Etiketas nemirė: kokios elgesio taisyklės galioja socialiniuose tinkluose?

Mergina atostogauja. / Fotolia nuotr.
Mergina atostogauja. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-07-10 15:00
AA

Mandagumas ir nerašytos etiketo taisyklės niekur nedingo. Lygiai taip pat kaip jos galioja realybėje, taip ir socialiniuose tinkluose. Tik ar dažnai jų laikomės?

Jei ragaujate kokį nors ypatingą patiekalą ar desertą, žinoma, galite pasidalyti savo įspūdžiais, tačiau kiekvienų pietų fotografuoti nereikėtų.

Atsakykite į komentarą. Jei kas nors pakomentuoja jūs nuotrauką, įrašą, mandagu būtų į jį atsakyti. Jei tai komplimentas, užtenka paprasto ir vieno gražiausio lietuviško žodžio „ačiū“, tačiau galite ir labiau išsiplėsti. Nevarginkite per ilgais postais.

Neprašykite erzinančių paslaugų. Nėra nieko įkyresnio nei prašymas pamėgti ar pasidalyti tam tikra informacija ar nuotrauka. Pagalvokite, ar jums patiktų, jei žmogus, su kuriuo beveik nebendraujate, paprašo pamėgti nuotrauką, kad laimėtų konkursą. O kaip elgtis, jei žmogui ta nuotrauka visai nepatinka, tačiau nenori įžeisti paprašiusiojo? Tad neverskite kito asmens jaustis nemaloniai.

Prieš rašydami pagalvokite du kartus. Jei nusprendėte rašyti, pagalvokite, kokią pridėtinę vertę turės jūsų įrašas. Ar verta aiškintis santykius socialiniame puslapyje? Juk visada maloniau gauti malonių emocijų, nei skaityti, kad kažkas susipyko, buvo aprėktas parduotuvėje ar pan. Jei situacija yra tikrai nemaloni, tačiau manote, kad ją pasakodamas galite padėti kitiems nepakliūti į panašią padėtį, tada galbūt verta dalytis patirtimi. Tačiau pasistenkite blogų žinių skleisti kuo mažiau – jų ir taip apstu.

Taip pat gerai pagalvokite prieš rašydami neigiamus atsiliepimus apie savo darbovietę ir darbdavį. Įvyko ginčas tarp jūsų ir darbdavio? Esate nepatenkinti darbo sąlygomis? Jei šį rytą norite tuo pasidalyti socialiniame tinkle, pagalvokite dar kartą. Socialiniai tinklai nėra vieta, skirta aiškintis darbinius santykius, geriau padarykite tai akis į akį už uždarų durų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip elgtis, kad šventės metu jūsų neišprašytų lauk. Pataria etiketo specialistė

Kaip nepasiklysti pažinčių portaluose? / Fotolia nuotr.

Valgykite, gerkite, bet to neskelbkite. Jei ragaujate kokį nors ypatingą patiekalą ar desertą, žinoma, galite pasidalyti savo įspūdžiais, tačiau kiekvienų pietų fotografuoti nereikėtų. Prieš rašydami įrašą, paklauskite savęs, kuo jūsų informacija vertinga.

Gerbkite kitų žmonių privatumą. Socialiniuose tinkluose neestetiškose nuotraukose nežymėkite kitų žmonių, gerbkite jų privatumą.

Atidžiai rinkitės profilio nuotrauką. Eidami į gatvę ar darbo pokalbį, jūs pasirenkate atitinkamus drabužius, susišukuojate. Socialiniame tinkle profilio nuotrauka jus pristato, yra tarsi jūsų vizitinė kortelė. Todėl būtent ją turėtumėte rinktis itin atsakingai. Atminkite, kad ją mato ne tik draugai ir pažįstami, bet ir darbdaviai.

Rašyti tik tada, kai esate blaivus. Niekada neatnaujinti būsenos socialiniuose tinkluose ir nerašyti komentarų, kai esate apsvaigę nuo alkoholio. Taip pat rašyti nereikėtų, kai kamuoja liūdesys, nuovargis. Tikėtina, kad tokiais atvejais galite prirašyti to, ko vėliau gailėsitės.

Neatakuokite kitų žmonių. Socialiniai tinklai tapo mūsų kasdienybe. Tačiau tai nereiškia, kad galite įkyrėti kitiems žmonės. Deja, peržengti ribą labai paprasta. Nemandagu siųsti gimtadienių užklausų, kvietimų žaisti internetinius žaidimus visiems savo draugams ir tai daryti kone kasdien.

Išsiųsti kvietimą draugauti, sekti naujienas ar pamėgti puslapį reikėtų kviesti tik vieną kartą. Jei tai daroma dažniau, tai tampa panašu į persekiojimą. Būtina gerbti kiekvieno pasirinkimą.

Diskutuokite mandagiai. Tikriausiai ne kartą esate pastebėję, kokie ginčai kartais išsivysto prie kai kurių įrašų ar nuotraukų. Kai kurie žmonės, deja, nesupranta, kad ir socialinėje erdvėje egzistuoja elementarus mandagumas. Todėl jei norite diskutuoti, tai darykite kultūringai, nesikeikdami, neužgauliodami pašnekovo. Savo nuomonę išsakykite argumentuodami ir pagrįsdami.

Kaip ir realybėje, taip ir internetinėje erdvėje, patyčios visiškai nepriimtinos. Tad nedera kritikuoti kito žmogaus charakterio, fizinės išvaizdos, šeimos, intelekto ir pan. Atminkite: diskutuoti galima ir nesutinkant su žmogaus nuomone, tačiau jo neįžeidžiant ir neužgaunant.

Prieš ką nors viešindami, užduokite sau keletą klausimų

Ar savo pranešimu aš pasieksiu tikslinę auditoriją?

Ar kam nors be manęs ši informacija bus naudinga?

Ar ko nors neįžeisiu?

Kiek kartų šiandien ką nors parašiau (daugiau nei trys kartai gali būti per daug...)?

Ar patikrinau gramatines klaidas?

Ar aš jaučiuosi patogiai, kad kas nors tai pamatys?

Ar tikrai noriu pasidalyti šia informacija, ar siekiu tik elementaraus dėmesio?

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!