Etiketas teatre. Apie ką dažnai net nepagalvojame

Teatras / Shutterstock nuotr.
Teatras / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-27 12:00
AA

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena – šventė ir aktoriams, ir žiūrovams, tad ne vienas šį vakarą praleis žiūrėdami spektaklį. Nors dabar vis rečiau kalbama, kaip privalu, o kaip nedera elgtis, vis tiek reikėtų prisiminti keletą dalykų. Kai kurie jų – nemarūs, o kai kas jau pakitę.

Ar vis dar privalome išsipuošti?

Nors dabar griežtų taisyklių, kaip reikėtų apsirengti einant į teatrą nėra, vis tik reikėtų atsižvelgti į tam tikrus niuansus. Pirmiausiai, į tai, į kokį teatrą einate: muzikinį, kamerinį, dramos ar kitokį. Jei spektaklis vyksta kokiame nors rūsyje, aišku atrodysite keistai, jei būsite apsirengę ilga suknele ir pirštinaitėmis, o operos ir baleto teatre sėdėsite su plėšytais džinais. Tad visada galvokite, kokioje aplinkoje vyks spektaklis.

Šiuolaikinis žmogus dažnai į teatrą eina tiesiai iš darbo, tad visiškai nieko blogo apsirengti paprasčiau, bet tvarkingai.

Dabar retai pastebima, kad eidami į teatrą žmonės labai išsipuoštų. Anksčiau teatras buvo kažkas didingo, iškilmingo, į jį eidavo ypatingomis progomis, o nusipirkę bilietą, ilgai laukdavo spektaklio. Kadangi tai būdavo ypatingas įvykis, žmonės išsipuošdavo, apsirengdavo geriausius drabužius.

Dabar galima pastebėti, kad daugiau dėmesio vis dėlto aprangai skiria senjorai. Šiuolaikinis žmogus dažnai į teatrą eina tiesiai iš darbo, tad visiškai nieko blogo apsirengti paprasčiau, bet tvarkingai. Svarbiausia, kad drabužiai būtų švarūs.

Vėluoti nemadinga

Ši taisyklė vis dar galioja ir ji tikrai nepriklauso nuo laikmečio. Juk nemalonu, kai prasidėjus spektakliui įlekia koks nors vėluojantysis, sutrikdantis tiek aktorius, tiek žiūrovus. Iš tikrųjų ateiti šiek tiek anksčiau yra tikrai sveikintina. Prisiminkite, juk reikės pasikabinti paltus, susirasti savo sėdėjimo vietas.

O jei nutiko taip, kad vėluojate, kreipkitės į darbuotoją, kuris suras jums tuščią vietą, o savąją susirasite per pertrauką. Jokiu būdu nesibraukite per visas eiles ir neverskite atsistoti visų žmonių. Kitaip sakant, reikėtų atsisėsti taip, tarsi jūsų nė nebūtų.

Kai emocijos liejasi per kraštus...

Dažnai nutinka ir taip, kad žmonės, teatre pamatę pažįstamus, sureaguoja itin emocingai. Be abejo, jei esate prie rūbinės dar spektakliui neprasidėjus ar pertraukos metu, tada galima linksmai šnekučiuotis. Tačiau labai reikšti savo emocijų ir per pusę salės garsiai sveikintis nereikėtų, užteks galvos linktelėjimo, rankos mosto ar šypsenos.

Be abejo, būna, kad spektaklis sukelia labai daug emocijų, kuriomis norite pasidalyti su sėdinčiaisiais šalia. Visgi pirmiausiai prisiminkite, kad tai tiesiog yra nepagarba aktoriams ir kitiems žiūrovams. Juk padiskutuoti apie spektaklį galėsite ir per pertrauką ar renginiui pasibaigus. Net šnabždesys kitus gali trikdyti ir erzinti. Nepamirškite išjungti mobiliųjų telefonų ir atsiminkite, kad negalima fotografuoti ir filmuoti, kad ir kaip jums knietėtų pasidalyti įspūdžiais su „Facebook“ ar „Instagram“ draugais.

Neretai žiūrovai juokiasi ne tose spektaklio vietose, kur reikėtų. Be abejo, jei tai komedija, aktoriams gali būti sunku vadinti, jie salėje tvyros mirtina tyla. Tačiau rimtame spektaklyje krizenti po kiekvieno aktoriaus žodžio tikrai nereikėtų.

TAIP PAT SKAITYKITE Bebaimiam treneriui iš Lietuvos paklūsta net orkos

Operos ir baleto teatre, ar klasikinės muzikos koncerte emocijas galima išreikšti plojimais arba šaukiant „Bravo“, tačiau šis žodis skirtas vienam artistui. Jei susižavėjimo šūksnis skiriamas keliems artistams, šaukiama „Bravi“.

Pasitaiko, kad spektaklis tiesiog nepatinka, tačiau išties nemandagu išeiti viduryje jo. Kad ir kaip norėtumėte parodyti savo požiūrį į renginį, palaukite pertraukos ir tada išeikite.

Jei sergate

Dažnai bilietą įsigyjame šiek tiek anksčiau, todėl negalima numatyti kai kurių dalykų. Pavyzdžiui, kad šiek tiek apsirgsime. Jeigu jaučiate, kad negaluojate: sloguojate, kosite, gerai apsvarstykite, ar eiti į teatrą. Atsiminkite, kad galite užkrėsti kitus, gali pablogėti ir jūsų pačių sveikata. Geriau atiduokite bilietą draugui ar giminaičiui.

Daugelį kamuojantis klausimas: ar plojant atsistoti?

Šia tema ne kartą yra pasisakę ir etiketo žinovai, ir patys aktoriai. Nors iki dabar laikoma, kad atsistojama tik tada, kai spektaklis išties labai patiko arba vyksta premjera, yra atvykę svarbūs svečiai, tačiau dabar žmonės įpratę atsistoti beveik po kiekvieno spektaklio.

TAIP PAT SKAITYKITE Etiketo keistenybės: nuo spaudymosi pasisveikinant iki mandagaus siurbčiojimo

Visgi atsistojimas po kiekvieno spektaklio gali reikšti, kad žmonėms tiesiog trūksta skonio ir jie stojasi visada. Kiekviename spektaklyje to daryti nereikėtų, tada labai gerai pasverkite, ar spektaklio meninė vertė, įtaiga, paveikumas buvo toks stiprus, kad norite išreikšti ypatingą padėką ir parodyti susižavėjimą.