Eteriniai aliejai ne tik gaivina, bet ir švarina namus

Bakterijos ir nešvarumai buityje: kaip su jomis kovoti? / Fotolia nuotr.
Bakterijos ir nešvarumai buityje: kaip su jomis kovoti? / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2013-11-26 14:05
AA

Pastaruoju metu labai populiarėjant sveikai gyvensenai ir ekologiškiems produktams, visomis išgalėmis stengiamės išvengti dirbtinių, cheminių, sintetinių medžiagų ir atsigręžiame į tai, kas natūralu. Per amžius išbandytas nekenksmingas natūralias medžiagas prisimename ir namų ruošoje. Savo gerą vardą atgauna tokie valikliai ir švarinimo priemonės kaip soda, actas, druska, citrina ir eteriniai aliejai. Šios medžiagos ir jų mišiniai puikiai padeda tvarkant namus: valo, dezinfekuoja, gaivina.

Turbūt mažiausiai šeimininkės žino apie eterinių aliejų gerąsias savybes ir jų pritaikymą buityje. O jie pasižymi įvairiomis dezinfekuojančiomis, antibakterinėmis, antivirusinėmis savybėmis, geriausiai valo aplinką bei naikina blogus kvapus.

Vienas paprasčiausių būdų panaudoti eterinius aliejus yra įlašinti kelis lašus į vandenį, kuriuo bus plaunamos grindys. Tam puikiai tinka citrinų, čiobrelių, eukaliptų, arbatmedžio, levandų, greipfrutų eteriniai aliejai. Rinktis reikėtų pagal patinkantį kvapą. Kadangi eteriniai aliejai padeda išnaikinti bakterijas, esančias ant grindų ir ore, todėl yra puiki profilaktinė priemonė vėlyvą rudenį ir žiemą, kai tenka kovoti su įvairiais peršalimais.

Levandų eterinis aliejus puikiai tiks ne tik grindims plauti, bet ir spintoms valyti. Kelis lašus reikia užlašinti ant medžiagos skiautės ir ją išvalyti spintų lentynas. Levandų kvapas padės atbaidyti kandis.

Rozmarino eterinis aliejus puikiai dezinfekuoja. Daugelį šimtmečių jis buvo plačiai naudojamas kaip profilaktinė priemonė maro metu. Keletą jo lašų galima įlašinti į natūralius valiklius. Toks valiklis ir dezinfekuos, ir gaivins orą. Norint panaikinti blogą aplinkos ir daiktų kvapą, patartina rinktis citrinžolės eterinį aliejų.

Gvazdikėlių eterinis aliejus stipriausias natūralus antiseptikas. Jo antiseptinis poveikis yra 4 kartus stipresnis negu populiaraus dezinfekanto fenolio. Puikiai dera kvapus gvazdikėlių, apelsino ir cinamono aliejų mišinys, jis gera profilaktinė priemonė, ypač žiemą.

Cinamono eterinis aliejus išsiskiria itin  stipriomis antibakterinėmis, antivirusinėmis, priešgrybelinėmis savybėmis, gerai naikina virtuvės kvapus.

Pelargonijos eterinis aliejus tinka ir odai, ir buičiai, ir vabzdžiams atbaidyti. Jis gerai naikina mikrobus.

Patinkančio kvapo eterinį aliejų galima panaudoti kuriant oro gaiviklį. Tiesiog į purškiamą buteliuką su vandeniu reikia įlašinti kelis lašus patinkančio eterinio aliejaus, viską suplakti ir purkšti.

 

Pakeisti susiformavusius žmonių įpročius gana sudėtinga, nes jie formuojasi vaikystėje ir jaunystėje. Siekiant, kad šiandienos jaunimo įpročiai būtų kitokie nei jų tėvų, VšĮ „Socialiniai partneriai“ įgyvendina projektą „Jaunimo informavimas apie chemikalų naudojimo buityje poveikį aplinkai ir galimas alternatyvas“. Jo metu moksleiviai supažindinami su chemikalų, esančių buitinėse priemonėse žala aplinkai ir sveikatai, bei pasiūlomos natūralių priemonių alternatyvos. Projekto įgyvendinimo metu bus aplankyta 50 šalies mokyklų. Finansavimas projektui skirtas iš Europos regioninės plėtros fondo pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“.

logo