Ekonomistė Elena Leontjeva: „Man įdomu, kaip žmogaus prigimtis reiškiasi per pinigus“

Elena Leontjeva/ Žurnalo „Žmonės“ viršelis
Elena Leontjeva/ Žurnalo „Žmonės“ viršelis
Šaltinis: Žmonės
2020-06-17 12:01
AA

Viskas prasidėjo nuo saldainių. Kai vidurinę mokyklą palikusi penkiolikmetė ant konvejerio išbertą saldainių įdarą nulydėdavo glazūros link, vis sukdavo galvą, kodėl šių gardumynų nėra parduotuvėse – juk planas net viršijamas. Ji ne tik rado atsakymą: juo pagrindė visos šalies ekonomikos sistemą, o dabar tam tikra prasme vėl stojo prie konvejerio – ekonomistė Elena LEONTJEVA grįžo vadovauti Laisvosios rinkos institutui.

Kai 2001-aisiais ji pasitraukė iš instituto vadovės pareigų, daug kas spėliojo, kodėl. „Norėjau rašyti knygą, – paaiškina. – Tiems, kas vertina karjerą, sprendimas pasirodė iracionalus, o man – vienas geriausių gyvenime.“

Dabar pati stebisi savo kantrybe – knygą rašė aštuoniolika metų. Liko ją išleisti. Knygoje nėra patarimo, kaip tapti milijonieriumi, nes jai pačiai įdomu pinigų prigimtis ir žmogaus prigimtis, kuri reiškiasi per pinigus. Štai apie tokius pinigus jai įdomu mąstyti ir rašyti, o ne kaip daugiaus uždirbti. 

Elena seniai paneigė nuostatą, kad tikslieji mokslai ir estetika nedera, o jei tik kas bando tai suderinti, apkaltinamas tuštybe. Jos pavardę žino ir tie, kurie ekonomika nesidomi. Viena priežasčių – puiki išvaizda. Moteris tikina vengianti viešumo, rašydamas pirmus straipsnius net išsisukdavo nepublikuodama savo nuotraukos, o prašydavo dėti instituto logotipą. „Tai man išėjo į naudą: kai kurie žmonės manė, kad kažkokia sena profesorė aiškina, kaip turi būti sutvarkyta Lietuvos finansų sistema, nes jei būtų žinoję, kaip atrodau, gal nebūtų manimi tikėję“, – juokiasi.

Ar gali toks racionalus žmogus kaip ji pasiduoti spontaniškumui? „Galiu, bet man žmogus gražus save valdantis. Jei spontaniškumas – laisvės išraiška, tai turiu jo į valias. Bet tai nėra įnoris, lėkščių nedaužau ir kvailysčių nekrečiu. “

Interviu bei fotosesija – naujausiame žurnale „Žmonės“