Festivalis „Sirenos“ pristato Lietuvos teatro vitriną: 13 spektaklių, jauni ir gerai žinomi scenos vardai

Spektaklis „Nuostabūs dalykai“ / Mantas HeadShooter nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-08-07 13:37
Ryškius vaidmenis šiandienos teatre ir kine kuriančios aktorės Augustė Pociūtė ir Gailė Butvilaitė sako, kad kiekviena karta yra nesuprastoji, o aktorius, kuris scenoje norėtų būti nematomas, kartais yra labiausiai matomas. Ir į jį įdomiausia žiūrėti. Augustė ir Gailė pokalbyje su „Sirenomis” taip pat svarsto, ar gali būti, kad pasaulis yra jų tik vienam „sezonui”, ir renkasi savo poziciją tarp „tiesos” ir „klaidos”.

„Tiesa/Klaida” – tai iš gerų paskatų „Sirenų” kuriamas manipuliatyvus vaizdo pokalbis, kuriame kalba rašytojai, teatro režisieriai, aktoriai, scenografai, filosofai, kompozitoriai, muzikos atlikėjai. Tai komentarai apie kasdienybę, skirtingas kartas, mokytojus ir mokinius, jų tarpusavio ryšius, socialinius tinklus, teatrą ir tai, kas greta jo. Šie pokalbiai yra glaudžiai susiję su rugsėjo 25-spalio 13 d. vyksiančio teatro festivalio spektaklių nagrinėjamomis temomis. 

Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos” šių metų tema – „Ryšio klaida”, apjungianti festivalio tarptautinę ir lietuviškąją programą. Visi festivalio spektakliai ir programa: www.sirenos.lt.

„Festivalis „Sirenos“, pirmasis pradėjęs rengti lietuviško teatro vitriną ir pakvietęs su ja susipažinti užsienio scenos ekspertus, per 15 metų parodė garsiausių lietuvių režisierių spektaklius – nemaža jų dalis dabar sudaro Lietuvos teatro aukso fondą. Praėjusiais metais išėjo Eimuntas Nekrošius – po tokios netekties supranti, kad teatras šiandien yra esminių pokyčių ir virsmų zonoje. Todėl ypač svarbi į sceną žengianti naujoji karta, kurią šiemet norime pristatyti. Vieniems režisieriams tai – debiutiniai darbai, kiti jau yra sukūrę ne vieną spektaklį ir toliau formuoja savitą teatro kalbą. Neatsitiktinai lietuviškoje vitrinoje – ir E. Nekrošiaus mokinių spektakliai“, – sako „Sirenų“ lietuviškosios programos koordinatorė Agnė Pulokaitė.

Lietuvos teatro vitrinos spektakliai skirtingose Vilniaus scenose bus rodomi rugsėjo 25-29 dienomis. „Mūsų teatro mėgėjams tai išskirtinė galimybė per labai trumpą laiką pamatyti šviežius, drąsius, novatoriškus pastarųjų poros sezonų lietuviškus spektaklius. Taigi durys atviros visiems, ne vien Vilniuje festivalio metu būsiantiems užsienio ekspertams ar galimiems kūrybos partneriams“, – pabrėžia A. Pulokaitė.

16-tąjį kartą pristatomoje „Sirenų“ lietuviškoje programoje – žinomų ir ne sykį apdovanotų teatro kūrėjų darbai. Tai režisierės Yanos Ross „Vienos miško pasakos“ (pristato Valstybinis jaunimo teatras), Oskaro Koršunovo „Liučė čiuožia“ (OKT/Vilniaus miesto teatras), Artūro Areimos „Fizikai“ (Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras), Kirilo Glušajevo „Nuostabūs dalykai“ (teatras „Kitas kampas“), klaipėdietės lėlių teatro dailininkės ir režisierės Gintarės Radvilavičiūtės „Doriano Grėjaus portretas“ (Vilniaus teatras „Lėlė“), šiemet „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimuose triumfavusio norvegų režisieriaus ir choreografo Jo Strømgreno šokio spektaklis „Durys“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).

Lietuvos teatro vitrinos „Jaunų balsų“ programoje – net kelių E. Nekrošiaus studentų darbai. Tai Pauliaus Markevičiaus spektaklis „Dalykai“ (Meno ir mokslo laboratorija), Adomo Juškos „Fikcijos“ (Valstybinis jaunimo teatras) ir Ievos Kaniušaitės spektaklis „1+1=1“ (teatras ,,Meno fortas“).

Tarp „Jaunų balsų“ žiūrovai galės pamatyti ir pirmą kartą „Sirenose“ dalyvaujančio Apeirono teatro režisierės Eglės Kazickaitės spektaklį „Stabat Mater“. Žanro ribas laužys muzikos ir medijų performansas „This Order Goes Wrong“ (smuikas – Lora Kmieliauskaitė, kompozitorius – Dominykas Digimas, vaizdas – Kristijonas Dirsė ir Kornelijus Jaroševičius, dramaturgija – Rimantas Ribačiauskas), pristatytas „Menų spaustuvės“ jaunųjų menininkų programoje „Atvira erdvė“.

Debiutas ne tik „Sirenose“, bet ir apskritai profesionalioje scenoje – tai režisieriaus Motiejaus Ivanausko spektaklis „Užšalimas“, tapęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos meno eskizų konkurso „Balkono okupacija 2018“ nugalėtoju. Taip pat – šiame konkurse publikos simpatijų prizą pelnęs spektaklis „Viskas, kas žemiška, liudija apie mirtį“ (rež. Augtumas Danielius Harner, kūrybinė grupė: Jonas Golubovskis, Džiugas Grinys, Karolis Norvilas, Aurelijus Pocius).

Pirmą kartą „Sirenų“ Lietuvos teatro vitrinoje dalyvauja Juozo Miltinio dramos teatras, Apeirono teatras, Meno ir mokslo laboratorija, improvizacinis teatras „Kitas kampas“.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai