„Eurovizijos“ skandalo atomazga: paaiškėjo, kaip balsavime sukčiavo 6 šalių komisijos

Laura Pausini 2022-ųjų „Eurovizijoje“ / „Scanpix“ nuotr.
Laura Pausini 2022-ųjų „Eurovizijoje“ / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-05-19 20:01
AA

Po „Eurovizijos“ finalo nuvilnijęs skandalas dėl nesąžiningo kelių šalių žiuri balsavimo vis dar nerimsta. Ketvirtadienio vakarą dainų konkurso organizatoriai išplatino pareiškimą, kuriame paaiškino, kaip antrojo „Eurovizijos“ pusfinalio metu sukčiavo šešių komisijų nariai.

„Euroviziją“ transliuojanti Europos transliuotojų sąjunga (EBU) po didžiojo konkurso finalo, vykusio gegužės 14-ąją Turine, prabilo apie neskaidrius šešių šalių – Azerbaidžano, Sakartvelo, Juodkalnijos, Lenkijos, Rumunijos ir San Marino – komisijos narių balsus.

„Europos transliuotojų sąjungos (EBU) visos Europos balsavimo partneriui atlikus žiuri balsavimo analizę po 2022 m. „Eurovizijos“ dainų konkurso antrojo pusfinalio antrosios generalinės repeticijos, šešių šalių balsavimuose buvo nustatyti tam tikri pažeidimai“, – rašoma šeštadienio pareiškime.

Ketvirtadienį EBU išplatino antrą oficialų pareiškimą, kuriame įvardijo per antrąjį pusfinalį naudotus neteisėtus balsavimo modelius.

„Kalush Orchestra“ „Eurovizijos“ finale / Scanpix nuotr.

„Antrajame pusfinalyje keturios iš minėtų šešių šalių žiuri į geriausiųjų penketuką įtraukė penkias kitas šalis (atsižvelgiant į tai, kad jos negalėjo balsuoti už save). Viena žiuri į geriausiųjų šešetuką įtraukė tas pačias penkias šalis; paskutinė iš šešių žiuri į geriausiųjų ketvertuką įtraukė keturias kitas šalis, o penktąją – į geriausiųjų septintuką. Keturios iš šešių komisijų gavo bent vieną 12 taškų rinkinį, kuris yra maksimalus galimas skirti balas“, – rašoma eurovision.tv. paviešintame pareiškime.

„Eurovizijos“ organizatorių teigimu, įtarimus keliančius sutapimus užfiksavo nepriklausomi stebėtojai. Jie pripažino, kad penkios iš minėtų šalių kitų pusfinalio komisijų vertinimu neturėjo patekti tarp aštuonių aukščiausius balus gavusių pasirodymų.

„Tokio masto komisijų balsavimo modelio pažeidimas yra precedento neturintis atvejis“, – tikina konkurso rengėjai.

Šie pažeidimai turėjo įtakos antrojo pusfinalio ir finalo rezultatams. Susiklosčius tokiai situacijai, rengėjai neskaidrių balsų nutarė neužskaityti ir juos pakeisti kitais pagal taisyklėse numatytą sistemą. Kiekvienos atitinkamos šalies pakaitinis bendras rezultatas tiek antrajame pusfinalyje, tiek didžiajame finale apskaičiuotas remiantis kitų šalių, kurių balsavimo modelis buvo panašus, rezultatais. Nesąžiningai balsavusios šalių komisijos buvo diskvalifikuotos.

„Šou sėkmei labai svarbus tiek kiekvienos šalies nacionalinės komisijos, tiek telefonu ar SMS žinutėmis balsuojančių žiūrovų sąžiningumas. EBU pareiga visoms suinteresuotosioms šalims, taip pat ir visiems 40 dalyvaujančių visuomeninių transliuotojų užtikrinti, kad kiekvieno tiesioginio eterio pabaigoje galėtume pateikti teisingus rezultatus, todėl bet koks taisyklių pažeidimas vertinamas labai rimtai“, – teigia „Eurovizijos“ organizatoriai.

Teigiama, kad būtent dėl minėtos priežasties šių šalių balsus per finalo transliaciją perskaitė EBU vykdomasis konkurso prižiūrėtojas Martinas Österdahlis, o ne valstybių deleguoti pranešėjai.

„Eurovizijos 2022“ finalas Turine (59 nuotr.)
+53