Emigravęs mokytojas apie JAV mokyklų kasdienybę: gaujos ir ginkluoti pareigūnai

Mokytojas Juozas / Kadras iš laidos
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-11-28 12:25
Septyniolika metų Amerikoje gyvenančio ir mokytoju ten dirbančio Juozo Malicko pasakojimas LRT TELEVIZIJOS laidoje „Emigrantai“ šokiruos ne vieną. „Tai, kas vyksta Čikagos mokyklose – Lietuvoje matėte nebent per veiksmo filmus“, – šį vakarą sakys jis.

Gaujos, ginkluoti pareigūnai ir specialios dienos, skirtos seksualinėms mažumoms – Amerikos vidurinių mokyklų kasdienybė, smarkiai prasilenkianti su mokinių gyvenimu Lietuvoje.

Prieš priimdamas skaudžiausią savo gyvenime sprendimą emigruoti J. Malickas daug kartų svarstė, ką dar galėtų padaryti, kad imtų uždirbti nors kiek daugiau. Socialiniu darbuotoju Lietuvoje dirbęs Juozas įsitikinęs, kad tokio darbo negali dirbti žmogus, kuris pats jaučiasi blogai. O būtent taip jis jautėsi. „Man reikėjo guosti kitus, tuo metu, kai pačiam tos paguodos trūko“, – prisipažins jis.

Dar viena priežastis, kodėl Juozas norėjo pradėti naują gyvenimą užsienyje – jo homoseksualumas: „Tada, prieš septyniolika metų gėjams Lietuvoje buvo labai sunku.“ Ilgai svarstęs, vyras priėmė vieną sunkiausių sprendimų savo gyvenime – nusprendė emigruoti į Ameriką. Pastaruosius 6 metus Juozas dirba valstybinėje vidurinėje mokykloje viename iš pavojingiausių Čikagos priemiesčių.

„Gatvėmis ten geriau nevaikščioti, nes tokiose vietose pilna ginkluotų, neprognozuojamų žmonių“, – šio vakaro laidoje sakys jis. Nuolat šaudoma ir Amerikos mokyklose – tai didžiulė, visą šalį kamuojanti problema. Iš vargingų šeimų kilę paaugliai ginkluojasi nuo dvylikos ar net dešimties metų. Jie seka savo tėvų pėdomis. Jeigu su chuliganu nesusitvarko mokykloje budintys pareigūnai – privaloma kviesti sustiprintas policijos pajėgas.

Tiesa, Amerikos vidurinės mokyklos turi ir kuo pasididžiuoti – čia ypatingai ugdoma tolerancija, o visa sistema veikia taip, kad tarp vaikų nekiltų patyčios ar kokia nors diskriminacija. Homoseksualumo pats neslepiantis Juozas pasakoja, kad tiek odos spalva, tiek lytinė orientacija mokiniams seniai nėra patyčių objektas. Mokyklos koridoriais vaikštančios gėjų ir lesbiečių porelės ar homoseksualus mokytojas nieko nestebina.

Savo darbu Juozas yra patenkintas, nors prisipažįsta, kad ir Amerikoje mokytojai gauna per mažus atlyginimus. „Kai manęs paklausia ar čia tapau turtingu – aš atsakau „ne“, – pastebi lietuvis. Ką reiškia būti mokytoju JAV? Kaip toje šalyje atrodo valstybinės vidurinės mokyklos? Lietuvio mokytojo Juozo Malicko istorija „Emigrantuose“, atskleisianti Amerikos vidurinių mokyklų kasdienybę – jau šį antradienio vakarą, 19:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Reportažus rengia Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai