Vilniuje bus atidaryta fotografo Romualdo Požerskio paroda „Kelias“

Romualdo Požerskio nuotraukos
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-06-04 10:24
Birželio 6 d. 18 val. Galerijoje „Fantomas“ Žvėryne, Vilniuje atidaroma žinomo fotografo Romualdo Požerskio paroda „Kelias“. Šiam projektui atrinktos akimirkos iš menininko kelionių motociklu po Lietuvą ir automobiliu po JAV bei apsilankymai festivalyje „Burning Man“ ir Bangladeše. Kūrybos vakare taip pat bus rodomi R. Požerskio videofilmai apie Kalantos laikų Lietuvos baikerius, Vakarų Amerikos parkus bei „Route 66“ kelią, spalvingas paslaptingojo Bangladešo šeimas.

Vienas pagrindinių vakaro akcentų – intriguojantis filmas „Art Car in Burning Man“. Jame užfiksuoti dulkėta, karšta dykuma riedantys įvairaus dydžio objektai: vabzdžiai, gyvūnai, laivai, bokštai ar net drakonai. Fantastiškų padarų formas primenančios judančios mašinos žybsi šviesomis, riaumoja, groja trankią muziką, skleidžia dūmus ir spjaudosi ugnimi. Aštuonerius metus R.Požerskis fiksavo meno automobilius kūrėjų sambūryje „Degantis žmogus“ Nevados dykumoje. Festivalio kūrybinės idėjos įkvepia Lietuvos jaunus menininkus improvizuoti, jungti vaizdą, garsą, ugnį, kartu išsaugant natūralią aplinką.

Romualdo Požerskio nuotraukos
Romualdo Požerskio nuotraukos
Romualdo Požerskio nuotraukos
Romualdo Požerskio nuotraukos

Parodoje bus eksponuojama apie 50 fotografijų, atspindinčių R. Požerskio gyvenimo kelią. 1952 metais, kai būsimam fotografui buvo vieneri, jo tėvai įsigijo automobilį „Moskvič 400“ ir prasidėjo kelionės po Lietuvą, Krymą, Kaukazą. Vėliau R.Požerskis savo motociklu „Jawa“ keturis metus dienomis ir naktimis blaškėsi po dulkėtą Lietuvą. Jaunuolių Biblija buvo Džeko Keruako knyga „Kelyje“, kurios autorius sakė, kad žmogus gimsta du kartus, antrą kartą – kelyje. 2017 metais fotografas išleido knygą – „Neramūs keliautojai“, kurioje atspausdintas jo dienoraštis su jaunystės kelionių fotografijomis.

Romualdo Požerskio nuotraukos
Romualdo Požerskio nuotraukos

1988 metais fotografas atrado JAV ir nuo to laiko dažnai lankosi savo mėgstamiausiame mieste San Franciske, 2011 m. su žmona keliavo po vakarines valstijas, miegojo palapinėje kempinguose, 7000 kilometrų skriejo legendiniu Route 66 keliu ir aplankė 12 nacionalinių parkų. Nuo 2008 m. kasmet vyksta į Nevados dykumą ir savaitę praleidžia šiuolaikinio meno hepeningo „Burning Man“ siautulyje.

Romualdo Požerskio nuotraukos
Romualdo Požerskio nuotraukos

Pristatydamas naująją parodą, Požerskis sako: „Visas mūsų gyvenimas – Kelias: jis geriausiai išreiškia mūsų būseną ir įprasmina buvimą šioje žemėje“. Anot menininko, „keliaudamas pajunti, koks skirtingas šis pasaulis, ir supranti, kad beveik nieko apie jį nežinai, o tai, ką atrandi, tėra maža dalelė mūsų nuostabios Žemės. Gyvenimas yra kelias iš tamsos į Šviesą, iš tuščio lapo į Patirčių kosmosą, iš jausmų sumaišties į Dvasinę ramybę.“

2017-ųjų pavasarį dviaukščiame autobuse įrengta mobili meno galerija „Fantomas” apsistojo Žvėryne ir ėmėsi žadinti apsnūdusį kultūrinį rajono gyvenimą. Prieš tai kelis metus po Vilnių klajojusi galerija į naują vietą atsigabeno įvairių šiuolaikinio meno išraiškos formų bei sukūrė aplink save kūrybišką, baltais šezlongais ir plastmasinėmis palmėmis papuoštą, erdvę. 

Naujausi straipsniai