Filmo „Žalioji knyga“ žvaigždė Mahershala Ali: kodėl šis aktorius įrašytas į istoriją?

Mahershala Ali
Mahershala Ali
Šaltinis: „Žmonės“
2019-02-25 13:45
AA

2017-aisiais Mahershala Ali (44) gavo „Oskarą“ ir tapo pirmuoju musulmonu aktoriumi, apdovanotu statulėle. Dar vieną statulėlę jis gavo šiemet, ir apskritai nūdienos Holivude staiga visiems jo prireikė.

Staiga – nes Ali į kino pasaulį atėjo ne vakar ir visi tie apdovanojimai bei pagarba – 20 metų pastangų vaisius. Dirbo serialuose: nuo „Įstatymo ir tvarkos“, „CSI kriminalistų“ ar „Alkatrazo“ iki mažiau žinomų trilerių ir kriminalinių juostų, kurie turėjo savo žiūrovų ir garantavo duonos kąsnį. Šmėkštelėjo „Keistoje Bendžamino Batono istorijoje“, „Niujorko šešėlyje“, tragiškai žuvo gelbėdamas Jennifer Lawrence heroję ketvirtoje „Bado žaidynių“ dalyje.

Po „Bado žaidynių“ ir netrukus sekusio garsiojo „Kortų namelio“, kuriame Ali keturis sezonus vaidino landų Vašingtono lobistą advokatą Remį Dantoną, jį įsidėmėjo publika. O tada Mahershala ryžosi lemiamam ėjimui: paliko serialą ir dar kartą pabandė tapti pagrindinių vaidmenų atlikėju, nelaukdamas, kol bus per vėlu. Vyrai kine irgi turi savo amžiaus cenzą – jei netapai žvaigžde iki tam tikros ribos, išgelbėti tave gali tik stebuklas, sėkmė arba netikėtai pabudusi režisierių meilė.

Mahershala Ali/ Vida Press nuotr.

„Mėnesiena“, Brado Pitto ir Adele Romanski prodiusuotas nepriklausomas projektas, 2017 metais susišlavė svarbiausius kino apdovanojimus ir nominacijas. Tačiau Ali buvo svarbiausias jo geriausio antraplanio aktoriaus „Oskaras“, pelnęs ne tik profesinę sėkmę.

Iki tol nė viena musulmonų kino žvaigždė (Mahershala – buvęs krikščionis, priėmęs islamą prieš 17 metų) nebuvo pelniusi statulėlės. O kelios dienos iki istorinės ceremonijos jo žmona Amatus Sami-Karim, taip pat aktorė ir muzikantė, pagimdė pirmagimę Bari. Aktorius sako, kad šeimoje iki šiol juokaujama, kaip Amatus laukėsi kūdikio, o jis – kino akademikų sprendimo. Pakilęs į „Dolby“ teatro sceną atsiimti apdovanojimo, susijaudinęs vyras teįstengė padėkoti žmonai.


Mahershala Ali/ Vida Press nuotr.

Per dvejus metus nuo anų „Oskarų“ naujagimė Bari paaugo, o tėtis spėjo nusifilmuoti dar keliuose serialuose, tarp jų trečiajame „Tikro detektyvo“ – prestižinio, madingo, kritikų apglostyto ir žiūrovų pamėgto „Home Box Office“ kūdikio – sezone. Ką jau kalbėti apie „Žaliąją knygą“ – vieno garsiausių amerikiečių džiazo pianistų Dono Shirley (1927–2013) autobiografiją: už Dono vaidmenį Mahershala jau gavo „Auksinį gaublį“ ir dar vieną „Oskarą“ už antraplanį vaidmenį. Tai yra graži, nors kiek pavėluota, gimtadienio dovana – vasario 16-ąją aktoriui sukako keturiasdešimt penkeri.

Mahershalos Ali karjeros vidurdienis yra gražus. Vis dėlto aktorius ją sąmoningai pristabdė – sunerimo, kad begalinis darbo srautas gali sutrikdyti šeimos harmoniją. Ir apskritai atėjo laikas jo žmonai pasirūpinti savo karjera. O jam – pailsėti, juk tarp „Žaliosios knygos“ ir „Tikro detektyvo“ filmavimų buvo vos savaitės pertrauka.

Mahershala Ali/ Vida Press nuotr.

Taigi – Mahershala Ali neskuba priimti darbo pasiūlymų, o į pirmą planą išeina Amatus Sami-Karim? Ne itin įprastas ėjimas musulmonų šeimoje, bet ir pati šeima – neįprasta (Ali priklauso judėjimui ahmadiyya.) Beje, prieš kelerius metus Amatus, irgi uoli tikinčioji, dar ir gimusi tikinčiųjų šeimoje, nustojo gatvėje dėvėti hidžabą – tai tiesiog nebebuvo saugu.

Paties Ali kelias į tikėjimą kur kas sudėtingesnis. Jis krikštytas kaip Mahershalalhashbazas – tokį sudėtingą vardą mama Willicia, pastorė ir pastoriaus dukra, išskaitė Biblijoje. Tėvas – Phillipas Gilmore’as – paliko šeimą, kai sūnui buvo treji: pametęs galvą dėl šokių, jis laimėjo televizijos talentų konkursą „Soul Train“ ir 20 metų buvo Brodvėjaus miuziklų žvaigždė. Žmona su sūnumi liko Kalifornijoje, ir, prisipažįsta aktorius, nereikėtų nė abiejų rankų pirštų suskaičiuoti, kiek kartų matėsi su tėvu, nors gerbė jo darbą ir juo žavėjosi. Tiesa, pats rengėsi tapti ne aktoriumi, o krepšininku: 1,87 metro ūgio vaikinas nesunkiai laimėjo sportininko stipendiją, tačiau vėliau pakeitė planus.

Mahershala Ali/ Vida Press nuotr.

Net permainingame nūdienos pasaulyje suaugę žmonės retai keičia tikėjimą taip radikaliai, jau greičiau tampa ateistais, agnostikais ar apskritai lieka abejingi. Pastoriaus anūkas (po tėvų skyrybų jis daugiausia laiko praleisdavo pas senelius) kurį laiką buvo nuoširdus krikščionis. Tačiau bręstant šito nepakako ir jaunas vyras ėmė ieškoti kelio į Dievą, gilintis į įvairias religijas bei filosofijas. Galiausiai pasirinko islamą.

2000 metų pradžioje Gilmore’as tapo Ali. Vardą ir taip visada trumpino: vaikystėje jį vadino Hershaliu, paskui pats nusprendė būti Mahershala. Atkaklus vaikinas neketino leisti, kad dėl kelių neištariamų skiemenų publika jo neįsidėmėtų, o būti beveidžiu Ali M, kaip pasiūlė filmo „Niujorko šešėlyje“ kūrėjai, irgi nenorėjo.

Be abejonės, tuo metu ir mama – su ja sūnus rado bendrą kalbą, – ir draugai buvo nustebę ir sutrikę, tačiau tokį sprendimą priėmė kaip dvasines paieškas. Geriau pažįstantys kolegos Ali apibūdina kaip ne šios žemės žmogų ir kone šventąjį – su juo lengva ir malonu bendrauti, yra labai atviras. Ir net žurnalistai pabrėžia, kaip kantriai, mąsliai ir ilgais, apgalvotais sakiniais Mahershala atsako į, regis, paprastus klausimus. 

Aktorius Mahershala Ali (6 nuotr.)