G.Nausėda atsisveikino su popiežiumi emeritu Benediktu XVI: Vatikane atidavė paskutinę pagarbą

Gitanas Nausėda dalyvavo Popiežiaus emerito Benedikto XVI atsisveikinimo ceremonijoje / Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.
Gitanas Nausėda dalyvavo Popiežiaus emerito Benedikto XVI atsisveikinimo ceremonijoje / Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt, 15min, BNS
2023-01-04 22:17
AA

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį Šv. Petro bazilikoje Vatikane dalyvavo popiežiaus emerito Benedikto XVI atsisveikinimo ceremonijoje ir atidavė paskutinę pagarbą.

Savo „Facebook“ paskyroje prezidentas Gitanas Nausėda pasidalijo užuojauta ir mintimis apie šeštadienį mirusį popiežių emeritą Benediktą XVI.

„Tūkstančiai žmonių, kurie šią savaitę atėjo atsisveikinti su Benediktu XVI, dar ir dar kartą liudijo, kad, būdamas didžiu mąstytoju, mokslininku, Bažnyčios vadovu, jis kartu visada išliko kukliu, paprastu, kiekvienam artimu žmogumi. Žmogumi, spinduliavusiu tvirtybę, pagarbą bei meilę ir sulaukusiu tokio pat atsako iš viso pasaulio tikinčiųjų.

Gitanas Nausėda dalyvavo Popiežiaus emerito Benedikto XVI atsisveikinimo ceremonijoje / Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos / Roberto Dačkaus nuotr.

Benediktui XVI teko vadovauti Katalikų Bažnyčiai vis labiau skylančiame, vis daugiau priešpriešų kuriančiame, vis labiau vartotojiškame pasaulyje ir šią sudėtingą naštą Popiežius nešė garbingai, išlaikydamas tvirtus principus ir vertybes. Jo mokyme šiandienos pasaulis ir žmogus visada buvo dėmesio centre, o krikščionybei teko svarbus jungiantis vaidmuo.

Benedikto XVI netektis yra didžiulis praradimas Bažnyčiai, katalikų tikėjimui, tačiau esu įsitikinęs, kad Popiežiaus intelektualinis palikimas bus reikšmingas dar ne vienai katalikų kartai. Kaip kad prieš 50 metų didžiulę įtaką padarė jo knyga „Krikščionybės įvadas“, kuria, išleista pogrindyje, iš rankų į rankas dalijosi Lietuvos tikintieji“, – rašė G.Nausėda.

Ketvirtadienį Gitanas Nausėda dalyvaus ir Benedikto XVI laidotuvėse.

Fotogalerija:

Gitanas Nausėda dalyvavo Popiežiaus emerito Benedikto XVI atsisveikinimo ceremonijoje (8 nuotr.)
+2

Žmonės.lt primena, kad buvęs popiežius Benediktas XVI, 2013 metais tapęs pirmuoju nuo Viduramžių popiežiumi, atsistatydinusiu iš pasaulio Katalikų Bažnyčios vadovo pareigų, mirė 2022 m. gruodžio 31-ąją. Anapilin jis iškeliavo savo rezidencijoje, būdamas 95-erių.

„Su liūdesiu pranešu, kad popiežius emeritas Benediktas XVI mirė šiandien 9 val. 34 min. (vietos, 10 val. 34 min. Lietuvos laiku) Mater Ecclesiae vienuolyne Vatikane“, – sakoma Vatikano atstovo spaudai Matteo Bruni pareiškime.

Jo mirtimi baigėsi beprecedentė situacija, kai du „vyrai baltais drabužiais“ – Benediktas ir Pranciškus – sugyveno tarp mažo miesto valstybės sienų.

Benediktą XVI pakeitęs popiežius Pranciškus ketvirtadienį, sausio 5 dieną, 9 val. 30 min. (vietos, 10 val. 30 min. Lietuvos laiku) vadovaus laidotuvių apeigoms didžiulėje Šv. Petro aikštėje, o po jų velionio palaikai bus palaidoti kape po Šv. Petro bazilika.

2005 metais paskutinio mirusio popiežiaus – Jono Pauliaus II – kūnas gulėjo prieš laidotuvių mišias Šventojo Petro aikštėje, kuriose dalyvavo milijonas žmonių, įskaitant valstybių vadovus.

Benediktas, kurio tikrasis vardas yra Josephas Ratzingeris, jau daug metų buvo silpnos sveikatos.

Popiežius Pranciškus gruodžio 28 d. pareiškė, kad jo pirmtakas „labai serga“ ir paragino už jį melstis. Vatikanas vėliau patvirtino, kad buvusio popiežiaus sveikatos būklė pablogėjo dėl senatvės.

„Sutrinka jo gyvybinės funkcijos, įskaitant širdį“, – sakė šaltinis ir pridūrė, kad hospitalizacija neplanuojama, nes namuose jis turi „būtiną medicininę įrangą“.

Popiežius Pranciškus ir pontifikas Benediktas XVI / „Reuters“/„Scanpix“

„Dievo rotveileris“

Benediktui XVI buvo 78 metai, kai 2005 metų balandį jis pakeitė ilgai valdžiusį populiarųjį Joną Paulių II.

Jo pontifikatą temdė Bažnyčios nesutarimai ir pasipiktinimai dėl pedofilijos.

Jis tapo pirmuoju pontifiku, kuris atsiprašė už visame pasaulyje kilusius skandalus, išreikšdamas „gilų gailestį“ ir asmeniškai susitikdamas su aukomis.

Tačiau nors jis ėmėsi svarbių veiksmų kovai su dvasininkų vykdomu vaikų išnaudojimu, buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo užkirsti kelio Bažnyčios dangstymui.

Pedofilijos skandalas jį vėl persekiojo, išėjus į pensiją.

2022 metų sausio mėnesį pasirodžiusioje kritiškoje vokiečių Bažnyčios ataskaitoje jis buvo apkaltintas, kad būdamas Miuncheno arkivyskupu XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje asmeniškai nesugebėjo sustabdyti keturių grobuoniškų kunigų.

Popiežius emeritas Benediktas XVI / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Benediktas neigia padaręs ką nors bloga, o Vatikanas griežtai gynė jo reputaciją.

Kitaip nei jo įpėdinis popiežius Pranciškus, jėzuitas, kuris džiaugiasi būdamas tarp tikinčiųjų, Benediktas XVI laikomas konservatyviu intelektualu.

Anksčiau, eidamas vyriausiojo doktrinos vykdytojo pareigas, jis buvo pramintas „Dievo rotveileriu“.

Tačiau, būdamas pontifiku, jis atrodė prislėgtas iššūkių, su kuriais susidūrė Bažnyčia, prarasdama įtaką ir šalininkus, o Vatikane daugelį metų vykę neramumai padarė savo įtaką.

Jis atsistatydino 2013 metų vasarį, kardinolams lotyniškai paskelbęs pranešimą, vėliau sakydamas, kad šį sprendimą lėmė mistinė patirtis.

Po atsistatydinimo Benediktas persikėlė į vienuolyną Vatikano teritorijoje.

Fotogalerija:

Popiežius Benediktas XVI (88 nuotr.)
+82