„Eurovizijos“ lyderiai „Kalush Orchestra“: negirdėti faktai, mama Stefania ir kas bus, jei laimės

Olehas Psiukas su mama Stefania ir „Kalush Orchestra“ 2022 m. „Eurovizijoje“ / Scanpix, EBU ir socialinių tinklų nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

„Eurovizijos“ užkulisiai kalba, lažybininkai prognozuoja, o dainų konkurso gerbėjai klijuoja lyderių etiketes – taip šiemet ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“ skinasi kelią į populiarumo viršūnę. Nors jų šalyje šiuo metu vyksta karas, Turine viešinti grupė sako, kad pergalė dainų konkurse visai Ukrainai taip pat būtų svarbi. Kaip jiems laimėjus, „Eurovizija“ kitąmet atrodytų Ukrainoje? Ką žinome ir ko dar nesame girdėję apie ukrainiečių grupę, kuri pavergė širdis su daina „Stefania“? Portalas Žmonės.lt kviečia susipažinti ir sudalyvauti apklausoje.

Meilė Ukrainai užkoduota grupės pavadinime ir dainose

„Eurovizijos“ finale pasirodysianti grupė „Kalush Orchestra“ buvo pavadinta Ukrainos miesto Kalušo vardu. Įsikūręs Karpatų kalnų papėdėje, jis grupei tarnauja kaip talismanas, įkvepiantis į savo dainas įtraukti įvairius liaudies elementus ir autentišką ukrainietišką muziką. Be to, tai yra grupės lyderio Oleho Psiuko gimtasis miestas.

Iš pradžių grupę sudarė trys nariai – Olehas Psiukas, Ihoris Didenchukas ir Vladas Kurochka (KylymMen), vėliau prie jų prisijungė Timofejus Muzychiukas, Vitalijus Duzhykas ir Sasha Tabas. 

Tiesa, vienas iš grupės narių jau turi patirties „Eurovizijos“ scenoje: Ihoris Didenchukas pernai vyko į Roterdamą ir pasirodė su kita savo grupe „Go_A“.

Olehas Psiukas su mama Stefania / Socialinių tinklų nuotr.

Žinoma, kad šiemet „Eurovizijoje“ išpopuliarėjusi grupės daina „Stefania“ yra duoklė Oleho Psiuko mamai. Šią dainą ji pirmą kartą išgirdo tik tada, kai grupė ją sudainavo Ukrainos atrankos į „Euroviziją“ metu.

„Daina „Stefania“ skirta mano mamai, toks ir yra jos vardas. Parasidėjus karui, daina daugeliui žmonių tapo itin reikšminga, nes jie dainą interpretavo kaip „motiną Ukrainą“. Štai kodėl daina įsilieja į daugelio ukrainiečių širdis. Tikimės, kad ją pamėgs ir europiečiai“, – portalui eurovisionword.com pasakojo O.Psiukas.

„Pagrindinis šios dainos ir performanso simbolis taip pat yra mama. Dabartinėje mūsų šalies situacijoje, kuomet vyksta karas, mamų akys gydo mūsų sielas. Mamų rankos saugo vaikus. Mamų ašaros nukrenta ant žemės ir kuria naują gyvenimą“, – pridūrė pasirodymo režisierius Oleksijus Zhembrovskis.

„Kalush Orchestra“ 2022 m. „Eurovizijoje“ / EBU nuotr.

Vingiuotas kelias į „Euroviziją“

Dar vasario mėnesį Ukrainos visuomeninis transliuotojas surengė nacionalinę atranką „Vidbir 2022“.  Tačiau tąkart atranka baigėsi Alinos Pash pergale. Ukrainos atrankoje į „Euroviziją“ „Kalush Orchestra“ buvo žiūrovų favoritai, tačiau komisijos buvo įvertinti ne taip gerai ir galutinėje lentelėje užėmė antrąją vietą.

„Kalush Orchestra“ jau tada neketino pasiduoti. Atranką laimėjus Alinai Pash, muzikantai pareiškė įtarimus dėl esą neskaidraus balsavimo, rezultatus netgi ketino ginčyti teisme.

Tačiau galiausiai A.Pash į „Euroviziją“ taip ir neišvažiavo dėl kilusio skandalo. Vykti į konkursą ji atsisakė po to, kai nuaidėjo skandalinga istorija – iškilo įtarimų, kad 2015 m. rugpjūčio mėnesį ji nelegaliai lankėsi Kryme. Pagal Ukrainos įstatymus, kiekvienas, norintis patekti į Krymą, turi gauti Ukrainos vyriausybės leidimą kirsti teritoriją per Ukrainą.

„Kalush Orchestra“ – Stefania:

Antroje vietoje su daina „Stefania“ likę „Kalush Orchestra“ sutiko užimti jos vietą ir atstovauti Ukrainą „Eurovizijoje“. Ši žinia pasirodė kitą dieną po to, kai „Vidbir 2022“ nugalėtoja Alina Pash pasitraukė iš konkurso. Pasak grupės lyderio Oleho Psiuko, sprendimas šiemet atstovauti šaliai buvo akivaizdus.

„Tai nebuvo sunkus sprendimas. Mus palaikė visuomenė. Šimtai tūkstančių žmonių balsavo už mus, ir mes nebuvome pasirengę jų nuvilti“, – atvykęs į Turiną žurnalistams sakė O.Psiukas.

„Kalush Orchestra“ 2022 m. „Eurovizijoje“ / Scanpix nuot.

Praėjus vos dviem dienoms po oficialaus pranešimo, kad „Kalush Orchestra“ atstovaus Ukrainai šių metų „Eurovizijos“ dainų konkurse, prasidėjo Rusijos invazija. Šalies dalyvavimas „Eurovizijoje“ ir vėl buvo neaiškus.

Visai neseniai Ukrainos valdžios institucijos leido grupei išvykti iš Ukrainos ir oficialiai leistis į eurovizinę kelionę. Vis dėlto grupės nariai žino, kad po konkurso teks sugrįžti į žiaurią karo realybę, nuo kurios jie net ir neketina bėgti.

„Šiuo metu turime specialų leidimą išvykti iš Ukrainos. Po konkurso grįšime namo ir darysime tai, ką darėme anksčiau. Pavyzdžiui, aš esu subūręs 35 žmonių savanorių organizaciją. Mes padedame žmonėms rasti pastogę, transportą ir vaistus. Kasdien stengiamės kuo galime padėti ukrainiečiams“, – aiškino Olehas Psiukas.

Ukrainos atstovai „Eurovizijoje'22“ grupė „Kalush Orchestra “ / EBU nuotr.

Per spaudos konferenciją Turine Olehas atskleidė, kad vienas iš grupės narių nusprendė likti Ukrainoje ir kovoti už savo šalį.

Ką Ukrainai reikštų pergalė „Eurovizijoje“? 

Leidimas išvykti iš Ukrainos ir dainuoti „Eurovizijoje“ grupei „Kalush Orchestra“ diktuoja didelę atsakomybę. Nors jų šalyje vyksta karas, jie pasiryžę kovoti ir dėl pergalės dainų konkurse.

„Atstovauti Ukrainai karo metu mums yra didelė atsakomybė. Jaučiame garbę galėdami būti čia. Norime, kad mūsų muzika būtų girdima ir už Ukrainos ribų“, – sako grupės nariai.

Šiais metais dainų konkurso lažybininkai Ukrainai prognozuoja pirmą vietą. Šiuo metu jų pergale tiki net 45 proc. lažybininkų. Ką pergalė „Eurovizijoje“ reikštų Ukrainai su „Kalush Orchestra“ priešaky? O kas, jei šių metų „Eurovizijos“ konkursą laimės Ukraina? Tai buvo pagrindiniai klausimai, į kuriuos grupės lyderis Olehas atsakė per spaudos konferenciją Turine.

„Manome, kad bet kokia pergalė, bet kokiu aspektu šiais laikais Ukrainai būtų labai svarbi. Jei laimėsime, „Eurovizija 2023“ vyks Ukrainoje. Tai bus nauja, integruota, gerai išvystyta ir klestinti Ukraina“, – užtikrintai sakė šių metų „Eurovizijos“ lyderiais laikomi ukrainiečiai.

Fotogalerija:

„Kalush Orchestra“ (17 nuotr.)
+11
Skaitykite daugiau