„Eurovizinę“ dainą pristatanti Paula Urbana: „Siekti savo svajonių įkvėpė Monika Liu“

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.
Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-01-18 08:48
AA

Paula Urbana – išskirtinio balso lietuvių atlikėja iš Jungtinės Karalystės, debiutuojanti šių metų nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje su savo ir dviejų kolegų bendros kūrybos daina „It Is What It Is“. Ji džiaugiasi, kad nors dalyvauti atrankoje pasiryžo kone paskutinę paraiškų priėmimo dieną, tačiau atvykus į Lietuvą per stebėtinai trumpą laiką pavyko suburti puikią komandą ir sklandžiai pasiruošti pasirodymui.

Neplanuotas žingsnis

Sekantiems muzikos naujienas Paulos Urbanos vardas nėra naujas: prieš kelerius metus mergina pristatė debiutinę dainą anglų kalba. Tačiau Lietuvos nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje ji dalyvauja pirmąkart.

Pateikti savo dainą „Eurovizijos“ atrankos komisijai Paula apsisprendė likus dienai iki paraiškų priėmimo pabaigos. Sužinojusi, kad pateko tarp atrinktųjų, atvyko į Lietuvą viena, neturėdama padedančios komandos. Tačiau tai netapo kliūtimi: per palyginti trumpą laiką subūrė grupę talentingų savo srities specialistų, tarp kurių ir choreografė Rugilė Dailidaitė. Ją maloniai nustebino tautiečių geranoriškumas, leidęs sklandžiai pasiruošti „Eurovizijos“ atrankai.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

„Su šeimos narių pagalba sutikau nuostabią auksarankę dizainerę ir siuvėją Liną Narbu – ji maloniai sutiko man padėti ir pasiūti sceninę suknelę, atidėjusi kitus savo suplanuotus darbus. Besiruošdama pasirodymui sutikau dar daugiau nuostabių žmonių. Inesa Uktverienė šiuo metu užsiima mano vardo sklaida, o puiki fotografė Aura Šimkienė, aukodama savo laisvalaikį, skyrė man dėmesio ir pasirūpino gražiomis fotografijomis“, – džiaugiasi atlikėja.

Anot jos, daina „It Is What It Is“ nebuvo parašyta specialiai „Eurovizijos“ konkursui.

„Ši daina skirta mano albumui ir jau kuris laikas gyvena mano asmeniniuose archyvuose. Albumą rašiau dalimis, visos dainos susijusios viena su kita ir pasakoja bendrą istoriją. Tai daina apie išgyvenimą, vidinį chaosą, draugystes, išdavystę ir naują pradžią. Apie tai, kad mes dažnai stengiamės dėl kitų žmonių, kuriems visai nerūpim. Tai daina apie susitaikymą. To, kas tau lemta, neišvengsi, todėl neverta savęs keisti ir kovoti dėl to, kas stipriai priešinasi tavo realybei“, – dainos idėją pristato atlikėja ir viena iš jos kūrėjų.

Įdomus šios dainos kūrimo procesas. Jos žodžius Paula parašė kartu su Davidu Boydenu ir Francesca Morris.

„Kai jau turėjau dainos akordus ir primityvią melodija, papasakojau Davidui ir Francescai idėją. Dainos posmelius parašėme atskirai, vėliau susirinkome ir kartu nušlifavome dainą iki dabartinio varianto“, – pasakoja atlikėja.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

„Euroviziją“ Paula žiūrėdavo nuo mažens, pirmasis jai labiausiai įsiminęs pasirodymas buvo Ruslanos „Wild Dances“. Gyvendama Anglijoje ji nepraleisdavo progos balsuoti už Lietuvos atstovus, o nusprendusi pagaliau pati išbandyti jėgas atrankoje į „Euroviziją“, nė nedvejojo, kurią šalį pasirinkti.

„Kadangi esu lietuvė, namuose visada buvo skatinama lietuvybė, todėl neturėjau jokių abejonių, kad noriu atstovauti Lietuvai“, – šypsosi atlikėja.

Muzikinis kelias Londone

Paula gimė ir augo muzikalioje šeimoje. Senelis iš tėčio pusės – profesionalus muzikantas ir dirigentas. Šeimos namuose nuolat lankydavosi jo draugai muzikantai, kambariuose stovėjo įvairiausių muzikos instrumentų. Paula prisimena, kad dar būdama maža jautė stiprią trauką prisiliesti prie instrumentų, nors kai kurie buvo didesni už ją.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

Merginos mama – taip pat muzikali: Juozo Gruodžio muzikos mokykloje mokėsi smuiko klasėje, o močiutė dainavo tautiniame choro kolektyve.

„Nuo mažens apsupta muzikos neabejojau, kad užaugusi būsiu muzikos srityje. Aš gimiau muzikoje“, – sako atlikėja.

Dar būdama moksleivė Paula kartu su šeima išvyko gyventi į Londoną. Čia jos ryšys su muzika ne tik nenutrūko, bet ir sustiprėjo.

„Lietuva yra nuostabi, tačiau labai mažytė šalis. Todėl atsiradus galimybei legaliai išvykti gyventi ir dirbti į Angliją mama su patėviu taip ir padarė, norėdami įgyti daugiau patirties, žinių, suteikti man išsilavinimą ir platesnį požiūrį į pasaulį“, – išvykimo priežastis įvardija atlikėja.

Gyvenimo svečioje šalyje pradžia jaunai merginai nebuvo lengva. Daugiausia sunkumų kėlė adaptacija mokykloje.

„Atvykusi į Angliją ir pradėjusi lankyti vietinę mokyklą patyriau kultūrinį šoką. Kiti moksleiviai nebuvo labai draugiški man, kaip kitatautei. Nors anglų kalbą buvau pramokusi Lietuvoje, tačiau jaunimo žargonas man buvo gan svetimas, teko greitai išmokti norint integruotis į jų grupę“, – prisiminimais dalijasi Paula.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

Mokykloje jai ypač patiko dailės, dramos ir, žinoma, muzikos pamokos, labiausiai dėl to, kad klasės buvo aprūpintos gausybe priemonių. Muzikos klasėje buvo galima groti įvairiais instrumentais ir mokytojai skatino rašyti savo kūrinius.

„Mokykloje dažnai būdavo rengiami muzikiniai pasirodymai, mielai juose dalyvaudavau. Kartą į mokyklą atvyko jaunų talentų ieškotojai iš Amerikos, buvau atrinkta. Su jų pagalba dvi savaites intensyviai ruošėmės pasirodymui, tai davė vertingos patirties“, – vieną pirmųjų savo talento įvertinimų prisimena atlikėja.

Paulą siekti savo svajonių muzikos srityje įkvėpė tuo metu Londone gyvenusi atlikėja Monika Liu.

„Dar gyvendama Lietuvoje pamačiau Monikos Liu pasirodymą su SEL ir susižavėjau. Gyvenant Londone atsirado galimybė lankyti pas ją privačias vokalo pamokas. Pamenu, šokinėjau iš džiaugsmo ir jaudulio, nes Monika man buvo didelis autoritetas. Ji buvo neseniai grįžusi iš Niujorko ir pasakojo man savo muzikinio kelio istoriją. Tai mane įkvėpė siekti savo svajonių“, – pasakoja Paula.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

Vėliau įstojusi į koledžą ji mokėsi muzikos, fotografijos ir grafinio dizaino. Tuos metus prisimena kaip vienus gražiausių ir turiningiausių: „Koledže mokiausi vokalo pas nuostabią džiazo vokalistę, ji mane paskatino stoti į muzikos institutą, kad įgyčiau bakalauro laipsnį. Koledžas man suteikė daug galimybių koncertuoti su gyvos muzikos grupe. Kas mėnesį rengdavome pasirodymus įvairiose muzikos erdvėse, tokiose kaip „Pop Brixton“, „Queens Theatre“, „Forge Camden.“

Baigusi koledžą, Paula daug svarstė, kokį kelią rinktis toliau. Kad ir kaip mėgo muziką, rinktis dainininkės kelią atrodė rizikingas žingsnis.

„Metus laiko ieškojau savęs, bandžiau rasti žmonių, su kuriais galėčiau dirbti ir kurti. Neslėpsiu, esu drovi, todėl nebuvo drąsu. Apsisprendžiau likti su muzika ir pradėjau sau geriausio muzikos instituto paieškas“, – pasakoja Paula.

Išgirdusi daug gerų atsiliepimų apie ICMP institutą (Institute of Contemporary Music Performance), ji pateikė stojimo paraišką ir tapo šios įstaigos studente.

ICMP studijavo daug garsių muzikantų ir, pasak Paulos, dauguma ten dirbančių dėstytojų yra žinomi atlikėjai ar muzikos prodiuseriai. Tarp instituto absolventų – Matty Brownas (Stormzy būgnininkas), Louisa Allen iš grupės „Foxes“, Edas O’Brienas („Radiohead“ gitaristas) ir daug kitų.

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

Studijų metais tęsėsi savojo muzikinio kelio paieškos, pažintys su ypatingomis muzikos pasaulio asmenybėmis, formavosi atlikėjos pasaulėvoka.

„Antraisiais studijų metais, per COVID-19 pandemijos įkarštį, užsimezgė draugystė su dėstytoja Erika Footman. Ji man labai padėjo „naviguoti“ muzikos pasaulyje. Erika nuoširdi ir savo pavyzdžiu rodo, kad muzikantai neturi konkuruoti tarpusavyje. Jos mėgstama frazė: „Visiems yra vietos.“ Erika dalyvavo pasauliniame ture kartu su atlikėju Mika, buvo jo pritariančioji vokalistė, vėliau tapo legendinės britų roko grupės „Skunk Anansie“ pritariančiąja vokaliste. Jos vyras Markas Richardsonas yra šios grupės būgnininkas.

Rašydama savo bakalauro darbą ieškojau būgnininko, kuris galėtų groti būgnų partiją darant įrašą. Markas mielai sutiko, ir dainoje „You Told Me So“ girdisi jo atlikimas. Tuo pačiu metu Markas ir Erika ruošėsi Europos turui su „Skunk Anansie“ grupe ir suteikė man galimybę dalyvauti generalinėje repeticijoje. Joje susipažinau su pačia „Skin“ vokaliste ir kitais grupės nariais. Visos šios įgytos patirtys atsispindi mano kūryboje. Manau, kad svarbiausia – nebijoti eksperimentuoti, skambėti kitaip ir ieškoti savo unikalumo ir autentiškumo, – apie tai, kas formavo jos, kaip atlikėjos, pasaulėžiūrą, pasakoja Paula ir priduria: – Vadovaujuosi iš dėstytojos perimtu moto „Visiems užteks vietos“. Nenoriu su niekuo konkuruoti, noriu parodyti save ir savo kūrybą.“

Paula Urbana / Auros Šimkienės nuotr.

Apie muzikinį skonį ir kelionių aistrą

Nors mergina pradėjo kurti dar mokykloje, tačiau, sparčiai tobulėjant, pirmieji kūriniai taip ir neišvydo dienos šviesos.

„Augdama keičiausi ir vis dar keičiuosi, turbūt tai niekada nesiliaus, todėl ir mano muzikos skonis, supratimas keičiasi kartu su manimi. Muzikos klausausi daug ir įvairios: alternatyviosios, popmuzikos, roko, džiazo, ritmenbliuzo, tai ir atsispindi mano kūryboje. Šiuo metu daug klausau „Tame Impala“, „Depeche Mode“, Rosalios, „Daft Punk“, „Blondie“, – savo muzikinį skonį apibūdina atlikėja.

Į Lietuvą Paula grįžta dažnai, nes čia – šeimos namai, gyvena giminaičiai, su kuriais turi stiprų ryšį nuo vaikystės. Tačiau, ar ateityje sugrįš gyventi į gimtinę, kol kas atsakyti negali.

„Nesu prisirišusi prie vienos vietos, mėgstu keliauti ir keisti aplinką, todėl kur norėčiau gyventi, dar nežinau“, – sako Paula.

Paula Urbana (9 nuotr.)
+3