Europa pasirinko: „Euroviziją“ laimėjo italai „Måneskin“, „The Roop“ – aštunti!

„Måneskin“, „The Roop“, „Go_A“, „Måneskin“ / „Scanpix“ nuotr.
„Måneskin“, „The Roop“, „Go_A“, „Måneskin“ / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-05-22 21:05
AA

Po daugiau, nei savaitę trukusių repeticijų, dviejų pusfinalių ir atliktų daugiau, nei 50 tūkst. Covid-19 testų, „Eurovizijos“ finalas galiausiai įvyko. Roterdamo „Ahoy“ arenoje buvo vienam vakarui surengta dainų ir įsimintinų šou fiesta. Ją gyvai stebėjo 3500 gerbėjų ir milijonai žiūrovų prie televizijos ekranų. Galiausiai po įtempto šalių komisijų ir žiūrovų balsavimo paaiškėjo, kad konkursą laimėjo Italijos rokeriai „Måneskin“ su daina „Zitti e buoni“.

Dėl pandemijos po metų pertraukos sugrįžęs 65-asis „Eurovizijos“ dainų konkursas išlaikė savo įprastą schemą. Vieninteliai pasikeitimai – sugriežtinti saugumo reikalavimai dalyviams, žiniasklaidai bei mažiau žmonių, galinčių gyvai stebėti renginį.

26 šalys varžėsi dėl išsvajoto trofėjaus – stiklinio mikrofono statulėlės ir... tikėtina, didžiulio postūmio muzikinėje karjeroje.

Favoritai – ypač skirtingi

Šių metų lažybininkų favoritai – negalėjo skirtis labiau. Pergalė buvo prognozuojama italų grupei „Måneskin“, prancūzei Barbarai Pravi, šveicarui Gjon's Tears, Maltos atstovei Destiny. Italai siuntė rokerišką dvasią į konkursą, kai tuo tarpu prancūzė savo aksominiu balsu nunešė į tuos laikus, kai visi galvas pametę buvo dėl legendinės Edith Piaf.

Ir štai lažybininkų prognozės šiemet išsipildė – Italijos rokeriai „Måneskin“ su daina „Zitti e buoni“ užėmė pirmąją vietą.

Nugalėtojų „Måneskin“ daina:

Tiesa, finale skelbiant balsavimo rezultatus situacija keitėsi žaibo greičiu, o ir lietuvius „The Roop“ jau ne kartą Europa įrodė mylinti.

Mūsiškius puikiai vertino ne tik užsienio gerbėjai ir žurnalistai. Gyva publika per pirmąjį pusfinalį sukėlė tokias ovacijas, kad drebėjo žiūrovų tribūnos, tad niekas negalėjo iš anksto numatyti, kam gi atiteks tokia trokštama pergalė.

Gerokai po vidurnakčio paaiškėjo, kad „The Roop“ finale užėmė aštuntą vietą. Iki šiol geresnį rezultatą – šeštą vietą – 2006 metais buvo užėmusi grupė „LT United“.

Žiūrovai Lietuvai šįkart skyrė 165 balus. Iš nacionalinių žiuri „The Roop“ gavo 55 balus – aukščiausią 12-os balų įvertinimą Lietuvai skyrė Italijos komisija, 10 balų skyrė Izraelio komisija.

„Peržiūrėjome savo pasirodymą, manome, kad jis – puikus. Girdėjome kažkokių komentarų, bet nelabai supratome, apie ką tai. Vieniems įtinka, o kitiems – neįtinka, tai čia jau klasika, nes visiems neįtiksime. Svarbiausia įtikti patiems sau, o mums atrodo, kad viskas gerai“, – dar po pirmojo pusfinalio sakė grupės vokalistas Vaidotas Valiukevičius. O po finalo dėkojo gerbėjams:

Anksčiau „The Roop“ prisipažino simpatizuojantys Šveicarijos, Italijos, Islandijos atstovams. Pastariesiems grupė perdavė  linkėjimų, nes šįkart būtent islandai neišvengė likimo išdaigos. Kartu su EBU Islandijos atstovai priėmė sunkų sprendimą ir, kadangi gyvai norėtų pasirodyti kaip grupė, koronavirusu susirgus vienam jų nariui „Eurovizijos“ scenoje jų šiais metais gyvai nebeišvydome – buvo paleistas jų pasirodymo įrašas.

Finale varžėsi šios šalys: Kipras, Albanija, Izraelis, Belgija, Rusija, Malta, Portugalija, Serbija, Jungtinė Karalystė, Graikija, Šveicarija, Islandija, Ispanija, Moldova, Vokietija, Suomija, Bulgarija, Lietuva, Ukraina, Prancūzija, Azerbaidžanas, Norvegija, Nyderlandai, Italija, Švedija, San Marinas.

2021-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtoja Italijos grupė „Måneskin“ (11 nuotr.)
+5

2021-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkurso finaliniai rezultatai:

  1. Italija / Måneskin – Zitti E Buoni (524 balai)
  2. Prancūzija /Barbara Pravi – Voilà (499 balai)
  3. Šveicarija / Gjon’s Tears – Tout l’Univers (432 balai)
  4. Islandija / Da∂i Freyr og Gagnamagni∂ – 10 Years (378 balai)
  5. Ukraina / Go_A – Shum (364 balai)
  6. Suomija / Blind Channel – Dark Side (301 balas)
  7. Malta / Destiny – Je Me Casse (255 balai)
  8. Lietuva / The Roop – Discoteque (220 balų)
  9. Rusija / Manizha – Russian Woman (204 balai)
  10. Graikija / Stefania – Last Dance (170 balų)
  11. Bulgarija / Victoria – Growing Up is Getting Old (170 balų)
  12. Portugalija / The Black Mamba – Love Is On My Side (153 balai)
  13. Moldova / Natalia Gordienko – SUGAR (115 balų)
  14. Švedija / Tusse – Voices (109 balai)
  15. Serbija / Hurricane – Loco Loco (102 balai)
  16. Kipras / Elena Tsagrinou – El Diablo (94 balai)
  17. Izraelis / Eden Alene – Set Me Free (93 balai)
  18. Norvegija / TIX – Fallen Angel (75 balai)
  19. Belgija / Hooverphonic – The Wrong Place (74 balai)
  20. Azerbaidžanas / Efendi – Mata Hari (65 balai)
  21. Albanija / Anxhela Peristeri – Karma (57 balai)
  22. San Marinas / Senhit – Adrenalina (50 balų)
  23. Nyderlandai / Jeangu Macrooy – Birth of a New Age (11 balų)
  24. Ispanija / Blas Cantó – Voy A Querdarme (6 balai)
  25. Vokietija / Jendrik – I Don’t Feel Hate (3 balai)
  26. Didžioji Britanija / Jamesas Newmanas – Embers (0 balų)

O kol paaiškėjo šių metų „Eurovizijos“ laimėtojas, žiūrovai kelias valandas mėgavosi, plojo, šypsojosi, gyrė, kritikavo ir aptarinėjo 26-is konkurso pasirodymus. Apie visus – iš eilės.

Kiprui su daina „El Diablo“ atstovaujanti Elena Tsagrinou – viena talentingiausių graikų scenos atlikėjų. 

Elena gimė 1994-aisiais Atėnuose. Kai jai buvo 14 metų, ji dalyvavo muzikiniame projekte „Graikijos talentai“, kur nukeliavo iki pusfinalio. 2013 metais Elena prisijungė prie grupės „OtherView“, tačiau po metų nusprendė siekti solo karjeros.

Šiuo metu atlikėja – viena ryškiausių savo kartos žvaigždžių ne tik Graikijoje, bet ir Kipre, kurį atstovauja šių metų konkurse. Jos muzikiniai vaizdo klipai renka milijonus peržiūras.

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“ nuotr.

Albaniją atstovaujanti Anxhela Peristeri – dainininkė, dainų kūrėja bei modelis iš mažo miestelio Korçë Albanijos rytuose. Pirmasis jos bandymas „Eurovizijoje“ buvo 2001 – aisiais.

Anxhela Peristeri / „Scanpix“ nuotr.

Dar 2018-aisiais su Netta ir jos daina „Toy“ pergalę konkurse išplėšęs Izraelis šiais metais į Roterdamą atsiuntė Eden Alene su kūriniu „Set Me Free“.

Abu Eden tėvai – iš Etiopijos, mergaitė gimė Jeruzalėje. 11 metų ji studijavo baletą, kai staiga nusprendė savo jėgas išbandyti vokalo klasėje. Atskleisti Eden talento mokytojai netruko, tad ji greit persiorientavo į muzikantės, o ne šokėjos karjerą. 

Augant labiausiai Eden žavėjo soul ir pop žanrai. Savo mūzomis ji vadino Beyoncę ir Jennifer Hudson, taip pat žavėjosi Chrisu Brownu. Dabar Eden įkvepia skirtingi muzikos stiliai, kaip pati sako – „nuo arabiško folkloro iki operos“.

Šiuo metu Eden ne tik rengia koncertus su savo grupe, bet ir tarnauja Izraelio kariuomenėje. 

Eden Alene / „Scanpix“ nuotr.

Belgijos grupė „Hooverphonic“ susikūrė dar 1995-aisiais. Nors pradžioje „Hooverphonic“ buvo pozicionuojama kaip triphopo grupė, ji išplėtė savo muzikines ribas ir į kitus stilius – jų muzikoje atsirado electropop, elektronikos, roko ir įvairių alternatyviosios muzikos žanrų stilistikos. Pusfinalyje jie atlieka dainą „The Wrong Place“.

„Hooverphonic“ / „Scanpix“ nuotr.

Rusijos atstovė Manizha Sangin šių metų konkurse atlieka dainą „Russian Woman“. Joje giriama Rusijos moterų stiprybė, jos raginamos būti labiau nepriklausomos ir priešintis seksistiniam požiūriui į grožį, amžių ir vaikų gimdymą.

Ši daina atlikėjos šalyje iššaukė kontroversiją. Rusijos ortodoksių moterų sąjunga ragino uždrausti Manizhos dainos klipą ir neleisti jai dalyvauti „Eurovizijoje“, nes šios dainos žodžiais esą kurstoma „neapykanta vyrams, o tai pakerta tradicinės šeimos pamatą“.

Karo veteranams skirta svetainė „Veteranskije vesti“ ragino Tyrimų komitetą inicijuoti kriminalinį procesą dėl minimos dainos.

Neseniai duodama interviu naujienų agentūrai AFP Manizha sakė, kad jos daina yra himnas „prieš stereotipus“, su kuriais ji yra susidūrusi.

Manizha / „Scanpix“ nuotr.

Matos atstovė Destiny Chukunyere šiai šaliai „Eurovizijoje“ turėjo atstovauti dar 2020 metais, tačiau dėl pandemijos didžiojoje scenoje taip ir nepasirodė. Šiemet šalies transliuotojas nusprendė dainininkę į konkursą siųsti be naujos atrankos.

Maltos atstovė turi įspūdingą sceninę patirtį, nors jai vos aštuoniolika, ji jau yra išbandžiusi save vaikų „Eurovizijoje“, kurią laimėjo 2015 m., o užpernai dalyvavo suaugusiųjų „Eurovizijoje“ kaip Maltos atstovės Michaela‘os Pace pritariančioji vokalistė. Destiny Chukunyere taip pat yra dalyvavusi britų TV šou „Britanijos talentai“, kuriame pasiekė pusfinalį.

„Eurovizijos“ lažybininkų lentelės pirmoje vietoje atsidūrusi Destiny daina „Je Me Casse“ jau sulaukė didelio populiarumo. Pati atlikėja yra sakius, kad daina skirta visoms moterims, kurios jaučiasi nustumtos į šalį: „Viską galime padaryti pačios. Galime ir kalnus nuversti, reikia tik pasitikėti savimi ir pradėti veikti dabar“.

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“ nuotr.

Portugalijai atstovaujanti grupė „The Black Mamba“ – grupė, įkurta 2010 metais, savo muzikoje perpinanti bliuzą, soulą ir funką. Įvairuose muzikiniuose festivaliuose jie dalijosi scena su tokiomis žvaigždėmis kaip Lenny Kravitz, John Legend, Jamie Cullum ir „The Script.

„The Black Mamba“/ „Scanpix“ nuotr.

Serbijos atstovėms, „Hurricane“ merginų trijulei, „Eurovizija“ nėra naujiena, dvi iš jų yra dalyvavusios 2015 ir 2016 metais, o trečioji narė Ivana yra šokėja, skinanti tarptautinius apdovanojimus.

„Hurricane“ / „Scanpix“ nuotr.

Šansas pasirodyti „Eurovizijos“ konkurse Didžiosios Britanijos atstovui Jamesui Newmanui yra jau antrasis.

Dainininkas ir dainų autorius praėjusiais metais taip pat turėjo atstovauti Didžiajai Britanijai, tačiau dėl pandemijos jo daina „My Last Breath“ Roterdamo scenoje taip ir nesuskambėjo.

„Turiu baigti tai, ką pradėjau. Praėjusiais metais konkursas buvo atšauktas, todėl negavau galimybės pasirodyti Roterdame. Sužinojęs, kad renginys neįvyks, tą pačią akimirką nusprendžiau, kad noriu dalyvauti vėl“, – radijo stotyje „Radio-1 Newsbeat“ kalbėjo atlikėjas.

James Newman / „Scanpix“ nuotr.

Graikijai atstovauja olandų-graikų kilmės atlikėja Stefania Liberakakis, kuri varžytis „Eurovizijoje“ turėjo ir praėjusiais metais.

Stefania ne tik dainuoja, bet ir vaidina bei turi savo „Youtube'o“ kanalą. 

Augusi Nyderlanduose Stefania anksti suprato savo pašaukimą ir atsidavė muzikai. Kai mergaitei suėjo 10 metų, Stefania dalyvavo muzikiniame šou „Vaikų balsas“.

Po šio projekto Stefania tapo vaikų choro „Kinderen voor Kinderen“ nare. 2016 metais ji atstovavo Nyderlandams „Vaikų Eurovizijoje“, kuri vyko  Maltoje. Stefania pasirodė drauge su mergaičių grupe „Kisses“ ir užėmė 8-ąją vietą.  

Nuo 2018 metų atlikėja suvaidino trijuose olandų filmuose, filmavosi populiariame paaugliams skirtame seriale.

Stefania / „Scanpix“ nuotr.

Gjon Muharremaj, kuris laikomas vienu iš favoritų ir atstovauja Šveicarijai, įsitraukė į muziką nuo mažens, pirmą kartą talentų šou jis sužibėjo dar būdamas 12 metų.

Nulipęs nuo scenos, Gjon mėgaujasi poezija, teatrais, muziejais ir turi silpnybę „blusturgiams“.

Gjon's Tears / „Scanpix“ nuotr.

Islandai „Daði og Gagnamagnið“ – atlikėjai derina muziką ir šeimyninį gyvenimą. Visi grupės nariai – giminaičiai, o choro partiją vokalistas net įtikino atlikti savo tėvus. Deja, bet dėl koronaviruso atvejo, kuris Islandijos delegacijoje buvo nustatytas sekmadienį, gegužės 16-ąją, islandų grupė privalėjo atlikti du PGR testus, kurių rezultatai nenudžiugino.

Pakartotini testai prieš antrąją generalinę repeticiją, kurioje islandai turėjo pasirodyti trečiadienį, parodė, kad vienam nariui nustatytas Covid-19. Kiti delegacijos nariai gavo neigiamus atsakymus.

Dėl šios priežasties grupei tenka praleisti pusfinalį ir finalą, o per juos žiūrovams bus parodytas iš anksčiau nufilmuotas pasirodymo įrašas.

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“nuotr.

Ispanijos atstovui Blasas Canto – nesvetimas „Eurovizijos“ dainų konkursas. Jis savo šalį reprezentuoti turėjo praėjusiais metais su daina „Universoat“. Šiais metais atlikėjui vėl teko garbė dalyvauti konkurse. 

Blas Canto istorija, susijusi su „Eurovizija“, driekiasi kone atgal iki 2004 metų. Tąkart jis varžėsi dėl galimybės atstovauti Ispanijai konkurse „EuroJunior“. 

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“nuotr.

Moldovai atstovaujanti Natalia Gordienko – dainininkė, šokėja ir pianistė, pelniusi gausybę apdovanojimų. „Eurovizija“ jai nėra naujiena – ji jau dalyvavo 2006 – aisiais. Šiųmetinį kūrinį kurti ir prodiusuoti padėjo Rusijos žvaigždė Filipas Kirkorovas.

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“nuotr.

Vokietija šiais metais į „Euroviziją“ sunčia Jendriką Sigwartą. Jo daina „I Don‘t Feel Hate“ kalba apie išsilaisvinimą nuo stereotipų bei yra itin šviesi. 

Įdomu tai, kad prie šio pasirodymo dirbo lietuvių komanda. „The Roop“ choreografas Marijanas Staniulėnas  ir dar keli lietuviai padėjo Jendrikui pasiruošti šių metų konkursui. Būtent todėl vokietis su džiaugsmu kalba apie savo viešnagę Vilniuje bei Lietuvos vardą mini su šypsena veide.

„Eurovizijos“ finalas / „Scanpix“nuotr.

Suomių grupė „Blind Channel“ nutarė, kad laikas palikti požeminę, „undergroundinę“ sceną ir pamėginti pasidalinti savo kuriamu „žiauriu popsu“ su platesne auditorija. Jų pasirodymų metu netrūksta pirotechnikos – „Blind Channel“ visuomet pateikia žiūrovams įspūdingą šou.

„Blind Channel“ / Mikka Varila nuotr.

Burgarų Billie Eilish praminta Victoria išpopuliarėjo po ketvirto bandymo projekte „X Faktorius“.

Ji myli ne tik muziką, bet ir gyvūnus – augina net 4 šunis iš  prieglaudų, du triušius ir papūgą. Victoriai prognozuojama vieta pirmame konkurso dešimtuke.

Victoria Georgieva / „Scanpix“ nuotr.

18-uoju numeriu „Eurovizijoje“ pasirodo lietuviai „The Roop“.

„The Roop“ nariai pasakoja, kad nostalgiško skambesio pripildytą dainą jie kūrė galvodami apie šokius ir vidinį išsilaisvinimą. Šie du elementai puikiai apibūdina visus grupės kūrinius – unikalų jų skambesį ir stilistiką.

„Discoteque“ mes kalbame apie vidinį išsilaisvinimą. Dažnai sakome, kad esame laisvi ir gyvename laisvame pasaulyje. Bet daugiausia suvaržymų turime savo viduje. Todėl šia daina ir judesiu norime išjudinti kiekvieno vidų, kuriame yra per daug kritikos sau, baimės atrodyti keistai. Kartais nenorime priimti savo kūno, netgi varžomės savo patrauklumo.

Dainos unikalumą atskleidžia ir kiek neįprasta pagrindinė melodijos linija. Ji primena senas lietuvių liaudies dainas. „Kūrinio priedainį atliekame staccato formoje, jei pakeistume jį į legato, būtų labai aiškus tradicinių dainų motyvas. Liaudies muzikos skambesį pritaikėme šiuolaikiniam skoniui“, – apie dainos struktūrą pasakoja grupės vokalistas V.Valiukevičius.

„The Roop“ / „Scanpix“ nuotr.

Po lietuvių pasirodo dėl išskirtinio pasirodymo giriami „Go_A“. Ukrainiečių grupė, susiformavusi 2016 metais, specializuojasi electro-folk stiliuje, kurio dėka sujungia tradicinę ukrainiečių muziką ir modernius garsus.

Go_A šifruojama kaip ėjimas atgal prie savo šaknų. Grupė populiarumo sulaukė po dainos „Vesnyanka“ išleidimo – ši daina laimėjo geriausios Ukrainos dainos konkursą.

„Go_A“ / „Scanpix“ nuotr,

Prancūzijos atstovė Barbara Pravi – lažybininkų numylėtinė. 

Įdomu tai, kad vos paskelbus apie šių metų atstovę, Prancūzijai lažybininkai iškart ėmė pranašauti aukštą vietą. Barbara Pravi, pagal šias prognozes, dar nebuvo iškritusi iš geriausiųjų penketuko.

Tiesa, B.Pravi „Eurovizijos“ dainų konkursas jokia naujiena. Serbų ir iraniečių kraujo turinti dainų kūrėja jau anksčiau bendradarbiavo su atlikėjais rašydama „Vaikų Eurovizijos“ dainas. Barbara taip pat kuria tokiems prancūzų atlikėjams kaip Yannickas Noah ir Chimène Badi.

Daina, su kuria B.Pravi dalyvauja šių metų „Eurovizijoje“, yra tarsi prisistatymas.

B.Pravi save vadina atlikėja, ilgą laiką buvusia kitų šešėlyje. Dabar atėjo metas atskleisti savo emocijas pasirodyti pasauliui. Barbarą įkvepia tokie dainininkai kaip Jacques Brel ir Piaf.

Barbara Pravi / „Scanpix“ nuotr.

Azerbradžano atstovė Samira Efendi, išpopuliarėjusi įvairiuose skirtinguose talentų šou, kur visuomet užimdavo trečią vietą, ne kartą savo sėkmę bandė ir atrankose į „Euroviziją“ – penktasis bandymas jai buvo sėkmingas.

2020 – aisiais  Efendi turėjo pasirodyti su daina „Cleopatra“, tačiau šiemet Roterdame ji atlieka naują kūrinį „Mata Hari“. 

Efendi / „Scanpix“ nuotr,

Andreas Haukeland, geriau žinomas TIX pseudonimu, kilęs iš mažo  miestelio šalia Oslo. Jis reprezentuoja savo šalį Norvegiją.

TIX yra vienas populiariausių Norvegijos atlikėjų. Muzikantas, prodiuseris ir dainų žodžių autorius savo pseudonimą pasirinko dėl to, kad visą gyvenimą augo su Tureto sindromu, kuris sukelia nevalingus tikus.

TIX / „Scanpix“ nuotr.

„Eurovizijos“ favorite laikoma Italijos grupė „Måneskin“ jau užkariavo daugelio šio konkurso gerbėjų simpatijas. 

Viktorija De Angelis (bosistė) ir Thomasas „Er Cobra“ Raggi (gitara) mokėsi toje pačioje vidurinėje mokykloje. Nors jie žinojo apie vienas kito aistrą muzikai, suartėjo tik 2015 m. Tada jie nusprendė įkurti grupę. Vėliau prie jų prisijungė dainininkas Damiano Davidas ir būgnininkas Ethanas Torchio. Pastarasis buvo įdarbintas per „Facebook“ skelbimą.

„Måneskin“ nariai prisipažįsta turintys labai skirtingą skonį, pradedant Bruno Marsu ir baigiant „Red Hot Chili Peppers“.

Tačiau yra vienas vardas, dėl kurio jie sutaria ir laiko jį įkvėpimu, tai – buvęs „One Direction“ dainininkas Harry Stylesas.

Grupė „Måneskin“ / Eurovision.tv nuotr.

Švedijai šiais metais atstovauja Tusse, kuris gimė Konge. Prieš šešis metus į Švediją kartu su pabėgėliais atvykusio dainininko žvaigždė šalyje suspindo 2019 metais, kai atlikėjas laimėjo muzikinį šou „Swedish Idol“.

Prieš tai, 2018 metais, jis dalyvavo „Swedish Got Talent“. Tusse pateko į šou pusfinalį ir išleido debiutinį singlą „My Soul Is Calling You“, kurį skyrė mirusiai mamai.

Tusse / „Scanpix“ nuotr.

Reperis Flo Rida su dainininke Senhit šiais metais atstovauja San Marinui.

Nors Senhit pristatė dainų konkursui dainą „Adrenalina“  su žymiu atlikėju, iki pat konkurso pradžios nebuvo aišku, ar jis pasirodys drauge su  ja didžiojoje scenoje.

Senhit / „Scanpix“ nuotr.
2021-ųjų „Eurovizijos“ finalas (72 nuotr.)
+66