Edukologė Austėja Landsbergienė: „Tarkitės su vaiku – jis puikiai žino, ko jam prireiks mokykloje“

Austėja Landsbergienė / Nuotr. iš asmeninio albumo
Austėja Landsbergienė / Nuotr. iš asmeninio albumo
Šaltinis: Ji24.lt
2015-08-25 10:27
AA

Rugpjūčio paskutinės savaitės – tai laikas, kai suskumbama ruoštis mokyklai. Nors parduotuvių lentynos lūžta nuo mokyklinių prekių gausos, o pasirinkimo procesą ypač supaprastina iš mokyklos parsineštas būtiniausių reikmenų sąrašas, vis dėlto tėvams kyla klausimų: kiek į pasiruošimo procesą turėtų įsitraukti jie ir kiek laisvės suteikti pačiam vaikui? Kaip rasti kompromisą tarp jo norų ir tėvų poreikio? Pagaliau, kaip viską padaryti greičiau?

Pasak edukologės, dr. Austėjos Landsbergienės, pasiruošimo mokyklai procesas svarbus tiek būsimam moksleiviui, tiek jo tėvams. Pirmiausia reikėtų pasirinkti visiems tinkamą laiką ir neiti apsipirkti paskutinę minutę.

„Paskyrus vos valandą apipirkimui, tėvai skubins vaiką, juos erzins jo lėtumas, kol galų gale vaikas iš viso nieko nebenorės ir apsipirkimas pasibaigs pykčiais. Geriausia – eiti į parduotuves jau iš anksto kartu su vaiku suplanavus, ką pirksite“, – sako specialistė.

Mokyklinės prekės / VCUP nuotr.

Ne mažiau svarbus ir vaiko norų bei tėvų galimybių suderinimas. Dr. A. Landsbergienė pataria išnaudoti pasiruošimo mokyklai procesą tam tikrų vaiko įgūdžių ugdymui: „Apsipirkimas mokyklai – puiki proga ugdyti vaiko finansinį raštingumą. Prieš eidami į parduotuves tėvai turėtų įvardyti vaikui sumą, kurią skirs mokyklinėms prekėms įsigyti, o apsipirkimo metu vaikas jau pats spręs, ar rinktis brangesnę kuprinę su mylimo herojaus paveikslėliu, ar geresnės kokybės pieštukus.

Vaikas turi suprasti, kad kiekvienas daiktas kainuoja ir prieš perkant reikia įvertinti, ar jis tikrai reikalingas, ir ar yra būtent tas, kurio nori. Mano patirtis rodo, jog vaikai puikiai supranta tokius dalykus ir gali pagrįsti, kodėl reikia pirkti konkretų daiktą, ypač, jeigu ruošiasi jau ne į pirmą klasę.“

Mokyklinės prekės / VCUP nuotr.

Pasak dr. A. Landsbergienės, toks pasiruošimo būdas didins ir vaiko savarankiškumą bei atsakomybę. Net ir tada, kai apsipirkimo mokyklai procesas malonus, ilgas slampinėjimas po parduotuves vargina tiek tėvus, tiek vaikus.

„Vis dėlto renkantis mokyklines prekes yra tam tikrų subtilybių, kurių vaikai negali įvertinti be tėvų pagalbos – kokybės, patvarumo, ir kt., todėl tėvai turėtų būti šalia ir patarti. Tačiau ir tėvai ne viską gali žinoti, nes ir įprastos prekės kasmet tobulėja dėl naujausių technologijų, todėl jie turėtų klausti patarimo parduotuvės konsultanto“, - teigia Vilniaus centrinės universalinės parduotuvės (VCUP) vadovė Ona Nevinskienė.

Taip pat skaitykite: Psichologinis pirmoko paruošimas mokyklai: ką svarbu žinoti tėvams? Specialistės komentaras

Pateikiame konsultantų patarimus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis būtiniausias mokyklines prekes:

Mokyklinės prekės / VCUP nuotr.

Kuprinė. Pirmiausia, atkreipkite dėmesį į kuprinės dydį – dauguma kuprinių būna standartinės, tad būtina pasimatuoti ir įsitikinti, ar ji nekabo žemiau vaiko liemens. Tokiu atveju pravers kuprinė reguliuojamomis petnešomis. Jos turėtų būti ne siauresnės nei 3,5 cm, idealu, jeigu paminkštintos.

Kuprinės nugarėlė turėtų būti pakietinta, kad pasiskirstytų kuprinės svoris, padaryta iš orui laidžios medžiagos, kad neprakaituotų nugara ir nusiėmęs kuprinę vaikas neperšaltų. Atkreipkite dėmesį į siūlių tvirtumą, medžiagos kokybę. Papildomas elementas – atšvaitas – apsaugos vaiką kelyje.

Mokyklinės prekės / VCUP nuotr.

Kanceliarinės priemonės. Be išimties svarbiausi pirkiniai yra priemonių pilna pieštukinė, plunksnakotis, sąsiuviniai, dailės reikmenys. Renkantis šias priemones, svarbiausia atkreipti dėmesį į kokybę.

Pavyzdžiui, plunksnakotis turėtų lengvai rašyti, būti patvaresnis, kad stipriau spustelėjus nesulinktų plunksna – patariama iš karto nusipirkti du (vienas atsarginis); sąsiuviniai turėtų būti iš kokybiško popieriaus, kad nepersigertų rašalas, pradinuko pieštukas turėtų būti HB minkštumo, o vyresniam tiks ir 2B, taip pat nepamirškite ir drožtuko bei trintuko. Pasak parduotuvių konsultantų, renkantis kanceliarines prekes nereikėtų stengtis sutaupyti, nes po kurio laiko teks pirkti po antrą priemonę.

Taip pat skaitykite: Specialistė pataria, kokius gydytojus vaikui būtina aplankyti prieš mokyklą

Sportinė apranga. Sportui vaikai ir jaunimas šiais laikais dažnai atsisako tradicinių treningų ir renkasi krepšiniui skirtą aprangą, tampres su sportiniais marškinėliais. Svarbiausia, kad apranga būtų pagaminta iš orui laidžios medžiagos, su drėgmės kontrole.

Skirkite dėmesio avalynei: ji taip pat turėtų būti pagaminta iš orui laidžios medžiagos, o padas – iš tokios, kuri užtikrintų gerą sukibimą su bet kokia danga (avalynė turi tikti tiek sportui lauke, tiek salėje). Rekomenduojama rinktis bėgimo batelius, nes kūno kultūros pamokos metu vaikai nemažai bėgioja – taip apsaugosite vaiko pėdas ir sąnarius. Dar vienas reikalingas daiktas – sportinis krepšys. Puikiausiai tiks standartinis, su šonuose sutraukiamais raišteliais.