Eglė Kislovski: „Švenčių stalas be mėsos – ne mažiau turtingas“

Eglė Kislovski/Asmeninio archyvo nuotr.
Eglė Kislovski/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-13 09:23
AA

Artėjant didžiosioms metų šventėms dažnas gyventojas suka galvą, kokiais šventinio stalo patiekalais save ir artimuosius nustebinti šiemet. Nors daugeliu atvejų neapsieinama be tradicinių patiekalų, tačiau vis dažniau norima išbandyti ir ką nors naujo. „PIX Studija“ vadovė ir paauglėms skirtų dirbtuvių įkūrėja, vegetariškos mitybos entuziastė Eglė Kislovski sako, kad šventės gali būti puikia proga atrasti vegetariškos virtuvės įvairovę, juolab, kad ant Kūčių stalo mėsos patiekalai tradiciškai ir taip nededami. Tuo metu prekybininkai pastebi, kad vegetariškų ir veganiškų produktų paklausa šventiniu laikotarpiu, nors ir nėra masinė, tačiau tampa vis ryškesnė.

Idėjų nepritrūksta

Jau ne vienerius metus vegetarišką mitybą propaguojanti E. Kislovski tikina, kad atsisakius mėsos atsiveria daugiau erdvės išradingumui ir skonių eksperimentams, todėl per šias šventes norintiems išmėginti ką nors naujo pataria pamėginti mesti sau iššūkį ir šventiniam stalui visus patiekalus paruošti tik iš vegetariškų patiekalų.

„Įsitikinimas, kad maitintis vegetariškai ar veganiškai yra sudėtinga, nes sunku sugalvoti naujų patiekalų ir nepritrūkti maistinių medžiagų, yra visiškai niekuo nepagrįstas. Priešingai – atsisakius mėsos atsiveria visa maisto įvairovė, nes atrandi naujų produktų ir skonių, apie kuriuos anksčiau galbūt net nepagalvojai. Pradėjęs domėtis pamatai, kad sudėtinga tikrai nėra, o, jei tik norėsi, visuomet sugebėsi save nustebinti. Dėl to per šventes norintiems išbandyti šį tą naujo tai tikrai yra puiki idėja“, – sako E. Kislovski.

Kūčios be silkės

Anot E. Kislovski, nors daugelis lietuvių per Kūčių vakarienę mėsos atsisako, tačiau dažnai apsiriboja vien tradiciniais šios šventės patiekalais. Ant šventinio stalo dedami metai iš metų šie patiekalai gali ir atsibosti.

„Mūsų šeimoje ant Kūčių stalo nebūna ne tik mėsos, bet ir žuvies – taip pat ir tarp lietuvių tokios populiarios silkės. Nepaisant to, įdomių ir skanių patiekalų tikrai nepritrūkstame. Ruošiame įvairius daržovių kepsnelius, kepame daržo gėrybių pyragėlius, įvairiems patiekalams naudojame pupeles, avinžirnius, bolivinę balandą ir kitas kruopas, šviežias daržoves. Neapsieiname ir be miltinių patiekalų, o pirmiausiai, žinoma, tradicinių kūčiukų, kuriuos būtinai valgome su aguonų pienu. Be to, nepamirštame, įvairių padažų ir pagardų, riešutų ir sėklų“, – pasakoja E. Kislovski.

Veganiškų produktų skyriuose – ne tik veganai

Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad vegetariškai ir veganiškai mitybai pritaikyti produktai pirkėjus domina vis labiau, o šventiniu laikotarpiu gyventojai juos renkasi taip pat vis dažniau.

„Ne vien vegetarai ar veganai renkasi produktus be mėsos ar gyvūninės kilmės ingredientų, bet ir gyventojai, kurie paprasčiausiai nori išmėginti naujus skonius ar paįvairinti savo mitybą. Pavyzdžiui, įvairių rūšių humusai, baklažanų ir paprikų ar saulėgrąžų užtepėlės tampa vis populiaresniu pasirinkimu ir alternatyva paštetams, tepamiems sūreliams ar varškės užtepėlėms“, – sako B. Čaikauskaitė.

Švenčių stalas – vis sveikesnis

Vis tik tokie į veganus orientuoti produktai kaip sojų ar daržovių šniceliai, špinatų ir bolivinės balandos kepsneliai, avinžirnių maltinukai, B. Čaikauskaitės teigimu, dar yra pakankamai nišiniai, tačiau gausėjant specifines dietas pasirenkančių gyventojų gretoms, jų poreikis taip pat auga.

„Vertinant bendrai lietuviai skiria vis daugiau dėmesio savo mitybai, todėl stengiasi vartoti daugiau daržovių ir vaisių, grūdinių kultūrų ir viso augalinės kilmės maisto. Tai atsispindi ir ant lietuvių šventinio stalo. Ir nors daliai gyventojų Kalėdų šventė yra neįsivaizduojama be kepto kalakuto ar anties, tai nesutrukdo paragauti ir įvairių salotų, daržovių apkepų ar užtepėlių. Prieš šventes gausiai perkamos ne tik daržovės, vaisiai, uogos, bet ir įvairūs grūdai, makaronai, duona, ankštiniai augalai, tofu sūris, riešutai, sėklos. Tai produktai, kuriuos vis labiau vertina ir mėgsta ne tik vegetarai ar veganai, bet ir visavalgiai“, – sako B. Čaikauskaitė.

Desertui – tiramisu be kiaušinių

E. Kislovski savo ruožtu pažymi, kad net ir įprastus patiekalus galima atrasti iš naujo jų sudėtyje pakeitus tam tikrus ingredientus. Moteris dalijasi savo mėgstamu šventinio tiramisu deserto receptu. Jame atsisakyta įprastai šio skanėsto gaminimui naudojamų kiaušinių, kavos, alkoholio ir cukraus.

Tiramisu gaminimui E. Kislovski naudoja maskarponės sūrį, grietinėlę, savo sudėtyje kiaušinių neturinčius sausainius, kakavą arba kerobą, šiek tiek druskos, o cukrų keičia saldžiąja stevija.

„Šio puikaus deserto gaminimo eiga labai paprasta – reikia išplakti grietinėlę ir sumaišyti ją su stevija, druską ir maskarponės sūriu, kol gaunasi vientisa masė. Sausainius keletą sekundžių reikia pamirkyti išvirtoje kakavoje ir naudoti juos kaip pagrindą, ant kurio pilama išmaišyta masė. Tuomet deserto viršų reikia apibarstyti kakavos milteliais, papuošti uogomis ir įdėti į šaldytuvą, kad sustingtų“, – receptu dalijasi E. Kislovski.