pastato kitas socialiai pažeidžiamas grupes. LGBT+ bendruomenei priklausančio vaiko mama iš tikrųjų nori atkreipti dėmesį į tai, kokį siaubą, kasdienį košmarą jie visi išgyvena.

Lemtingas laiškas

G.Nausėda garsiai kalbėti apie LGBT+ bendruomenei aktualias problemas jau kurį laiką vengė arba aiškios savo pozicijos neišsakydavo. Ne kartą kviestas įsisegti LGBT+ bendruomenę palaikantį ženklelį ar apsilankyti jų organizuojamuose renginiuose, prezidentas to iki šiol nebuvo padaręs.

Vis dėlto R.Račienės prezidentui išsiųstas laiškas daugeliui LGBT+ bendruomenės narių ir jų tėvų įkvėpė vilties, kad diskusija yra įmanoma. G.Nausėda sutiko su moterimi susitikti pirmadienį ir jos išklausyti.

Visą laišką galite skaityti čia:

„Šitom išsigimėlėm snukelius atitrankyčiau. Vaginėtojom gal įkrečiant proto vyrus pamils, smirdalės, tfuu!!“, „Šiukslės, jūs nedrįskite savęs vadinti šeima! Iškypėliai, jūs, degsit pragare“, „Tiems, kurie viešai kelia triukšmą – dujų kameros“.

„Gerbiamas Prezidente, kaip Jūs kartu su žmona Diana jaustumėtės, jei tokius komentarus tektų skaityti apie savo dukras Ugnę ir Gedailę? O kaip būtų, jei tai – ne tik komentarai internete, bet išties kas nors tokius žodžius ištartų Jūsų dukroms ir spjautų į veidą? Pagrasintų susidoroti?

Nežinau, kaip Jums, bet man – LGBT vaiko mamai – kasdien tenka skaityti panašaus pobūdžio komentarus, kasdien tenka išklausyti įvairias aplinkinių, artimųjų, „draugų“ replikas apie tai, kad LGBT žmonėms ne vieta mūsų visuomenėje.

Rasa Račienė / Asmeninio albumo nuotr.

Apmaudu, kad prie tokios atmosferos ir visuomenės susiskaldymo prisideda ne tik dalis politikų, viešų asmenų, bet ir Jūs – LR Prezidentas. Prezidentas, žadėjęs gerovės valstybę visiems, bet tik ne mano vaikui... Prezidentas, kuris turėtų vienyti tautą, ją skaldo, aiškindamas, kad dalis žmonių negali turėti šeimos, vaikų.

Man iš skausmo plyšta širdis, nes visi tie žodžiai – apie mano vaiką. Kiekvieną dieną nerimauju, kad tik nieko nenutiktų mano vaikui, kad visos tos patyčios ir neapykanta, tvyranti viešojoje erdvėje, nesužlugdytų mano vaiko emociškai ir jo nepalaužtų.  Patikėkite, tai – nepakeliama, žemina ir žeidžia iki sielos gelmių.

Vakar viešai pristatytas tyrimas apie vienalyčių porų gyvenimą, jų patiriamus sunkumus man buvo paskutinis smūgis. Supratau, kad nebegaliu, o ir neturiu teisės, nieko nedaryti. Visuomenė turi keistis. Mes turime keistis ir priimti visus žmones, nežiūrint jų lytinės orientacijos, socialinės padėties, politinių įsitikinimų. Tą įtvirtina Jūsų taip mėgstama cituoti LR Konstitucija.

Žinau, kad negaliu pakeisti visuomenės požiūrio, tačiau galbūt galėsiu pakeisti Jūsų nuomonę. Todėl Jūsų prašau:

  • Skleisti Lietuvą vienijančią, o ne skaldančią Jūsų ar Jūsų artimos aplinkos retoriką.
  • Apie LGBT asmenų problemas ir jų poreikius kalbėti ne su trečiosiomis šalimis, bet būtent su LGBT bendruomene – mūsų vaikais, jų tėvais, NVO, ginančiomis šių žmonių teises.
  • Asmeninio pažado, kad Lietuvoje turėsime pagarbų ir orų Partnerystės įstatymą, kuris kalbės ne apie juridinius, bet emociniais ryšiais pagrįstus vienalyčių porų santykius.

Aš galiu pažadėti, kad kiekvieną dieną nepaliaujamai kovosiu už savo ir kitų mamų LGBT vaikus. Kasdien, kol savo darbotvarkėje rasite laiko man, paprastai mamai, Jums apie tai priminsiu stovėdama S. Daukanto aikštėje.

Iki pasimatymo rytoj, gerbiamas LR Prezidente“, – kreipdamasi į G.Nausėdą rašė R.Račienė.

Skaitykite daugiau