Florencijos „Pitti Uomo“: žakardo triumfas ir beprotiškai „minkšti“ vyrai

„Pitti Uomo“ gatvės stilius / Vida Press nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2016-01-17 14:20
Mūsuose yra toks vyriškos lyties apibūdinimas: „kietas vyras“. Naujiena iš Florencijos: kitą rudenį „kieti vyrukai“ bus „minkšti“. Kodėl? Jiems teks vilktis minkštus paltus. Štai jis – vyriškos elegancijos simbolis. Jei nežinočiau, kad tai vyriškas paltas, galbūt sakyčiau, kad tai vyriškas chalatas. Toks jis minkštas, purus, mielas.

Tiesa, iš vyro jis pareikalaus tam tikros aukos. Užsivilkęs 2016-2017 m. žiemos kolekcijos paltą, jis turės susitaikyti su „minkšto“ vyro sąvoka. Jis bus vyriškas, bet kitaip...

Apžiūrėjusi beveik 40 vyriškų drabužių butikų „Pitti Immagine Uomo“ ekspozicijose, matau aiškią tendenciją: ne striukės, o paltai dominuos kitą  žiemą vyro spintoje.  Italijos paltų gamintojai tvirtino, kad  būtent šis šaltojo sezono drabužis bus didžiausia garderobo investicija.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Vis dėlto ji pasiteisins – vyras jausis patogiai, nejaus šalčio, ir, žinoma, atrodys ekstravagantiškai – lyg ką tik nuo podiumo nulipęs modelis. Būsimo šaltojo sezono paltas sukirptas iš puraus audinio, kuris iš pirmo žvilgsnio tiktų ne vyrams, o dailiajai lyčiai. Tačiau tai nesvarbu, nes vis dėlto toks paltas nesugriaus, o tik paryškins stipriosios lyties vyriškumą.

Palto purumas ir minkštumas bus pats ryškiausias ateinančios žiemos iššūkis. „Kaip čia dabar? Vyrams teks gvelbti audinius iš moterų spintos?“, – klausinėjau Florencijoje stilistų. Vienas jų,  drabužių parduotyvės savininkas iš Blonijos,  gudriai nusišypsojęs, pareiškė, kad ne, vagiliauti neteks. Tiesiog  tipiški vyrų mėgstami audiniai – tvidas, „eglutė“, škotiški stambiais langais, „gaidžio pėdos“ pynimo ir „Velso princo“ languoti, juostuoti ir jersey – bus turtinami prabangiais verpalais – kašmyro, angoros, moheros, alpakos, lamos siūlu. Tas siūlas įaustas sudėtingu bouclé (kilpų) būdu. Štai kodėl paltas atrodo toks minkštas ir purus, lyg švelnus, bukliuotas moteriškas nertinis.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Kitą žiemą vyrų mados pasaulis nusilenks mesjė Josephui Marie Jacquard’ui. Jeigu mesjė iš Liono būtų gyvas, būtų labai patenkintas. Prancūzo prieš du šimtmečius išrastas žakardo audinys šiuolaikiniams vyrams bus tiek pat svarbus ir reikalingas, kaip ir naujausio modelio išmanusis telefonas. 

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Raudonojo vyno, ministerinio „blu“ atspalvio, militarisnės žalios ir įvairių pilkų bei ochros ir techno stiliaus ir atspalvių paltai Florencijoje žavėjo žakardiniaissudėtingų faktūrų audinais. Jie primins bičių korį, bus laminuoti ir sudygsniuoti lazeriu,  ir atrodys labai šilti. Puiku ir tai, jog šie paltai visiškai nesiglamžo, jie puikiai tinka kelionei, nes, netgi ištraukti iš lagamino, atrodo lyg ką tik atkeliavę iš parduotuvės. 

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Stebėjausi ir žavėjausi: vyrams skirti paltai – dvejopo silueto.  Vieni labai laisvi, lyg apsiaustai ir pončai, kartais lengvi surišti diržu lyg vonios chalatai, o kartais – prigludę ir dailiai išryškinantys vyro torsą lyg karališki surdutai.

Madingi bus įvairių kirpimų paltai, tik svarbu, kad vyras mokėtų juos vilkėti.

Florencijoje paltų siuvėjas iš mados namų „The Gigi“  man paaiškino: madingi bus įvairių kirpimų paltai, tik svarbu, kad vyras mokėtų juos vilkėti. O tai reiškia, kad laisvą paltą rekomenduojama vilkėti ant laisvų trikotažo, minkštos „fresco lana“ vilnos, Tasmanijos vilnos kelnių.

Tuo tarpu, siaurą, dailiai išryškinantį taliją ir plačius pečius – prie siaurų trumpintų degtuko formos kelnių. Technostiliaus laminuotą – ant degintų, suplėšytų, kitaip tariant, anaiptol neklasikinių džinsų.

 
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Įliemenuoti paltai, panašiai kaip ir švarkai – dvieiliai, susegti prabangiomis filigrano sagomis, su heraldikos ženklais. Dar viena svarbi detalė, iš kurios labai greitai galima suprasti, ar paltas – šio sezono, o gal – pernykščio, tai – pamušalas.

Jo net nepavadinčiau pamušalu, nes tai tiesiog vidinė palto audinio pusė. Jokio pamušalinio audinio nėra. Bet ta vidinė pusė tokia reikšminga, tokia pakylėta ir nė kiek nemažiau svarbi, kaip ir palto audinys. Dažnai siuvinėta rankomis, faktūriška. Ir būtinai – kitos spalvos. Jei paltas samanų spalvos, neretai jo vidus – skaisčiai raudonas.

„Ar nesušals žiemą vyras vilėkdamas paltu be pamušalo“, – teiravausi dviejų vaikinų, studijuojančių mados naujienas „Pitti Immagine Uomo“ parodoje. Jie vilkėjo vašeliu nertus paltus, primenančius... servetėles, kuriuos specialiai nusimezgė šiai parodai. „Ko vertas šaltis, jei taip išteiškiame save,“ – atsakė jauni stilistai, prisipažinę, kad siuva individualiems klientams Apulijoje.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Abejoti paltų praktiškumu neleido garsesnių Italijos butikų savininkai. Jie mane tikino – tikrai nesušals. Juk net sartoriale (it. pagal individualius išmatavimus pasiūtas) itin prigludęs paltas bus pašiltintas tauriais prabangiais verpalais, kurie palaiko pastovią kūno temperatūrą, nepriklausomai nuo aplinkos sąlygų. 

Kokį mačiau ekstravagantiškiausią Florencijos vyrą, vilkintį paltu? Mano dėmesio centre atsidūrė anaiptol ne pirmos jaunystės pliktelėjęs britas, bukliuotą vandenyno spalvos paltą vilkintis ant baltų džinsų. Žiemą tai atrodo lyg iššūkis. Kita vertus, vyrams tai nėra itin patogu dėl teplumo, klimato sąlygų. 

 
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Na, o daugybė žavių žakardinių paltukų, vilkimų prie šlaunis aptempiančių languotų vilnos kelnių, neišskyrė vyrų iš madingos vientisos minios. Minia neleido abejoti: vyras be palto kitąmet nesijaus tvirtas ir savimi pasitikintis.

Baltu vilnos ponču ir baltomis kelnėmis pasipuošęs dendis Florencijos „Fortezzada Basso“ tvirtovės kieme man tvirtino: kitąmet vyras bus visiškai laisvas, atsipalaidavęs nuo visokiausių psichologinių tabu. Geriausia šios laisvės išraiška – baltos kelnės žiemą. Ir beprotiškas beprotiškas palto minkštumas.

Elaima.lt

Naujausi straipsniai