Embriologė dr. Živilė Čerkienė: „Puiki žinia moterims, puoselėjančioms viltį pastoti“

„Northway“ vaisingumo centro embriologė dr. Živilė Čerkienė
„Northway“ vaisingumo centro embriologė dr. Živilė Čerkienė
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2021-06-23 08:04
AA

„Northway“ vaisingumo centro naujienos – tyrimai „ConceptEasy“, „Embrace” ir testas „beReady“. Apie tai, kaip šie inovatyvūs įrankiai padeda moterims pastoti, pasakoja embriologė dr. Živilė Čerkienė.

Ir anksčiau specialiais tyrimais buvo įvertinamos embrionų galimybės implantuotis ir įsitvirtinti gimdoje, tad kuo ypatingi naujieji vaisingumo tyrimai?

Panašių tyrimų tikslas – didinti moters tikimybę pastoti ir susilaukti sveiko naujagimio. Senesnės invazyvios procedūros informatyvios, padeda embriologams įvertinti embrionų gyvybingumą, tačiau jas atliekant embrionai gali nukentėti. Specialistas turi turėti labai daug įgūdžių, kad tai nenutiktų, bet ir tokiu atveju rizika išlieka. „ConceptEasy“ ir „Embrace“ ypatingi tuo, kad yra neinvazyvūs ir visiškai saugūs. Jiems atlikti tereikia embrionų augimo terpės, o ne pačių embrionų. Tačiau  „ConceptEasy“ ir „Embrace“ tyrimų tikslai ir metodai skiriasi.

Kokie tie tikslai?

Embriono implantacijos metu vyksta dialogas tarp jo ir mamos – būtent iš šios perspektyvos tyrimu „ConceptEasy“ vertinamas embriono gebėjimas implantuotis. Augdami specialioje terpėje embrionai išskiria tam tikras daleles, tarpląstelines pūsleles, kurias galima palyginti su žinutėmis, siunčiamomis gimdos gleivinei. Ištyrus embrionų augimo terpę įmanoma sužinoti, kaip jie elgsis perkelti į gimdą. Embrionų, kurie tokių žinučių nesiunčia, implantacijos galimybės labai mažos. Jie gali atrodyti gyvybingi pagal tai, kaip vystosi, bet to negana –  jie dar turi išskirti pakankamą kiekį tarpląstelinių pūslelių.

Tyrimu „Embrace“ vertinama embrionų genetika. Kai embrionas genetiškai netaisyklingas, jis beveik neturi galimybių implantuotis. Jei tai vis dėlto įvyksta, o embriono genuose užkoduoti sunkūs susirgimai, baigtis gali liūdnai – naujagimis gali turėti sunkių paveldimų ligų, mirti. „Embrace“ leidžia sužinoti, kurie embrionai turi taisyklingą chromosomų rinkinį – tokie embrionai tinkami perkelti į gimdą, nes pajėgūs implantuotis.

Embrionų genetika labai domimasi nuo tada, kai atsirado pagalbinis apvaisinimas, tačiau didelis senesnių tyrimų trūkumas – invazyvumas. Embriono chromosomų rinkinio tyrimui reikėdavo paimti dalį embriono ląstelių, o tokios invazyvios procedūros metu išlikdavo grėsmė pakenkti pačiam embrionui . Todėl ne embriono, bet jo augimo terpės tyrimas – didžiulis žingsnis pirmyn. Jeigu „Embrace“ tyrimas – tai sena idėja plius visiškai nauja metodika, tai „ConceptEasy“ tyrimas grįstas nauja idėja.

Daugiau informacijos čia: „Northway“ vaisingumo centras.

„Northway“ vaisingumo centro embriologė dr. Živilė Čerkienė

Dar viena naujiena – testas „beReady“, kuris taip pat prisideda prie pagalbinio apvaisinimo sėkmės. Iškalbingas šio testo pavadinimas... Kam moterys turi būti pasiruošusios?

Ištiriame embrioną, nustatome, kad jis puikiausiai gali implantuotis ...bet implantacija neįvyksta. Kodėl taip gali nutikti? Dėl to, kad embrionas pateko į gimdą netinkamu metu. Egzistuoja palankiausias laikas, kai gimdos gleivinė geriausiai pasiruošusi embrioną priimti. Endometro receptyvumo genetiniu testu „beReady“ nustatomi 67 žymimieji genai, kurie parodo gimdos gleivinės pasirengimą embriono implantacijai. Individualus endometriumo receptyvumo vertinimas sukuria didesnes pastojimo galimybes.

Ar „ConceptEasy“, „Embrace”, „beReady“ vertėtų pasidaryti kiekvienai moteriai, pasiryžusiai pastoti pagalbinio apvaisinimo būdu?

Yra moterų, kurių nepastojimo priežastys visiškai neaiškios, yra vyresnių moterų, kurioms pastoti sudėtingiau dėl amžiaus... Dalis pacienčių mėgina pastoti ne vieną kartą.  Kiekvienas nesėkmingas bandymas nuvilia, sukelia didelį psichologinį stresą, reikalauja finansų, be to, laikas bėga... Tokie testai pirmiausia naudingi šioms pacientėms. 

Jau visai greitai mūsų vaisingumo centro laboratorijoje tinkamą implantuoti pagal visus parametrus embrioną galės parinkti dirbtinio intelekto programa. Bus labai įdomu palyginti, ar žmogaus ir dirbtinio intelekto požiūriai sutampa. Gal žmogus vis dėlto bus pranašesnis? Bet svarbiausia, kad rezultatas būtų toks, kokio siekiame mes ir nori mūsų pacientai. 

Nepaliauju stebėtis, ką gali mokslas! Jam talkinant kuo toliau, tuo dažniau pagalbinis apvaisinimas padės patirti motinystės džiaugsmą apie tai svajojančioms moterims. Vertėtų pasinaudoti jo teikiamomis galimybėmis.